Gürsel Erol: “Bingöl Tıpkı Zaman Önce Kıran Bölgesi İlan Edilerek Inhibitör Tedbirler Alınmalı, Vatandaşlarımızın Duygusal ve Para Güvenliği Sağlanmalıdır”

CHP Elazığ Mebus Gürsel Erol, Bingöl’deki binaların yüzde 50’sinin kırıcı hasarlı ve riskli olduğunu belirterek, “Bingöl bir zaman ilk kıran bölgesi ilan edilerek engelleyici tedbirler alınmalı, sakil hasarlı binalar yıkılarak hesabına TOKİ tarafından bakir konutlar yapılmalı, vatandaşlarımızın birey ve para güvenliği sağlanmalıdır” dedi.

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Bingöl’da 6 Gücük Ay depremlerinin peşi sıra 11 ilde afet bölgesi zar edilmesiyle ait izah yaptı. Bu kapsama Bingöl ve Tunceli’nin da karışma edilmesi gerektiğini belirten Erol, şunları söyledi:

“İNSANLARIMIZ ATA, ATA TOPRAKLARINDAN OLDULAR”

” Kahramanmaraş’ta bire bir deprem yaşadık. Canlarımızı kaybettik, insanlarımızı, yurttaşlarımızı kaybettik. İnsanlarımız evlerinden, barklarından, ata, ata topraklarından oldular. Akrabalarından, evlatlarından, analarından, babalarından oldular. Yerlerinden, yurtlarından oldular. İnsanlar çaresizlik içerisinde yaşamlarını devam yol açmak amacıyla, bakir benzeri mücadelenin içine girdiler. Tığ bu tabloya alışığız. 1971 yılında Bingöl’dahi yaşanan zelzele, Ovacık’ta yaşanan hareket, Erzincan’birlikte yaşanan zelzele, Tunceli’da yaşanan hareket bu alışkanlığımızı, mukaddema yaşanan acılarla ilişik bize deneyimler getirdi. Bu bölgelerde yaşanan depremlerde da tıpkısı şekilde hayatlarını kaybeden, canlarını kaybeden, analarını, babalarını, evlatlarını kaybeden benzeri derinti hemşerimiz yaşadı. Yaşamlarını bitmeme ettirmek üzere buradan yer illere kafile geldi. Söz Misali Elazığ’da kestirmece 60 bin Bingöllü hemşerimiz yaşar. Bu 60 bin Bingöllü hemşerilerimizin Elazığ’a ilk yerleşimleri 1971 depreminden sonraları başlar. Bu önümüzdeki süreçte bilim adamlarının yaptığı yorumlar, değerlendirmeler Karlıova, Ovacık, Nazmiye kırık hattı, Palu fay hattının harekete geçebileceği, bu bölgede bakir tıpkı yer sarsıntısı beklentisi var. Bunu sizleri oynatmak, oynatmak, endişelendirmek amacıyla söylemiyoruz. Bunu sebep anlatıyoruz? Burada devleti hareket olmadan, şevket olma varlığıyla, sorunların önlemini alarak, inhibütör tedbirler alarak, bölgede birey ve mülk güvenliğini yurttaşlarımızın sağlayarak yer sarsıntısı risklerinin düşürülmesi için söylüyoruz.

“BİNGÖL’DEKİ BİNALARIN YÜZDELIK 50’Sİ AĞIR HASARLI VE RİSKLİ”

Türkiye geneline yaşanan hareket 11 ilde kıyamet bölgesi ilan edildi ama sonuç itibarıyla bu bölgelerde da depremin etkisinden kaynaklanan yaşanan mesail ve endişeler var. Bugün buraya gelirken arabada iklim başkanımızdan aldığımız bilgiye göre, kestirmece 550 binada hasar tespiti mamul bunun 220 tanesi ağır sıklet hasarlı huruç. Yani az daha Bingöl’deki binaların yüzde 50’si okkalı hasarlı ve riskli. Bizim talebimiz şu; biz sizleri bilgilendirirken başka taraftan bile iktidar partisinin milletvekillerini bilgilendirerek buraya geldik. Ego buraya gelirken, SELIM Öğür Saylav Cevdet Bey’i ve Fevzi Bey’i arayarak geldim. Konuyla ilişkin onların bile bilgisi var. Zira bu süreçte Bingöl’ün kıyamet bölgesi car edilmesiyle ilgili dahi bölge milletvekillerinin de iradesi ve desteği olacak ki bu sorunu el birliğiyle çözelim. Burada amacımız aynı şeyleri sorgulamak, çamurlamak, huysuzluk üzerinden tıpkısı anahtar imar etmek değil. Buradaki amacımız bu konuyu yöntem malzemesi yapmadan iktidarı ve muhalefetiyle insanların siyasal düşünceleri, inançları, değerleri ne olursa olsun Bingöl’ün evinde rahat uyuması amacıyla, Bingöllülerin sav yaşamaması için, Bingöl’ün aynı dakika ilk kıyamet bölgesi car edilerek inhibitör tedbirler alınmalı, yavaş hasarlı binalar yıkılarak adına TOKİ marifetiyle kullanılmamış konutlar yapılmalı, vatandaşlarımızın duygusal ve servet güvenliğinin sağlanmalıdır. Bu konuyla ilgilendiren tığ Bingöl’ü Elazığ’dan ayrı görmeyiz. Biz Tunceli’yi Elazığ’dan ayrı görmeyiz. Elazığ milletvekili namına, Elazığ’ın afet bölgesi car edilmesiyle ilgili talebimizi gündeme getirirken dedik ki, yalnızca Elazığ değil, Bingöl’ü ve Tunceli’yi bile kıyamet bölgesi zar edin. Zira bu ilin de kesinlikle ve pekâlâ kıyamet bölgesi car edilerek önleyici tedbirlerin alınması geçişsiz.

“ELİMİZDEN MEVRUT BÜTÜN SORUMLULUĞU YERİNE GETİRECEĞİZ”

Antrparantez 2003 ve 2005 yıllarında yaşanan depremler sonrasında, burada 3 bin, 3 bin 500 civarında hasarlı yapı belirleme edildiği halde, daha sonra bürokratların devreye girmesiyle bu hasarlı binaların yapımından vazgeçilmiş. Bununla ait dahi Meclis’te soru önergesi vereceğiz ve konuşmalar yapacağız. Yani Bingöl’deki eksiksiz yurttaşlarımızın, birey güvenliğiyle, servet güvenliğiyle, çocuğunuzla, eşinizle, dostunuzla yaşayış ortamında evlerinizde oturabilmeniz üzere, kaygı, bulut yaşamamanız amacıyla kullanılmamış bir Maraş’ı, yeni bire bir Hatay’ı, kullanılmamış tıpkısı Malatya’yı, eskimemiş ayrımsız Adıyaman’ı yaşamamanız amacıyla biz elimizden gelen hep desteği vereceğiz. CHP yerine yanınızda olacağız. Bunu tıpkısı politik malzeme yapmadan, ilimizin milletvekilleriyle görüşerek, onların bile bu konudaki duyarlılığını biliyorum. Onlar bile saf olarak isterler ki, öz illerinde böyle benzeri sav yaşanmasın, fert kaybı yaşanmasın, para kaybı yaşanmasın. Bu arkadaşlarımızla üstelik görüşerek, süreci de strateji ederek, Bingöl’ün ve Tunceli’nin facia bölgesi ilan edilmesi, engelleyici tedbirlerin alınması, vatandaşımızın can ve dünyalık güvenliğinin korunmasına müteveccih devletin varlığını buraya getirmek amacıyla elimizden gelen bilcümle sorumluluğu namına getireceğiz. Bize inanın, bize güvenin. Bingöl’den CHP’nin milletvekili olmayabilir ama ego Elazığ saylav kendisine Meclis’te sizin sesiniz olacağım.”

Share: