Diyarbakır’da kırıcı balkı şikayetiyle hastaneye giden çocuğun midesinden 1 metrelik yükleme kablosu ve saç tokası artık

Diyarbakır’da kusma ve bulantı şikayetiyle ailesi tarafından hastaneye götürülen koca çocuğunun çekilen röntgeninde, midesinde yükleme kablosu ve toka olduğu belirleme edildi. Bunun üstüne bala, cankurtaran ile Fırat Üniversitesi Hastanesi’ne gönderme edildi. Üniversitenin Bala Gastroenteroloji Hepatoloji ve Beslenme Olgun Dalı Başkanı Prof. Dr. Yaşar Doğan ve ekibi aracılığıyla yapılan endoskopik işlemle çocuğun midesindeki kablo ve toka başarıyla çıkarıldı. Tedavisinin arkası sıra sağlığına mülaki yavru taburcu edildi.

“KABLOYU ÇIKARIRKEN ZORLANDIK”

Ameliyatı gerçekleştiren Prof. Dr. Yaşar Doğan, kablonun tıpkısı ucunun ince bağırsağa geçmesi nedeniyle zorlandıklarını tabir ederek, “Hastanın gaseyan ve akıl ağrısı şikayetleri olması üstüne sağlık kuruluşuna başvurulmuş. Orada yapılan incelemelerde hastanın midesinde kablo tayin edilmesi konusunda bize danışıldı. 112 yoluyla hastaya gerekli işlemi yapıp yapmayacaklarını bize sordular. Tığ üstelik hastayı bize gönderebileceklerini kendilerine ilettik. Sayrı bize geldikten sonra yöre tedbir yapıldı ve vacip olan açlık süresinin arkası sıra hastaya endoskopik muamelat yapıldı. Endoskopik işlemle midedeki kablo çıkarıldı. Kabloyu çıkarırken türkçesi zorlandık, çünkü kablonun bir ucu uzun bağırsağa geçmişti. İşlem kalburüstü tıpkısı şekilde sonlandırıldıktan sonraları rahatsız zinde tıpkı şekilde evine gönderildi” dedi.

Share: