Kastamonu’da pancar hasadının sona erdi

Kastamonu’üstelik pancar hasadının sona erdi

KASTAMONU – Kastamonu’dahi kısaca 1 aydır devam fail pancar hasadının sonuna gelindi. Traktörlerin karıştığı kazaları tenkis etmek üzere çükündür nakliyatı özne traktörlerin römorklarına reflektör takıldı.

Kastamonu’nun Devrekani ilçesinde çükündür hasadının sonuna gelindi. İlçede pancar kurum merkezinde alevli benzeri şekilde icraat sürüyor. Çalışmaları yerinde gözetmek ve görevlilerden hikmet ahzetmek üzere çükündür gurur merkezine giden Devrekani Kaymakamı Ahmet Ateşin ve Devrekani Belediye Reisi Açık Deniz Altıkulaç incelemelerde bulundu. Çiftçilerle tıpkısı araya mevrut Ilçebay Ateşin ve Komutan Altıkulaç, çiftçilerin arzu ve talebini bile dinledi.

Ziyaretin peşi sıra Devrekani Kaymakamlığı ile Devrekani İlçe Kurnaz Komutanlığı yoluyla kombinasyon edilen “Reflektörünü Tak Görünür Ol” projesi çerçevesinde Ilçebay Ateşli ve Başbuğ Altıkulaç, reflektörü sıfır çiftçilere reflektör dağıttı.

“Bu yıl şu ana büyüklüğünde 75 çift reflektörü traktör sürücülerine dağıttık”

Devrekani’birlikte 30 bin dönüm alanda pancar ekildiğini belirten Devrekani Kaymakamı Ahmet Ateşli, “Bilindiği üzere Devrekani, tarım ve hayvancılık kenti. Bunda dahi şeker hastalığı pancarının muhteşem tıpkı yeri bulunuyor. İlçemizde kestirmece 30 bin dönüm alanda pancar ekimi oluyor. Yaklaşıkta yılda 100 bin ton pancar üretiminden bahsediyoruz. Şu anda bizlerde pancar kurum merkezine geldik. Çiftçilerimizde bu dönemde hele traktörleriyle olağandan gezi etmektedirler. Buna ait namına bizlerde kaymakamlığımızca İlçe Güvenlik ve İlçe Bitirmiş Komutanlığımızdaki arkadaşlarımızla proje çerçevesinde çiftçilerimize ücretsiz yansıtıcı dağıtıyoruz. Akşam trafiğe balkon oranı faziletli olduğundan periferi bunun yarayışlı olacağını düşünüyoruz inşallah. Zira alelhusus şeb reflektörün önemi henüz dahi bire bir ehemmiyet kazanıyor. En azından sürücülerin yolda yolculuk ederken dikkatli olmaları üstüne özge sürücüleri uyarıyor. Bu anlamda bizlerde böyle bir proje hazırladık, zaman üstelik çiftçilerimizle aynı araya gelip onlara yansıtıcı dağıttık” dedi.

“İlçemizde bu sene 100 bin titrem çükündür üretimi hedefliyoruz”

Devrekani’bile bu yıl 100 bin titrem pancar üretimi hedeflediklerini tamlayan Devrekani Şehremini Açık Deniz Altıkulaç ise “Devrekani’birlikte şu anda pancar hasadıyla ilgili koyu bir mesai sürüyor. Bundan Sonra 2022 yılı pancar hasat döneminin sonlarına akilane yaklaşıyoruz. Hep 100 bin ton civarında Devrekani ilçemizde bu sene şeker pancarı teslimatı yapmayı planlıyoruz. Bugünde Devrekani Kaymakamlığımız, Devrekani İlçe Cingöz Komutanlığımız ve Devrekani İlçe Inanma Müdürlüğümüz vasıtasıyla kombinasyon edilen aksiyon makinaları ve traktörlerle ilgilendiren kaza risklerinin önüne geçilebilmesi namına römorkların arkasına yansıtıcı takılmasıyla müteallik uygulaması geçen yılda olduğu kabil bu sene birlikte devam ettiriyoruz. Devrekani, 7 çıngı ilçenin kavuşma noktasında bulunuyor. 7 parça ilçeye hitap eden kere, ilçemizden geçiyor. Nedeniyle tün karşıdan mevrut araçların farlarından kaynaklanın olumsuzluktan ekolojik ortam ilçe riski olabilme ihtimali yüksek. Reflektörün da bu anlamda önemi henüz da artıyor. Bu yüzden alelhusus köylerimizden ilçemize gelen üretimle ilişik çiftçilerimizin elinde mevcut traktörlerle ait 3’te 1’inin pancar kantarına gelmesi bahis konusu. Buraya gelen gelişigüzel traktörün arkasında reflektör olup olmadığına güvenlik güçlerimiz takip edecekler ve noksan olanları bizlerde burada kolluk kuvvetlerimizin da destekleriyle tamamlayacağız. Bu sayede kaymakamlık risklerinin birlikte önüne geçmeyi çalışacağız” şeklinde konuştu.

Share: