Dericilik kursu rabıt görüyor

Dericilik kursu bandaj görüyor

Deriler kadınların elinde çanta ve aksesuarlara dönüşüyor

VAN Van Büyükşehir Belediyesi bünyesinde açılan deri kursunda, olmamış deriler süslü tasarımlı çantalara ve aksesuarlara dönüşüyor.

Van Büyükşehir Belediyesi eliyle hayata geçirilen Avrat ve Eş Merkezine gelen kadınlar, burada açılan kurslarda hem iz sahibi oluyor hem da kazançlı alacak elde ika imkanı buluyor. Merkezde okuma-barı, Kur’an-ı Cömert, amigurumi bebek, terzilik-madik, seramik, ahali sanatları, ahşap boyama, sergi, savatlı sim, aşçılık, kuaförlük ve kalın tasarımı üzere kurslara katılan kadınlar, evde yersiz oturmak adına istihsal yapabilmenin birlikte mutluluğunu yaşıyor. Bu sene ilk defa açılan deri kursu ise hele kadınların yoğun ilgisi ile karşılaşıyor. Kursa katılan kadınlar, idmansız derileri kullanarak tetik tasarımlı ve her biri adeta birer konferans eseri konumundaki çanta ve aksesuarlara dönüştürüyor.

Konuyla ilgilendiren açıklamada kâin Van Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Ocak Hizmetleri Ofis Başkanı Selma Biçek, uray bünyesinde yaklaşık 45 kursun açıldığını ifade ederek bu kurslarda kestirmece 600 kursiyerin eğitim bilimi aldığını söyledi. Açılan bütün kurslara kadınların kırıcı bağlam gösterdiğini belirten Biçek, “Amacımız kadınlarımızın hem içtimai hem iktisadi yönden güçlendirmek, ev ekonomilerine katkıda bulunmaktır. Kadınlarımız hep kurslara ama dericiliğe daha çok istek var” dedi.

Dericilik kursunda kadınların çanta, maskot, anahtarlık, kolye ve ağırbaşlılık gibi tasarımlar yaptığına özen calip Biçek, “Dericilik kursu ilimizde çok bandaj görmeye başladı. Bizde bu anlamda kadınlarımızı güçlendirmek istedik. Buraya gelen kadınlarımız hoppadak çığır edindirme anlamında değil, hayatlarına elan çok değer katıyorlar. Çünkü burada ilgilendiren kurumlardan seminerlerimiz oluyor. Psikoloğumuz, aile terapistimiz, diyetisyenimiz var. Buraya mevrut kadınlarımız bu imkanlardan dahi ücretsiz faydalanıyorlar. Kadınlarımızın burada ufku açıldı. Doğrusu dünyaya bakışı olsun, çocuk yetiştirme olsun, ev içi bildirişim olsun kadınlarımız baya bilinçlendiler. Kurslarımız elden kursiyerlere değil eksiksiz halkımıza yıldızlı. Biz bu yıl yaklaşık 75 bin kadını tarihi ve katıksız güzelliklerle buluşturduk. Gezilerimizle onların maneviyat ve motivasyonunu arttırdık” ifadelerini kullandı.

Dericilik kursunun farklı aynı kayran olması dolayısıyla kadınların henüz fazla ilgisini çektiğini belirten Mahirane Öğretici Gülsüm Aysu ise “Kadınların ilgisi fazla. Katılmak isteyen çok. Burada Van yöresine ait hizmet etmek istedik. Çanta, bileklik ilkin almak amacıyla maskotlar yapıyoruz. Yıpranmamış tıpkı alan olduğu için birçok dizayn yapılabilir. Kadınlar bu ağırşak ile familya bütçelerine katkıda bulunabilecekleri kabilinden alışılagelmiş terzilik fent kurlarının dışında kap ile bile uğraşmış olacaklar. Antrparantez şuana büyüklüğünde gittikleri hep kurslarda edindikleri becerileri deride birleştirebilirler” diyerek konuştu. Kap kursuna mevrut Ayşe Korhan isimli kursiyer, “Burası hem ruhen hem vücuduyla iyi geliyor. Burada bileklik, çantalar, pisik maskotu yaptık. İsteyen biri için pres değil. Çok tınlamalı, uğraştırıcı ve insanın kafasını dağıtıyor. İnsan kendini burada bahtiyar hissediyor” dedi.

Daha evvel evde gayesiz oturduğunu anlatan Gülhan Şans isimli kursiyer da, “Evde zamanımız boş geçiyordu. Demin hem ev bütçemize ulama sağlıyoruz hem da çocuklarımıza cihaz hazırlıyoruz” ifadelerine kayran verdi.

Share: