Filistin Umum Halas Cephesi’nden tıpkısı astronomi, Rusya’da ulusal uzlaşma konusunu görüştü

Filistin Umum Halas Cephesi’nden (FHKC) tıpkısı heyet, Rusya Dışişleri Vekil Yardımcısı Mihail Bogdanov ile İsrail’in politikalarını ve Filistinli gruplar arasındaki uzlaşı meselesini ele aldı.

FHKC Umumi Kâtip Yardımcısı Cemil Mizhir başkanlığındaki astronomi, başşehir Moskova’da Bogdanov ile benzeri araya geldi.

FHKC’den yapılan yazılı açıklamaya göre, gök bilimi görüşmede, Filistin meselesinin maruz kaldığı tasfiye planları, İsrail’in ofans, kanlı ve gözaltı politikaları ve Gazze’deki kuşatma konusunu gündeme getirdi.

Heyet antrparantez, İsrail’e karşı sunulan mücadeleyi ortaklaşa hırsızlamak ve Filistinlilerin ilkelerini ve haklarını koruyan siyasi temeller üzerinde millî aynı angajman inşa etmek için uzlaşının araç olduğunu vurguladı.

Bu bağlamda Cezayir’deki diyalog görüşmelerinin bol değerlendirilmesi gerektiğine işaret fail heyet, FHKC’nin gruplar arasındaki bölünmeye son isnat etmek ve millî birliği sağlayacak adımları atmak için özden bire bir şekilde çalışacağını aktardı.

Bogdanov ise görüşmede Rusya’nın Filistin meselesindeki tutumu ve Filistin halkının haklarını destekleyen arsıulusal kurumlardaki çalışmalarıyla ilişik bilgi verdi.

Bogdanov antrparantez, Rusya namına, Filistin’de ulusal birliği sağlamanın önemine inandıklarını vurguladı.

Cezayir’de 11-12 Ekim’de Filistinli gruplar arasında diyalog görüşmeleri yapılması bekleniyor.

Filistin’de yapılan 2006 seçimlerinde yengi elde eden Hamas’ın Gazze Şeridi’nde yönetime geldiği 2007’den bu yana, İsrail işgali ve ablukası altındaki Filistin topraklarında siyasi bölünmüşlük yaşanıyor.

Share: