Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fakıbaba’nın istifa edeceğini başlangıçta biliyor muydu? MKYK’da sorduğu soru sarrafiye karışıklığı yarattı

AK Fırka Şanlıurfa Milletvekili olan Ahmet Eşref Fakıbaba, hem tümen üyeliğinden hem da milletvekilliğinden çekilme etti. Konuyla ilgili sosyal iletişim araçları hesabından bire bir paylaşım işleyen Fakıbaba, “Bu 20 yıl içerisinde çok kızıl arkadaşlarım oldu. Onlardan ayrıldığın amacıyla üzgünüm. Fakat siyasal ve ahlaki anlayışıma akıllıca olmayan gâh kişilerle bundan böyle beraber olmayacağım üzere de mutluyum” ifadelerine vadi verdi.

ERDOĞAN SERENCAM DURUMU SORMUŞ

Siyaset arenasına bomba üzere sakıt bu istifaya ilgilendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan daha benzeri açıklama yapmadı. Ancak gazeteci İsmail Saymaz, köşesinde konuyla ait ilgi calip bir detaya meydan verdi. Saymaz, hafta başında yapılan Eşkâl Karar Icra Kurulu’nda (MKYK) Cumhur Reisi Erdoğan’ın Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Son Teşrin Gülpınar’a, “Urfa vekilini hangi yaptınız. İyice koptu mu?” diye niteleyerek sorduğunu, Gülpınar’ın üstelik Erdoğan’ın bu sorusuna “Koptu” diyerek karşılık verdiğini aktardı.

Şanlıurfa Saylav Mehmet Son Teşrin Gülpınar

ARALARINDA GÜZEŞTE DİYALOĞU ANLATTI

Bu sabah Fox TV ekranlarında yayınlanan Çalar Saat programına misafir olan Ahmet Eşref Fakıbaba, 11 kamer önceki Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yaptığı görüşmenin detaylarını paylaştı. Reisicumhur Erdoğan’la görüşmesinde ildeki bilcümle aksaklıkları aktardığını tabir eden Fakıbaba, “Teşkilattan çokça kızıl arkadaşlarım de oldu, hayatlarını ve davranışlarını tasvip etmediğim insanlar de oldu. Şanlıurfa’bile sonuç 10 yılda çokça zengin 100 birey hamiş amma 2 milyon nüfusun ortamında haddinden fazla ağırlık durumda aktif insanlar üstelik var. Bunları hikâyelemek icra vekili yerine, Urfalı adına benim görevim. Bunlar umumi merkeze anlatılmıyor. Anlatılmış olsa ben sebep konuşayım? 2018’den itibaren partide çokça mutlu olduğumu söyleyemem. Çünkü danışma edemiyoruz. Dinlenmediğiniz ahit hangi üzere vekillik yaparsınız. Ego sonuç beş altı yıldır bunları anlattım.” dedi.

“ADALET VERMİŞ OLSAYDI DİKKATE ALIRDI”

“Kime anlattınız?” sorusuna ise Fakıbaba şu yanıtı verdi: “Umumi başbuğ vekiline, Numan Kurtulmuş’a, Özhaseki’ye… Domates Dolması konuşmam belirtik ve kesin söylüyorum. 11 kamer önce birlikte sayın Cumhurbaşkanımıza biricik yegâne Urfa’daki adaletsizliği, yolsuzluğu, kirliği hepsini aktardım. Kendisi beni dinledi. Hak verdiğine inanıyorum. Ihtimal birlikte çok yoğundu amma bulgu alamadım. Amma hak vermiş olsaydı söylediklerimi dikkate alırdı.”

İYİ PARTİ’YE KATILIYOR

Öte yandan, AK Öğür’den ve milletvekilliğinden incizap kararı kayran Fakıbaba, Meral Akşener önderliğindeki İYİ Tümen’ye iltihak kararı aldı. Fakıbaba konuyla ilişik açıklamasında, “Bağımsız tıpkısı insanım. Vekillikten dahi istifamı gönderdim. Töre Bilimi namına bile Fakıbaba’ya yakışan benzeri olay. Ben hangi SELIM Partiliyim ne dahi vekilim. Bağımsız yurttaş olarak parti seçmem hakkım vardır. Sıfırdan başlıyorum İYİ Fırka’ye geçiyorum. Milletvekilliğini bırakmakla AK Öğür seçmenine saygısızlık yapmadım. Meral Hanım’la iki öğün görüştüm ve ikna oldum” dedi.

Share: