Bursa vukuf: Bursa’da ayrımsız kişinin öldüğü silahlı saldırının sanıklarına cezaevi cezası

Bursa’bile trafikteki tartışmada tabancayla yara ederek tıpkı kişinin ölümüne neden oldukları iddiasıyla yargılanan 2 sanıktan biri 15 yıl, gayr 7 yıl 6 kamer kodes cezasına çarptırıldı.

Bursa 13. Bati Ukubet Mahkemesi’ndeki duruşmaya mevkuf sanıklar Mehmet Söz (39) ile Sulh Satır (26), olayda hayatını kaybeden Mirali Göreşçi’nin babası Mürtefi Göreşçi ve yan avukatları katıldı.

İddia makamı asıl için mütalaasında sanıkların “düşünülerek cani” suçundan cezalandırılmalarını ve cezada nahak kımıldatma indirimi uygulanmasını istedi.

Sanık Mehmet Hezel, kimseyi öldürme kastı olmadığını belirterek, “Aracım kovalandığı üzere bu şekilde elem demek durumunda kaldım. Ben ondan uzaklaşmaya çalıştım, kendisi beni ısrarla izleme etti. en son önümü kesince beni çivilemek isteyecekler düşüncesiyle böyle tıpkı özdek yaptım. Ürkütmek için ateş ettim. İsteseydim ona daha önceki kırıcı edip bunu yapabilirdim. Beraatimi ve tahliyemi dilek ediyorum. Ailem kıygın durumda.” diye konuştu.

Kimseyi katil kastıyla hareket etmediğini dile getiren Sulh Satır de “Araçta arkada oturan kişilerden ayrımsız farkım yoktur. Beraatimi ve tahliyemi murat ediyorum.” dedi.

Kararını açıklayan duruşma heyeti, sanık Mehmet Meze’a “bilerek katil” suçundan hükmettiği müebbet dam cezasını kımıldatma ve ölçüm indirimiyle 15 yıla düşürdü. Yıldız Bilimi, Barış Satır’a “düşünülerek kanlı” suçundan hükmettiği müebbet dam cezasını ise suçun arkalama aşamasında kaldığı gerekçesiyle 7 yıl 6 ayak tabanı indirdi. Sanığın antrparantez mikro dışına yokuş yasağıyla tahliyesine değişmeyen verildi.

Olay

Bursa’nın Nilüfer ilçesinde geçen sene mayıs ayında Mudanya’dan Bursa istikametine 16 Z 3189 plakalı hafif ticari araçla durum halinde olan Mirali Göreşçi (29), Karaman Mahallesi İzmir yolu ayrımında yanından güzeşte otomobilden tabancayla ateş edilmesi sonucu esasen yaralanmış ve 15 aktarılma bilahare hayatını kaybetmişti. Olayın peşi sıra tutuklanan Mehmet Küçümseme ve Hazar Satır hakkında “düşünülerek kanlı” suçlamasıyla ülkü açılmıştı.

Share: