DENİB Başkanı Memişoğlu: “2022’yi, geçen yıla göre yüzde 5 dış satım artışıyla kapatacağız”

DENİB Başkanı Memişoğlu: “2022’yi, sabık yıla göre yüzdelik 5 ihracat artışıyla kapatacağız”

DENİB üyeleri, Yıpranmamış Soy Sop İhracat Destekleri ve Prefinansman Modeli Bilgilendirme Programı için bilgilendirildi

DENİZLİ Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Hüseyin Memişoğlu, “Geçtiğimiz sene 4.6 milyarlık bir dış satım yaptık. Bu yıl Teşrinisani sonu itibariyle 4.7 bilyon TL’nin üzerinde bir dış satım rakamımız var. İnşallah yılsonunu yüzde 5 ile 6 ihracat artışıyla kapatacağız” dedi.

Ticaret Bakanlığı tarafından Eylül 2022’üstelik kamuoyuyla paylaşılan “Bakir Nesil İhracat Destekleri ve Prefinansman Modeli Brifing Programı” çerçevesinde, uygulamalarının ihracatçılara henüz hareketli şekilde duyurulması üzere Bakanlık yetkilileri yoluyla brifing faaliyetleri düzenliyor. Bu amaçla Denizli İhracatçılar Birliği ev sahipliğinde planlı bilgilendirme toplantısında DENİB üyeleri, Ticaret Bakanlığı marifetiyle bilgilendirildi. Tecim Bakanlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Erbülent Kurşun’un üstelik katıldığı toplantıya, DENİB üyesi firmaların temsilcileri dokunaklı demet gösterdi. Brifing programında KOBİ ve Kümelenme Destekleri Dairesi Başkanlığı’ndan Ticaret Uzmanı Deniz Koray Tunçel, Fuarlar Dairesi Başkanlığı’ndan Tecim Uzmanı Baran Demirel, Markalaşma ve Tasarım Destekleri Dairesi Başkanlığı’ndan Tecim Uzmanı Sulh Zeybek, E-İhracat, Sayısal Pazarlama, Davranışsal Kamu Politikaları ve Yıpranmamış Tohum Teknolojiler Dairesi Başkanlığı’ndan Tecim Uzmanı Hatice Şafak Step Aydoğmuş, Türkiye İhracat Itimat Bankası A.Ş. Denizli Büro Müdürlüğü Yıldırım ve İhracatı Geliştirme A.Ş. Genel Müdürü Kasım Akdeniz, DENİB üyelerine tike yaptı.

Bakir Yavru İhracat Destekleri ve Prefinansman Modeli ve Bilgilendirme Programı bilgilendirme toplantısının Bursa’nın ardından 2’inci kere Denizli’üstelik düzenlendiğine bel fail DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, “Türkiye’bile bu toplantının Bursa’dan sonradan ikinci yapılıyor. Bakanlığımızın dış satım şehri olan Denizli’ye verdiği önemi gösteriyor. Bu toplantıda Tecim Bakanlığımızın İhracat Genel Müdürlüğü ve daire başkanlıklarındaki eşsiz bürokratlarımız oran destekleri için bilgilendirmelerde bulunuyor. bundan sonra e tecim, fuar, pazarlama destekleri kabil birçok muhteşem konuda bilgilendirmeler yapılıyor. Öğleden sonrada dış satımcılık finansmanı erişimi ile ilgilendiren problemleri nüfuz etmek ve fasletmek için sunumlar yapılacak. Hele ihracatçının finansmana erişimi ve garanti sıkıntılarına bile değinilecek. İhracatçıların paraları oradaki havuza toplanarak, bu ihracatçılara bankalara cebin inanca kendisine gösterilecek. Bu proje 4 sene ortamında tamamlanacak. 4 yıl bilahare tıpkı dış satım firması, dış satım taahhütlüyle özlük ferdî garanti vermeden bankalardan yüreklilik kullanabilecek. Bu konuyu uzmanları tıpkısı henüz katılımcılarımıza anlatacak. Katılım çokça pir” dedi.

DENİB 4.7 milyar dış satım rakamını yakaladı

Denizli’nin büyüklük ihracatı açısından koca aynı kent olduğuna ilgi çekici Memişoğlu, “Denizli 2 bin 600 ayrı firmayla, 183 ülkeye dış satım özne benzeri site. Tığ da nesiç, mermer, azık, turizm ve yazılım üzere bir nice önemli nişane var. Denizli İhracatçılar Birliği bölgesel tıpkı kontak ve bilcümle sektörleri bünyesinde barındırıyor. DENİB kendisine geçtiğimiz yıl 4.6 milyarlık tıpkısı ihracat yaptık. Bu yıl Teşrinisani sonu itibariyle 4.7 bilyon TL’nin üzerinde aynı dış satım rakamımız var. İnşallah yılsonunu yüzdelik 5 ile 6 ihracat artışıyla kapatacağız” diye konuştu.

Firmaların fuarlara katılımına getirilen limitin kaldırılması amacıyla Vekâlet yetkililerine talepte bulunduklarını açıklayan Memişoğlu, şöyle konuştu:

“Burada fire kalanları birinci doğrudan siyasilere iletiyoruz. Limit durumunu kaldırmaya çalışacağız. Birkaç geçmiş limit durumunun kaldırılması için istek ettik. Vekil Beye da bir zamanda söyleyeceğiz”

Share: