Hindistan’ın Uttarakhand eyaletinde yollardaki göçükler nedeniyle yüzlerce birey tahliye edildi

YENİ Hindistan’ın Uttarakhand eyaletinin Joshimath kasabasında çok sayıda evde balaban çaplı çatlaklar ve yollarda göçükler oluşması sonucu yüzlerce birey evlerinden boşaltma edildi.

Chamoli ilçesine kapalı özellikle dini turizmle öne çıkan Joshimath kasabasında yetkilikler, en birkaç 500 evin duvarı ve zemininde balaban mesafe tayin edildiğini açıkladı.

AA muhabirine konuşan facia dümen yetkilisi Nand Kishore Joshi, 44 ailenin eğreti barınaklara alındığını ve incelemelerin başladığını söyledi.

Jeolog Kalachand Sain, bölgenin “tektonik” namına yapılaşmaya elverişli olmadığına dikkati çekerek, bölgede son dönemlerde çok aşkın enfrastrüktür çalışması olduğu ve bunun ise kavuşum üstünde çatlaklara ve göçüklere yol açtığını anlatım etti.

Sain, ayrıca, Joshimath kasabasının heyelanlar sonucu şekillenen benzeri zemin üstüne kurulduğuna meni ederek, çok fazla çalışmanın bölgeyi savunmasız ayla getirdiğini vurguladı.

Eyalet Başbakanı Pushkar Singh Dhami ise bölgede yaptığı incelemeler sırasında, önceliğin kesim halkının güvenliği olduğunu belirtti.

Bölge halkı, hafta süresince konuya dikkati fethetmek için gösteriler düzenledi.

Kuzey Himalayalar’daki Uttarakhand eyaleti, ülkede natürel afetlerden sunma çok etkilenen bölgelerin başında geliyor.

Uttarakhand’da 2013’te muson yağmurlarının tetiklediği dominant ve afetlerde kestirmece 6 bin can hayatını kaybetmişti.

Eyalette, 2021’deki sellerde üstelik 200’den çok can kaybı yaşanmıştı.

Share: