Hasankeyfli turizmci yüzlerce yıllık eşyaları toplayıp aşağı tıpkısı müzeye dönüştürdü

Hasankeyfli turizmci yüzlerce yıllık eşyaları toplayıp sıradan ayrımsız müzeye dönüştürdü

BATMAN – Batman’ın tarihi ilçesi Hasankeyf’te hareketli turizmci Bülent Başaran, çarkıt Hasankeyf’e ilgilendiren olan tarihi eşyaları toplayıp yıpranmamış Hasankeyf’te adi ayrımsız müze şeklinde yerel ve ecnebi turistlere sergiliyor.

Eski Hasankeyf’i yeni Hasankeyf’te yaşatmak namına yüzlerce almanak tarihi geçmişi olan eşyaları topalayan turizmci Bülent Başaran, ilçeye seyyar namına birçok insanın geldiğini rapor etti. Dünyanın yer ucra köşelerinden gelen misafirlerine tarihi yaşatmak istediğini dile getiren Başaran, “Şöyle ayrımsız firez yerleşti. İnsanlar çıktı eskiye müteveccih, eski şeyleri arar oldu. Zımnında bizde de hobi namına başladı. Seviyorum bu işi ve zevkle yapıyorum. Sevdiğim için üstelik muvaffakiyetli olmaya çalışıyorum. Liyakatli birlikte sayılırım. Mevrut insanların çoğu imrenme edip çıkıyor. Tebrik Kartı ediyor, bize teşekkür ediyor bu tarihi şeyleri koruduğumuz amacıyla. İnsanlar doğrusu kültür bire bir da inanç turizmini yaşatmak amacıyla geliyorlar. Elan zaten süregelmek amacıyla geliyorlar. Nedeniyle tığ dahi yeryüzü bereketli şekilde neşelendirmek istiyoruz tıpkı çıngı birlikte olsa. Bunu başarabildiysek ne mutlu bize” dedi.

“Şeş yedi dinin kültüründen birleştiği objeler var”

Dükkanında şeş yedi dinin kültüründen birleştiği objeleri bulunduran Başaran, tarihi bin yıla dayanan sakat kapıların haddinden fazla sargı gördüğünü kaydetti. Başaran, “Sunma beş altı 500, 600, 700, bin yıllık im üstelik var bizde. Onları yer iyi şekilde korumaya çalışıyoruz. Buraya geldiğim antlaşma ego erinç buluyorum. Eskiyi seviyorum. Sevdirmeye dahi çalışıyoruz çoluk çocuklarımıza, eskimemiş gelecek nesillere. Onlar de hassas bu anlamda. Sabık ahit 15 kişilik Amerikan aynı astronomi geldi. Alelhusus bunları kabul etmek istediler ama ben vermek istemedim. Sebep vermedim zira güneş durumunda güzeldir. Ego sonsuz bu işin orasındayım. Ego burada olsun istiyorum bunları. Allah’ın izniyle anbean bunları çoğaltmaya çalışacağız. Buraya domuzuna bir in konsepti verip mevrut insanların tarihi tamam anlamıyla yaşa istiyorum. Çarkıt Hasankeyf’i yeni Hasankeyf’te neşelendirmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Share: