Küresel piyasalar anlaşılmaz seyrediyor

Borsa İstanbul’üstelik pay piyasalarının, 5 işlem günce aranın arkası sıra yoğun tedbirlerle zaman baştan açılması beklenirken, küresel piyasalarda, KÖLE’nin enflasyon verilerinin ardından yön arayışı öne çıkıyor.

MEMLUK’da mazi açıklayan verilere bakarak, aralıkta yüzdelik 6,5 düzeyinde gerçekleşen Tüketici Eşit Endeksi’ndeki (TÜFE) almanak artma ocakta yüzdelik 6,4’e yavaşladı. TÜFE, ocakta maaş bazda üstelik yüzde 0,5 yükseldi. Enflasyondaki yavaşlamanın bitmeme etmesine rağmen beklentilerin üstünde kalması dikkati çekti.

Veri sonrası BENDE Tarz Bankası’nın (Fed) ati ayki toplantıda 25 temel puanlık artırıma gideceğine verilen ihtimal yüzdelik 88 ile değiş göstermedi.

Fed yetkililerinin fen sonrası değerlendirmelerinde de “şahin” tonun korunması dikkati çekerken, Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, pahalılık kolaylıkla dun inmediğini, 25 baz puanlık faiz artışlarının korunması gerektiğini söyledi.

New York Fed Başkanı John Williams üstelik enflasyonun yüzde 2 hedefine dönmesinin biraz sene alabileceğini belirterek, “Son veriler arttırma faiz artırımlarını destekliyor. Sene sonu üzere yüzde 5-5,5 düzeyinde tıpkısı faiz oranı akıllıca görünüyor.” dedi. Dallas Fed Başkanı Lorie Logan ise Fed’in repo oranlarını şu zaman beklenenden henüz uzun süre artırmaya hazır olması gerektiğini anlatım etti.

Bu gelişmelerle cemaziyelevvel New York borsasında muğlak bir davranış izlendi. Dow Jones endeksi yüzdelik 0,48 ve S&P 500 endeksi yüzde 0,03 gerilerken, Nasdaq endeksi yüzdelik 0,55 yükseldi. Dolar endeksi geçkin yüzdelik 0,1’lik azalışla 103,2’den kapanmasının peşi sıra bugün 103,4’te bulunuyor. KÖLE’nin 10 yıllık arbitraj faizi üstelik yüzde 3,79’a büyüklüğünde yükselmesinin peşi sıra yüzdelik 3,74’te dengelendi. BENDE’nin dizin vadeli kontratları yeni güne düşüşle başladı.

Avrupa tarafında, güzeşte ESIR’bile açıklayan verilerin ürem artırımları üstüne Fed’i izleyen İngiltere ve Avrupa merkez bankalarının sıkılaşmaya devam edeceği beklentilerini desteklemesi ile piyasalarda riziko iştahının azaldığı ve kazançların ansız verildiği görüldü. Piyasaların yönü açısından zaman bölgede açıklanacak alçak marifet gündeminin aktif olması beklenirken, mülk politikalarına ilgilendiren Avrupa Model Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın açıklamaları yakından izleme edilecek.

Bu gelişmelerle evvel Almanya’de DAX 40 endeksi yüzdelik 0,11 gerilerken, İngiltere’birlikte FTSE 100 endeksi yüzdelik 0,07 ve Fransa’birlikte CAC 40 endeksi yüzde 0,08 yükseldi. Mazi yüzdelik 1,08’in üzerini gören ekü/dolar paritesi zaman 1,07’nin alelacele üstünde seyrederken, Avrupa’da fihrist vadeli kontratları dahi satıcılı seyrediyor.

Asya tarafında, Japonya’üstelik format bankası başkanı değişimi ile ultra gevşek mal politikalarının ne yönde evrileceğine dayalı tartışmalar gündemin odağındaki yerini korurken, toptan çapta düşük seyreden risk iştahı ile eskimemiş günün behre piyasaları tarafında menfi başlaması dikkati çekiyor. Kapanışa yakın Çin’de Şanghay mürekkep endeksi yüzde 0,3 ve Japonya’bile Nikkei 225 endeksi yüzdelik 0,4 geriledi.

Yurt içinde, Kahramanmaraş merkezli depremler zımnında güzeşte hafta çarşamba gününden itibaren işlemlerin durdurulduğu Borsa İstanbul behre ve vadeli iş piyasaları, ayrımsız dizi film tedbirle bugün baştan açılıyor.

Bu kapsamda, Anamal Piyasası Kurulunca (SPK) alınan kararlarla zelzele bölgesinde mevcut yatırımcıların yükümlülüklerine getirememesi zımnında temerrüde düşmeleri hazirana büyüklüğünde ertelenirken, kredili işlemlerde bulundurulması müstelzim özkaynak oranları gevşetildi. Umumi Kurul kararı alınmaksızın nasip düşüncesiz alımının önü açıldı ve bu payların 30 gün süresince satılmaması şartı getirildi. Mavera yandan hisse senetlerine ilgili keyfiyet riski oranları üstelik düşürüldü.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) birlikte payları borsada iş gören bölüt belirgin bankaların, 6 Şubat 2023’ten 1 Eş 2024’e kadar gabi çalım marifetiyle edindikleri kişi pay senetlerinin atom çekirdeği sermayeden indirim kalemi kendisine dikkate alınmayacağını bildirdi. Kararın arkası sıra Halkbank ve VakıfBank pay kalın kafalı alımı için belirledikleri maksimal tutarları artırırken, İş Bankası, THY ve SASA Polyester ilkin almak için birçok şirket dahi gabi hava programı duyurdu.

Borsa İstanbul da ansız çalım endeksinin oluşturulacağını, antrparantez küşat seansında nasip piyasaları ve Vadeli İşlem ve Ek Süre Piyasası’nda (VİOP) kaime iptali, bedel kötüleştirme ve hacim azaltımına müsaade verilmeyeceğini, buyuru iptali ücretlerinin da artırıldığını bildirdi.

BIST 100 endeksi, geçen hafta salı günü yüzdelik 8,62 ayar kaybederek 4.505,34 puandan günü tamamlamıştı. Dolar/TL ise cemaziyelevvel geçmiş kapanış seviyesine bakarak yüzdelik 0,04’lük kapalı azalışla 18,8388’den kapanmasının arkası sıra zaman bankalararası piyasanın açılışında 18,8475’ten prosedür görüyor.

Analistler, KUL’bile enflasyonun yavaşlamaya bitmeme etmesine rağmen verinin hem ümit üzerinde kalması hem bile yavaşlama hızının azalmasıyla küresel piyasalarda fiyatlamaların zorlaştığını söyledi.

Yurt süresince ise alınan tedbirlerin TL varlıklara ilgiyi artırmasının beklendiğini belirten analistler, Kahramanmaraş merkezli depremlere ilişkin selen akışının yakından izlenmeye bitmeme edileceğini bildirdi.

Analistler, bugünün vukuf gündeminde İngiltere’de enflasyon, Ekü Bölgesi’nde sanayi üretimi ve ESIR’dahi pejmürde satışlar ile New York Fed imalat endeksinin öne çıktığını vurgulayarak, ECB Başkanı Lagarde’ın açıklamalarının üstelik yakından izleneceğini, ustalık açıdan BIST 100 endeksi üzere 4.500 ve 4.450 seviyelerinin bindi, 4.600 ve 4.750 puanın dayanım konumunda bulunduğunu bildirdi.

Piyasalarda zaman izlem edilecek veriler şöyle:

10.00 İngiltere, ocak ayı TÜFE

11.00 Türkiye, familya kocaoğlan bütçe dengesi

13.00 Avro Bölgesi, fasıla kocaoğlan uran üretimi

13.00 Ekü Bölgesi, ara kocaoğlan dış ticaret dengesi

16.30 ABD, sülale kocaoğlan tarumar satışlar

16.30 ESIR, küçük ay New York Fed imalat endeksi

17.00 Ekü Bölgesi, ECB Başkanı Christine Lagarde’ın konuşması

17.15 KUL, eş ayı sanayi üretimi

18.00 ABD, antrakt ayı kapasite tasarruf oranı

Share: