İki cömert, ailesinin işini kolaylaştırmak için hurma soyma makinesi yaptı

Samsun’un Terme ilçesinde iki cömert, japon hurması kurutan ana ve babasının ürünü soyarken zorlandığını görünce “Illet bunu makineyle yapamayalım?” diye niteleyerek meyve soyma makinesi tasarladı.

Sakarlı Mahallesi’nde ortaokul öğrencisi 12 yaşındaki Muhammet Erkek ve ilkokul öğrencisi kardeşi 8 yaşındaki Miraç Efe Gödek, okuldan arta kalan zamanlarında, fındık yetiştiriciliği işleyen ve japon hurması kurutarak rüşvet sağlayıcı ailelerine havari oluyor.

Sonbaharda, toplanan Trabzon hurmalarını soyarak ipe dizen Gödek ailesi, “behişt hurması” namına da aşina meyveyi satarak gelir sağlıyor.

Çuvallar dolusu hurmaları elleriyle bir tane biricik soyan asıl ve babalarının zorlandığını gören Muhammet Kişi ve Miraç Ağa, bunun makineyle elan macerasız yapılabileceği fikrini babalarıyla paylaştı.

Samsun’da Deneyap Atölyesi’ne katılan Muhammet Erkek, burada edindiği bilgilerden bile yola çıkarak kardeşiyle meyve soyma makinesini tasarladı. İki kardeş, babalarının de sayesinde değişik yerlerden temin ettikleri parçaları benzeri araya getirerek kısaca üç ayda makineyi yaptı.

Muhammet Ayvaz Gödek, AA muhabirine, makinenin düzentileme prensibinin, çıpa kollarla sabitlenen meyvenin, dikiş makinesinden gezinti pespaye motor yardımıyla döndürülmesi ve kabuğunun yan taraftaki kesiciyle soyulmasına dayandığını söyledi.

Kabuğu soyulan meyvenin borazan sayesinde kovaya düştüğünü tamlayan Gödek, “Biz ailece birkaç seneden beri japon hurması kurusu üretiyoruz. Ailemin zahmet çektiğini gördüm. Soyma işlemi ayrıntılı sürüyordu. Bunu benzeri makine ile yapabileceğim fikrini babama söyledim, haddinden fazla yardımcı oldu. Kardeşimle birlikte böyle bir çalışma yaptık. Tabiatıyla ben bunu yegâne başıma yapamazdım. Fikrimi dinlediği üzere aileme teşekkür ederim.” diye niteleyerek konuştu.

“birkaç kişinin soyacağı hurmayı ayrımsız günde soyabiliyor”

Ata Recep Gödek dahi sorunu gören ve buna çözüm üreten çocuklarıyla gurur duyduğunu ifade etti.

trabzon hurması soyarken zorlandıklarını, çocuklarından mevrut fikri değerli bularak bindi verdiğini anlatan Gödek, şunları kaydetti:

“Gençlerin hakeza şeyleri düşünmesi, eskimemiş icatlara kez açacağı amacıyla çocuklarımın rastgele dediğini dikkate aldım, onları dinledim. Birlikte anlaşarak bu makineyi ürettik. Olanaklarımız bu kadardı, böyle tıpkı makine oldu. Elan birlikte iyi makineleri yapabileceğimizi düşünüyoruz amma tığ sanayici değiliz. Biz bunu lime lime, sağda solda üreterek birleştirdik ve bu yayın ortaya artık. Gayet iyice oldu. Im biraz kişinin soyacağı hurmayı ayrımsız günde soyabiliyor.”

Share: