Anadolu Möble Fuarı, 3 günde 10 bin yerel 1471 ecnebi ziyaretçiye ulaştı

Nobel Expo Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Çelik, Kayseri’dahi açılan Küçük Asya Mobilya Fuarı’nın möble sektörüne kestirmece 30 milyon dolarlık dış satım girdisi kazandırdığını söyledi.

Organize Sanayi Bölgesindeki fuar alanında 5 Ekim’üstelik açılan mobilya fuarıyla ilişik kıymetlendirme toplantısı düzenleyen Çelik, yıpranmamış nesil anlayışla düzenledikleri fuara 36 ülkeden 1000’in üzerinde alıcı geldiğini söyledi.

Fuarın ihracata olan katkısına dikkati çekici Polat, “Katılımcıların dış tecim firmalarından beyanını alıyoruz. Şu temel kadar dış ticaret firmasına ulaşan tahminî 16-17 milyon dolarlık korkulu bir nicelik var. Resmi rakam, fuardan tıpkı ay sonraları gümrük kaydıyla ortaya çıkma. Nereden baksanız Rum Möble Fuarı kestirmece 30 milyon dolarlık Kayseri möble sektörüne bire bir ihracat girdisi kazandırdı.” diyerek konuştu.

Çelik, fuara girişteki TOBB’a kayıt methal ücretini kentteki Kansere Cebin Birlikte Derneğine (Kanka) bağışlayacaklarını, çıktı de umum fuarlarda bu geliri Kanka ve bire bir kuruluşa aktaracaklarını rapor etti.

Katılımcı listesinin neden paylaşılmadığı sorusu konusunda Polat, elan geçmiş bir fuara cali kimlikle giren kişilerin katılımcıları apayrı fuara yönlendirmeye çalıştığını, bunlarla ait avukatları marifetiyle yanlışlık duyurusunda bulunacaklarını kaydetti.

Başkan Yardımcısı Hedef Şaroğlu birlikte Kayseri Fuar Alanı’nın 20 bin metrekareye erbap olduğunu, bu alandan 17 bin metrekarelik bire bir komutan alanı çıkarabildiklerini, 173 elçi firmaya kayran verebildiklerini dile getirdi.

Katılımcıların yüzde 60’ının Kayseri’den, diğerlerinin İzmir, İstanbul, Ankara, Konya, Gaziantep, Hatay üzere illerden olduğunu tamlayan Şaroğlu, 78 firmanın de bekleme listesinde bulunduğunu, salonun yetersizliğinden henüz aşkın firmaya saha veremediklerini anlatım etti.

Resmi verilere bakarak fuarı üç bölüm ortamında 10 bin 100 yerel, 1471 da yabancının ziyaret ettiğini aktaran Şaroğlu, Kanada, Gana, Fildişi Sahili, İngiltere, İrlanda, Sırbistan, Hindistan, Özbekistan Rusya, Moğolistan’dan ziyaretçilerin kente geldiğini kaydetti.

Fuar, nısıf sona erecek.

Share: