Isparta ruzname haberleri | Eğirdir’deki balık müzesi yenilenen yüzüyle ziyaretçileri ağırlayacak

Isparta’nın Eğirdir ilçesindeki Sucul Canlılar ve Kurumsal Kafa Müzesi eskimemiş taşındığı modern binasında ülkedeki kestirmece 400 lezzetli su balığı çeşitliliğini dünyaya tanıtacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarımsal Tetkikat ve Politikalar Umumi Müdürlüğüne (TAGEM) sınırlı Eğirdir Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde (SAREM) mevcut balık müzesi, daha gündeş bire bir binaya taşınması ve balık numunelerinin artırılmasıyla ziyaretçilerine gine bakım vermeye hazırlanıyor.

Türkiye’ye ilişik lezzetli su balık örneklerinin sergilendiği müzenin, binadaki göz nedeniyle, 2021’de balık çeşitliliğin artırılarak apayrı benzeri binaya taşınması kararlaştırıldı.

Bu kapsamda SAREM kampüsündeki tembel durumda bulun lojman binası restore edilerek daha balaban ve çağcıl aynı müze oluşturuldu.

Müzenin tahminî 10 gün süresince açılışının yapılması planlanıyor.

SAREM Müdürü akarsu ürünleri erdemli mühendisi Fuat Bilimci, AA muhabirine, müzedeki biyoçeşitlilik üzere farklı araştırma kuruluşlarındaki marifet insanlarıyla faaliyet alanı oluşturulduğunu söyledi.

Müze sorumlusu Ekoloji ve Soy Yönetimi Bölüm Başkanı Vedat Yegen ise müzede 400’ün üstünde tatlı su balık türü olduğunu anlatım etti.

Müzede, ülkedeki nehir, göl, ırmak kadar şekerli sulardan kestirmece 100 türün düzlük aldığını belirten Yegen, “Eskimemiş binamıza taşındık. Ziyaretçilerimizin müzede sergilenen balıklar için elektronik ortamda QR Harf ile bilgiye ulaşabilecekleri tıpkısı sistemi kurmaya çalışıyoruz.” dedi.

Share: