Dünyanın sunu saf tuzları arasında: Çankırı kaya tuzu hiçbir pahal esrar barındırmıyor

Dünyanın yeryüzü temiz tuzları ortada: Çankırı kayaç tuzu tek ciddi metal barındırmıyor

Her yıl binlerce kişinin mülakat ettiği Çankırı Düz Şeş Sodyum Klorür Şehri, keyif saçıyor

Doç. Dr. Hüdayi Ercoşkun: “Çankırı tuzunda sağlığa zararlı tek bileşeni tespit edemedik”

ÇANKIRI – Yapılan akademik araştırmada dünyadaki sunma temiz tuzlarından birisi olduğu ortaya çıkan Çankırı kaya tuzu, tek korkulu mızrap barındırmaması sebebiyle yer metin tuzlar ortada meydan alıyor. Çankırı’de herhangi bir yıl binlerce kişinin musahabe ettiği, Hititler döneminden Vadi Şeş Tuz Şehri ise adeta tuz terapisi görevi görüyor.

Çankırı, barındırdığı madenlerle Türkiye’nin bildirme yüce sodyum klorür üretim merkezlerinin başında geliyor. Saflığıyla adından bahsettiren Çankırı tuzu, dünyadaki ağırbaşlı uyuşturucu barındırmayan sınırlanmış tuzlar ortada düzlük alması ile özen çekiyor. Çankırı Karatekin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Akademisyen Doç. Dr. Hüdayi Ercoşkun yoluyla farklı ülkelerdeki tuzlarla yapılan karşılaştırmada Çankırı tuzunun dünyadaki bildirme bozulmamış tuzlar ortada aldığı ve tek yavaş mızrap bulundurmadığı tespit edildi. Saflığı ile gündeme gelen Çankırı’da, geçmişi Hititler dönemine dayanan Çankırı Saha Şeş Sodyum Klorür Şehri da ilgi çekmeye başladı. Yerin 150 metre altında, 18 dönüm büyüklüğe sahip Tuz Şehri, vatandaşlardan ağır sıklet bağlam görmeye başladı. İçerisinde barındırdığı mikronlar yardımıyla sağlık terapisi görevi gören Sodyum Klorür Şehri’ni son ayrımsız yılda 700 binden aşkın gönül ülfet etti.

“Çankırı tuzunda sağlığa zararlı tek bileşeni belirleme edemedik”

Çankırı tuzuyla ilgili yaptığı tetkikat karşı bilgi veren Doç. Dr. Hüdayi Ercoşkun, “Çankırı Türkiye için haddinden fazla yüce bir tuz merkezi. Ülkemizde bulunan birkaç sodyum klorür madeninden 5-6 tanesi Çankırı’üstelik bulunuyor. İki kesim sodyum klorür fabrikamız bulunuyor. Sodyum Klorür Çankırı üzere şanlı. Çankırı Karatekin Üniversitesi Gıda Mühendisliği Öğretim Görevlisi kendisine ego, Çankırı tuzunun özelliklerini keşfedip bunu dünya tuzlarıyla mukayese etmek istedim. Bu amaçla, onlarca değişik ev dışı kaynaklarından tuzları temin ettik. Bu tuzların hepsinde elementer analizler yaptık. Hacettepe Üniversitesi’nin yapmış olduğu kap irritasyon testi sonucunda ise kap tahrişine (yüzde 0) neden olmadığı kanıtlanmıştır. Yaptığımız araştırmalara göre bir nice tuzda korkulu maden, mikroplastik, radyoaktif maddeler keşfettik. Fakat, Çankırı tuzunda sağlığa dokuncalı tek bileşeni belirleme edemedik. Çankırı tuzu bozulmamış tıpkı sodyum klorür. Hiçbir sodyum klorür mineral içermez. İhtiyaç duyduğumuz mineraller hem cirim hem yelpaze bakımından hiçbir tuzda bulunmamaktadır. Tuzun nitelik kriteri saflığıdır. Antibakteriyel özelliğine cemaat kaya tuzunun ayrımlı bakteri türlerine karşı yüzde 99,5 oranında canlı olduğu kanıtlanmıştır. Bunun yanı sıra vücutta biriken toksin mineralleri ve indirgenmiş ayrıksı tuzları atmaya bile koruyucu olmaktadır. Çankırı tuzu sağlığa zararlı bileşen içermemesi ve erdemli arılık seviyesinde olması cihetiyle önem taşımaktadır. Günümüzde tuzdan üretilen kumaşların yapısı incelendiğinde biricik katlı kumaşlara göre yüzde 35 daha az toz terviç, çift katlı kumaşlara göre ise yüzdelik 80 elan az toz sübvansiyon oranına cemaat olduğu tayin edilmiştir. Gene tıpkı şekilde sonuç zamanlarda kullanımı mütezayit sodyum klorür lambalarında üstelik kayaç tuzunun kullandığını biliyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Çankırı şişman aynı sodyum klorür madenine sahip olmasıyla sodyum klorür terapisi yapılabilen turistik aynı yapı olabilir’

Çankırı sodyum klorür şehrinin sağladığı faydalarla muhteşem tıpkı tuz terapi merkezi olabileceğini kaydeden Ercoşkun, “Sodyum Klorür terapisi akıbet yıllarda balaban önem taşımaktadır. Hele akciğer hastalıkları, astım ve sigara tüketimine kapalı olarak ciğerlerin kirlenmesine bedel bir nice ülkede sodyum klorür madeni terapileri gerçekleştirilmektedir. Tuz madeninde çağ alıp verirken mikron parçacıkları çekicilik ile alay malay ciğerlerimize girmekte ve kontak ettikleri bölgede suyu çekerek o bölgenin yıkanmasını sağlamaktadır. Elan sonradan öksürerek biz o pislikleri ciğerlerimizden atabiliyoruz. Bu faaliyetin çalışkan adına gerçekleşebilmesi üzere sodyum klorür mağarasında benzeri bando egzersizler yaparak ciğerlerimize daha faza hava girmesini sağlamalıyız. Bu soy çalışmalar dünyanın birçok yerinde var. Polonya’bile 2, Ukrayna’de 1 madende, Pakistan’da 1 madende, Nahcivan’de 1 madende gerçekleştiriliyor. Amma ülkemizde sodyum klorür terapisi yapılabilen bir turistik yapılış bulunmuyor. Bu anlamda Çankırı iri bire bir tuz madenine sahip olması cihetiyle ehemmiyet sunma ediyor” dedi.

“Çankırı Vadi Altı Tuz Şehri, Çankırı turizminin lokomotifi”

Çankırı Kayran Altı Tuz Mağarasında ölçülü çalışmalarla ait gazetecilere vukuf veren Çankırı Belediye Reisi İsmail Hakkı Iyi ise serencam 3 yılda yaptıkları çalışmalar sebebiyle vatandaşlardan alçak ilişki görmeye başlayan Tuz Şehri’nin esenlik turizmine da ulama sağlayacağını söyledi. Çankırı kayran Altı Turizmi’nin Türkiye turizmine katkı sağlaması amacıyla icraat yürüttüklerini rapor fail Başbuğ Sağ, “Çankırı Kaya Tuzu Mağarasına çıktı tığ Çankırı Yer Şeş Sodyum Klorür Şehri diyoruz. Hititler döneminde kalma benzeri işletme. Akabinde Fransızlar, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti döneminde da Tekel’e devredilen tıpkı işletme. 2003 yılında Çankırı Belediyesi’ne devredildi. Ben göreve geldiğimden beri da elimden mevrut gayreti gösteriyorum. 18 dönüm bağlı alanda, kavuşum 150 metre altındayız. Bulunduğumuz zeminin 200 metre altına büyüklüğünde tuz madeni ile meşbu. Anadolu’nun parçalanmamış ortasındayız. Alternatif turizm anlamında Çankırımıza, ülkemize ve güzeşte gelgeç kazandırmak istediğimiz bire bir havza. Bura almaşık turizm anlamında dünyadaki arz yeni alanlardan bir tanesi. Çankırı, ilçeleri, köyleriyle almaşık turizm anlamında gezilmesi, görülmesi gereken tıpkısı meydan. Çankırı turizminin lokomotifi ise Çankırı Meydan Altı Tuz Şehri” dedi.

“Bu sene festivalle beraber ziyaretçi sayısı 700 bini geçti”

Düzenlenen festival ve organizasyonlarla Sodyum Klorür Mağarası’nın binlerce insana tanıtıldığını aktaran Iyi, “2019’birlikte tahminî 150 bin, 2020 yılında 200 bin, bu sene düzenlediğimiz curcuna haricindeki ziyaretçi sayısı 300 bine yaklaştı. Göreve geldiğimizde hedefimiz 1 milyon ziyaretçiye ulaşmaktı. Biz bunu 5 yılda yakalayacağız. Ağustos ayında Uluslararası Tuz Fest adı altında benzeri curcuna düzenledik. O festivalde bura ziyaretçi akınına uğradı. 3 günlük sürede 500 bin ziyaretçi ağırladık. Aşındırmak yarışması düzenledik, 120 uluslararası lokanta başı katıldı. Dernekevi ürünlerimizin tanıtımı anlamında dahi girişimlerimiz çerçevesinde mağaramızı görmeyen aynı güruh ziyaretçi geldi. Hayranlık içerisinde gezdiler. Seneye inanıyorum ki düzenleyeceğimiz festivalde 1 milyon ziyaretçi çekeceğiz. Bu katlanarak gidiyor. Tığ burada ara sıra çalışmalar, imalatlar yapıyoruz. Bu sebeple ayrımsız çağ ilişkin olmasına rağmen dört dörtlük rica vardı. Devir şirketleriyle bile elan görüşmedik. Onların üstelik talepleri var. ‘Acele etmeyin, hazır değiliz’ dedik. Bu yıl festivalle bu arada ziyaretçi sayısı 700 bini geçti” diyerek konuştu.

“Burayı esenlik turizmine da açacağız”

Çankırı Kayran Altı Sodyum Klorür Şehri’nin keyif üzere yetişkin benzeri alan olduğunu ifade eden Iyi, “Milli Boks Takımımız, Küba Milli Takımı ile alay malay burada idman yaptı. Antrenmana başladıkları ve bitirdikleri kamp sürecindeki gelişmeyi bize tabir halinde sundular. İnşallah burayı sağlık turizmine birlikte açacağız. Pir etkinlikler yapacağız. Turizm anlamında Çankırı’nın birlikte, Türkiye’nin bile turizmine çok balaban yardım sağlayacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Share: