Ankaralılar, Kastamonu pastırmasını Kayseri pastırmasına tercih etti

Ankaralılar, Kastamonu pastırmasını Kayseri pastırmasına yeğleme etti

ANKARA – Ankara’bile başlayan Kastamonu Tanıtım Günleri’ne mevrut vatandaşlar, Kastamonu pastırmasının Kayseri pastırmasından henüz dolgunca olduğunu sav etti.

Payitaht Budun Bahçesi’nde planlı Kastamonu Tanıtım Günleri’nde Kastamonu’nun yöresel lezzetleri tezgahlarda yerini aldı. 17 Kasım’da başlayan Kastamonu Tanıtım Günleri’nde Taşköprü sarımsağı, tirit, kuyu kebabı, dolgun atlatmak, siyez bulguru, pastırma ve henüz onlarca Kastamonu lezzeti ziyaretçilere sunuldu.

Kastamonu’nun yöresel lezzetlerine ilişki gösteren Ankaralılar, festival aracılığı ile yerel lezzetleri tadarken satın almayı dahi boşlama etmedi.

Ankaralılara bakarak Kastamonu pastırması daha ongun

Kastamonu Tanıtım Günleri’ne katılan başkentliler pastırma standına akın etti. ‘Kayseri pastırması mı yoksa Kastamonu pastırması mı’ sorusunu bile cevapsız bırakmayan vatandaşlar, Kastamonu pastırmasının henüz bol olduğunu iddia etti.

“Kayseri’ye fark atacağız”

Kastamonu Tanıtım Günleri’ne katılan tıpkı yurttaş, Kastamonu pastırmasının doğallığından bahsederek, “Kastamonu’nun rastgele şeyi saf pastırması birlikte fena hâlde. Bakın ego size söyleyeyim fark atacağız Kayseri’ye çok fark atacağız. Kayseri’ye birlikte çekinmek duyuyorum ama Kastamonu dört dörtlük, ürünler dört dörtlük, hepsi doğal” dedi.

Bir özge yurttaş ise kesinlikle Kastamonu pastırmasını tercih ettiğini dile getirirken, “Katıksız ortamda kuruyor, ormanın serinliğinde, herhangi bir şekilde sunturlu” diyerek konuştu.

Kastamonu’nun yerel lezzeti kuzu tandır da vatandaşlardan deste gördü

Kastamonu Lansman Günleri’ne için Ankara’ya gelen Kastamonulu tıpkı vatandaş, yerel lezzetleri olan kuzu tandırını tanıttı. Kastamonu yemeklerini takdim etmek amacıyla Ankara’ya geldiklerini tamlayan vatandaş, “Ankara Kastamonu, Kastamonu Ankara’sız gayrimümkün. Kuzu tandırımız, yerey güveçlerde pişerek burada sunuluyor. Ayriyeten bu kuzudan kuyuda birlikte pişeni var. O üstelik kebap öz buharıyla kuyu kebabı yerine müşterilerimize sunulmaktadır” ifadelerini kullandı.

Kastamonu Tanıtım Günleri, 20 Kasım’a büyüklüğünde Başşehir Millet Bahçesi’nde bitmeme edecek.

Share: