Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kastamonu Bozkurt, Abana, Cide ve İnebolu İlçelerine Doğal Gaz Ita Töreni”hangi aktif bağlantıyla katıldı: (2)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, “Müjdesini milletimizle dahi paylaştığımız Karadeniz doğalgazını ülkemiz sistemine bağlayacak çalışmaları hızlandırdık. Sakarya Gaz Sahası’ndaki önce fazı oluşturan 10 kuyudan 9’unun sondajı bitti.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Kastamonu’nun ” Bozkurt, Abana, Cide ve İnebolu ilçelerine Doğal Gaz Ita Töreni”hangi hareketli bağlantıyla katıldı.

Doğalgaz ısı yayımı ve tevzi şebekesine 20 yılda 90 milyar liralık envestisman yapıp, konveksiyon ve dağıtım lağım döşemi uzunluğunu 190 bin kilometreye çıkararak bu seviyeye geldiklerini rapor eden Erdoğan, “Ayrımsız ayrıksı ifadeyle dünyanın etrafında yaklaşık 5 volta atabilecek bir doğalgaz şebeke ast yapısıyla ırak andıran demeden Türkiye’nin seçme namına ulaştık.” diyerek konuştu.

“11 bin 750 kilometre yeni forma yapı ettik”

Erdoğan, vakit kaybetmeden bu sene doğalgaz konveksiyon ve dağıtımı amacıyla hep 17,5 bilyon lira yatırımla 11 bin 750 kilometre bakir eşkâl üretim ettiklerini belirterek bu gayretlerini doğal gaz konforunun vatandaşların tamamına ulaştırana kadar sürdüreceklerini söyledi.

Erdoğan, saf gazı bu kadar yaygınlaştırınca evcil kaynakları dahi devreye alma mecburiyeti ortaya çıktığını belirterek şöyle konuştu:

“Uzunca benzeri süredir devam eden arayışlarımızın sonunda nihayet Karadeniz’deki Sakarya Gaz Sahası’nda kebir ayrımsız keşif yaptık. Müjdesini milletimizle de paylaştığımız Karadeniz doğalgazını ülkemiz sistemine bağlayacak çalışmaları hızlandırdık. Sakarya Doğal Gaz Sahası’ndaki önce fazı oluşturan 10 kuyudan 9’unun sondajı bitti. Denizdeki gazı üretim haznesine iletecek 10 kuyu başı vanasından beşi yerine yerleştirildi. Halen 3 tetebbu gemisi, 9 nüsha anne inşaat ve kurgu gemisi hareket yüküne göre sayıları 20’yle 30 beyninde mütebeddil destek gemisi sahada çalışıyor. Kara ve denizde yaklaşık 7 bin işçi ruh gösteriyor. Filyos Doğal Gaz İşleme Tesisimizdeki icraat yüzdelik 80 oranında, bahir tabanındaki 170 kilometrelik borazan serimi işi yüzdelik 97 oranında tamamlandı. Görüldüğü kabil deniz tabanının 2 bin 200 metre altında adeta aynı erke üssü kuruyoruz. İnşallah önümüzdeki yıl bu gazı kullanmaya başlayacağız. Sakarya doğal gaz sahamız keşiften üretime kadar dünyada arz çabuk devreye alınan engin düz ihya projesi olacaktır.”

Şehirleri doğalgaz ağlarıyla örerken Türkiye’yi doğalgazda forma mutluluk haline getirecek adımları birlikte attıklarını vurgulayan Erdoğan, büyüklük namına verimsiz hazırda 7 arsıulusal doğal gaz borazan hattına, 2 esmer, 2 bahir LNG tesisine ve 2 hilaf gaz depolama tesisine sahip olunduğunu kaydetti.

“Günce gaz methal kapasitesi 360 milyon metreküpe ulaştı”

Erdoğan, günce doğal gaz antre kapasitesinin 360 milyon metreküpe ulaştığını belirterek şöyle bitmeme etti:

“doğal gaz depolarımız yardımıyla şita mevsiminde yaşanan şakkadak temenni artışlarını sistemi zorlamadan yahut sisteme mülhak büyük bindirmeden karşılayabilecek kuzuluk geldik. Saros’taki kullanılmamış yüzen LNG tesisimizin inşası devam ediyor. Silivri mugayir gaz depolama tesisimizi genişletiyoruz. Domestik gazın de sürece karışma olmasıyla Türkiye gazın gazla rekabet ettiği, bölgesinde başvuru bedel oluşumunun sağlandığı benzeri mutluluk haline dönüşüyor. Kâin yatırımların haricinde bakir gaz borazan hatları ve LNG amacıyla bile herhangi bir makule hareket birliğine hazırız. Bu amaçla Orta Doğu’dan Ölçülü Asya ve Akdeniz’e kadar degaje aynı alandaki ülkelerle andıran bağlanak halindeyiz. Ülkemizde aniden çok oyuncunun, patadak fazla ürünün, bedaheten çok kontratın benzeri araya gelerek müracaat fiyatları oluşturduğu gelişmiş bir gaz piyasası kurmaya hazırlanıyoruz.”

Saf gazı yakalamak ve bölgesel piyasasında canlı hale gelmek amacıyla çalışırken vatandaşları küresel dalgalanmalara karşı korumayı birlikte ihmal etmediklerinin altını çizen Erdoğan, “Bu tatlılıkla son dönemde konutlarımızda kullanılan doğal gazın yüzde 75’ine, elektrikte birlikte bir numara aşama tüketimine yüzdelik 50 terviç uyguluyoruz. Daha kilitsiz küreksiz ayrımsız ifadeyle 100 teklik tıpkısı doğalgaz faturasının 75 lirasını vatandaşlarımıza yansıtmadan aracısız kaynağında tığ karşılıyoruz.” dedi.

Erdoğan, bu uygulamayla 2021 yılında vatandaşlara 80 bilyon lira doğal gaz, 20 milyar liralık üstelik hayatiyet desteği tevessül etmek için toplamda 100 bilyon teklik destek sağladıklarını kaydederek “Bindi rakamı bu yıl güzeşte seneki tutarın iki katından daha fazla olacaktır. Görüldüğü kabilinden üretiminden, tüketimine ve piyasasına kadar rastgele alanda Türkiye’yi doğal gazın form ülkesi haline beyan etmek amacıyla kilolu benzeri mücahede içindeyiz.” diye niteleyerek konuştu.

Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılı olan 2023’te özge kip haddinden fazla alanla birlikte enerjide de milletin karşısına kullanılmamış müjdeler ve kazanımlarla çıkmak amacıyla mütemadi çalıştıklarını ifade eden Erdoğan, Kastamonu’nun 4 ilçesine sağladıkları natürel gazı bu çabaların mütevazi aynı örneği yerine gördüklerini dile getirdi.

Reisicumhur Erdoğan, tabii gazın Bozkurt, Abana, İnebolu ve Cide ilçelerindeki vatandaşlara yavuz olmasını dileyerek, bu hizmetin Kastamonu’ya kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkürname etti.

Törenden notlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasının peşi sıra, doğalgaz verilecek ilçeler Bozkurt, Abana, İnebolu ve Cide’ye aktif angajman gerçekleştirdi.

Bozkurt’ta Enerji ve Elbette Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kastamonu Valisi Avni Çakırdoğan, Kastamonu Belediye Reisi Rahmi Galip Vidinlioğlu, Ahlatçı Holding Umumi Heyet Başkanı Ahmet Ahlatçı, Abana’üstelik EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, Abana Kaymakamı Salih Ağar, Abana Şehremini Yunus Akgül, İnebolu’bile Ilçebay Ahmet Vezir Baycar, İnebolu Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay, Cide’da Kastamonu Milletvekili Pek Çelik, Enerji ve Bittabi Kaynaklar Vekil Yardımcısı Alparslan Bayraktar ve sair yetkililer hareketli bağlantı sırasında hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla ilçelerdeki yetkililer, ellerindeki meşaleleri doğalgazla buluşturdu.

Doğalgazın ateşle buluşmasının ardından Cumhur Reisi Erdoğan, “İnşallah bu şita, Kastamonu bire bir bambaşka ısıdam olacak. Banyolarımız bire bir başka ısıdam olacak. Mutfaklarımız hakeza öyle ve evlerimizde inşallah doğalgazın konforuyla bir başka mevsimi hep alay malay yaşayacağız.” ifadelerini kullandı.

(Bitti)

Share: