Erdoğan: İlmi Anadolu’ya Yaygınlaştırmayı Tığ Gerçekleştirdik

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “Elan önce seçkin ilimizde darülfünun yoktu. Ama demincek bundan sonra 81 vilayetimizin 81’inde üniversitemiz var. Bu, tıpkısı zamanda şu geçmek; benim burslu, Iğdırlı evladım, üniversiteye gireceği ahit İstanbul’a gelebilirse İstanbul’a gelebilecek, Ankara’ya gelebilirse ati; hakeza ayrımsız şansı yakalama gayreti içinde. Ama şimdi ebat hakeza değil. Benim profesörüm, benim doçentim, doktorum nereye gidiyor? Iğdır’a gidiyor, Muş’a gidiyor, Hakkari’ye gidiyor. Nedeniyle gencimizi bulunduğu, doğduğu, büyüdüğü ilde üniversitesiyle tıpkı arada yetişmesine havari oluyoruz. Nereden nereye. Bu, ‘İlim teferruat bilmektir, incelik kendin bilmektir. Sen kendin bilmezsin ya birçok okumaktır’. İşte biz, ilimde, yavrularımıza öğrenim edebileceği okullarını alıştırmak aracılığıyla bu günlere geldik. Kentlileşmiş almak, medeniyet bu. İlmi Anadolu’ya; cemi annelerimizin, babalarımızın yavrularına yaygınlaştırmayı hamdolsun tığ gerçekleştirdik” dedi.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, bugün Beştepe Budun Kongre ve Kültür Merkezi’nde planlı ‘1 Milyon İstihdam Projesi’nin lansman toplantısına katıldı. Erdoğan, şöyle konuştu:

“DESTEKLEYECEĞİMİZ, GELECEĞİN MESLEĞİ SAYISINI 25’TEN 100’E ÇIKARDIK”

“Araştırı ihya merkezlerimizle, teknoparklarımızla, bilakis karın göçü teşviklerimizle eke tıpkısı yere geldik. Ulusal teknoloji girişimciliği stratejisi ile 2030 yılına kadar 100 bin teknoloji girişimini kurma kararlılığımızı geçtiğimiz aylarda zar ettik. Destekleyeceğimiz, geleceğin mesleği sayısını 25’ten 100’e çıkardık. İş başı terbiye programlarının süresini 6 aydan 9 taban yükselttik. Bunlarla kalmıyor, enformatik ilkin gelmek üzere türlü alanlarda istihdamı artıracak yıpranmamış projeler, eskimemiş programlar hayata geçiriyoruz. Çünkü beş önemli prensip, kalkınmamızın temelini dokuma ediyor. Bunlar; envestisman, istihdam, istihsal, dış satım, akan fazla vasıtasıyla büyüme.

Türkiye’nin genişlik balaban şirketlerinin de aralarında olduğu 237 şirketimiz vasıtasıyla açılan 500’den aşkın hisse senedi ilanına 10 binden fazla gencimiz referans yaptı. Özel ve kamu bankalarıyla yapılan çevrimiçi işe gelgel yarışmalarında kalburüstü olanlar serian görevlerine başladı. Ülkemizin yer haddinden fazla güre nüfusuna erbap şehri Şanlıurfa’da planlı istihdam garantili eğitim programı dahi başarıyla sonuçlandı.

“İLMİ ANADOLU’YA YAYGINLAŞTIRMAYI BİZ GERÇEKLEŞTİRDİK”

Bilimin kaleleri namına gördüğümüz üniversitelerimizin rektörlerine, bili ve teknoloji odaklı sıfır eğitim bilimi sisteminin çağı yakalamayacağını ve bizi hedeflerimize ulaştıramayacağını yeniden uyarmak istiyorum. Şunu çokça kocaman; 76 üniversite ile biz Türkiye’dahi hükümeti devraldık. Ama şu anda 208 üniversitemiz var. Bu hangi eylemek biliyor musunuz? Elan geçmiş seçme ilimizde darülfünun yoktu. Amma demin, artık 81 vilayetimizin 81’inde üniversitemiz var. Bu, bire bir zamanda şu etmek; Benim burslu, Iğdırlı evladım, üniversiteye gireceği antlaşma İstanbul’a gelebilirse İstanbul’a gelebilecek, Ankara’ya gelebilirse ati; böyle bire bir şansı yakalama gayreti içre. Amma demin ebat hakeza değil. Benim profesörüm, benim doçentim, doktorum nereye gidiyor? Iğdır’a gidiyor, Muş’a gidiyor, Hakkari’ye gidiyor. Dolayısıyla gencimizi bulunduğu, doğduğu, büyüdüğü ilde üniversitesiyle benzeri arada yetişmesine apotr oluyoruz. Nereden nereye. Bu, ‘İlim incelik bilmektir, tafsilat kendin bilmektir. Sen kendin bilmezsin evet birçok okumaktır’. İşte biz, ilimde, yavrularımıza öğrenim edebileceği okullarını hazırlamak aracılığıyla bu günlere geldik. Medeni girmek, uygarlık bu. İlmi Anadolu’ya; tam annelerimizin, babalarımızın yavrularına yaygınlaştırmayı hamdolsun biz gerçekleştirdik.

Eskiden tarih kitapları insanların göçebeliğini yazardı. Demincek hizmetlerin göçebeliğini konuşuyoruz. Dijital göçebenin yaygınlaşması, hele gelişmekte olan illerimizdeki gençlerimizin ek değeri efdal bilgelik teknolojileri alanında istihdamını kolaylaştırıyor. Biz de fırsatı kıymetlendirmek amacıyla kullanılmamış projeler geliştiriyor ve uygulamaya geçiriyoruz.

Yerli otomobilimiz TOGG, üreticileri vasıtasıyla tıpkısı cıvıl cıvıl maşa olarak tanımlanıyor. Dolayısıyla bu sınıftaki araçların veya cihazların üretimi yanında bakımı ve idamesi için de çıktı kalifiye uygulayım bilimi personeline ihtiyaç olacak. Her An yaygınlaşan düşüncesiz ev ve bina sistemleri üzere gelişmeler, mütezayit sayıda nitelikli personel ihtiyacı ortaya çıkartıyor.

“BENİM TORUNUM BİLE BİZİ SOLLADI GİDİYOR”

Projemizde, 7 yaşından başlayıp 70 yaş konusunda kadar sâdır kullanıcı çeşitliliği, milletimizin topyekün teknolojilik gelişmeleri sahiplendiğini gösteriyor. … Benim torunum dahi evde, 2-3 yaşında, aman yarabbi, bizi solladı gidiyor.

İstihdamda 31 milyonu geçerek tarihimizin sunu büyük rakamına başarmış gelmek sunu balaban bayram kaynağımız. Çabucak sonuç bire bir yılda 1,5 milyona andıran istihdam sağlamış olmamız, uygulamış olduğumuz programın gücüne ve isabetine meni ediyor. Global gelişme ve büyümenin uygulayım bilimi ağırlıklı ayrımsız istikamete kayması, bizi sayısal dönüşüm ve hikmet teknolojileri alanına çıktı eğilmeye yöneltti.

Milletimizin bu alandaki heyecanını, gayretini beslemek amacıyla hazırladığımız ara sıra müjdelerimizi tesahup etmek istiyorum. Bir Numara müjdemiz, Hazne Destekli Kefalet Sistemi kapsamında açıkladığımız 200 bilyon lira desteğin 4 bilyon teklik kısmını, Uygulayım Bilimi Destek Paketi namına ayırdık. Bu paketle teknoloji odaklı yazılım, blok zinciri, sentetik zeka, çokbilmiş kent üzere alanlarda KOBİ ölçeğine cemaat firmalarımızı destekleyeceğiz.

İkinci müjdemiz, 1 milyar teklik kefalet limitine taşıyan dijital dönüşümü destekleme paketiyle KOBİ’lerin dijital tahavvül süreçlerini tamamlamalarını hedefliyoruz. Bu çerçevede, KOBİ’lerimize personel desteği, tesisat desteği kabil alanlarda bindi vereceğiz. Üçüncü müjdemiz, olgun merkezi sektörümüzü geliştirmek, arsıulusal selen merkezimizi ve keder işletmecilerini ülkemize koymak için finansal teşvikler beraberinde mevzuat çalışması da yapıyoruz. Dördüncü müjdemiz, araştırma geliştirme merkezleri ve teknoloji ihya bölgelerinde müteharrik bilişim personeline yüzde 100 açıktan iş desteği sağlayacağız.

Beşinci müjdemiz, kamuda görev özne enformatik personelinin sayısında 2023’te haddinden fazla tehlikeli oranda artırıma gideceğiz. Bitmedi, altıncı sava; kamu bankalarımız aracılığıyla enformatik alanındaki girişimlere hususi, 6 kamer et kafalı ödemesiz kullanılmamış tıpkı girişimci kredisi vereceğiz. Yedinci müjdemiz, imalat ve bilişim sektörlerinde arttırma istihdam işleyen gelişim yerlerine verilen aylık 10 bin liraya büyüklüğünde sigorta prim desteğini birlikte 2023 sonuna kadar uzatacağız.”

Share: