Amik Ovası’nda pamuğun tarladan fabrikaya mütekait yolculuğu başladı

İklimi ve eli nimetli toprakları sebebiyle yılda şakkadak fazla verim alınan Amik Ovası’nda, elyafından çiğidi ve bitkisinin sapına kadar herhangi bir parçası değerlendirilen pamuğun tarladan fabrikalara uzanan mütekait yolculuğu başladı.

Türkiye’nin makro ekincilik merkezlerinden Hatay’üstelik iğ hasadı sürüyor.

Olgunlaşmasının arkası sıra tarlalardan toplanan iğ, kentteki 76 çırçır fabrikasına gönderiliyor. Pamuk yığınları burada aynı süre güneşte bekletilerek kurutuluyor.

Peşi Sıra aheste tıpkısı işlemden geçirilen pamuğun lifi tekstil sektöründe kullanılmak amacıyla çiğidinden (çekirdek) ayrılıyor.

Pamuğun lifleri oluşum, çekirdeği yağ, küspesi hayvancılık sektöründe kullanılması için işlenmek üzere fabrikalara gönderiliyor.

“Mesaimiz sabah ezanında başlıyor”

Müstahsil Osman Sönmez (54), AA muhabirine, bu yıl 90 dönümde cehre ekimi yaptığını söyledi.

Ürünün hasadının devam ettiğini anlatan Sönmez, pamuğu işçilerin sayesinde elle topladıklarını belirtti.

Sönmez, ekiminden gübresine, çapasından sulanmasına ve toplanmasına kadar pamuğun emekli benzeri sürecinin bulunduğunu dile getirdi.

Iğ işçisi Nusret Çakıcıoğlu de hasada sabahın önce ışıklarıyla başladıklarını tabir etti.

Birçok üreticinin henüz bereketli olduğu amacıyla pamuğu elle toplamayı tercih ettiğini aktaran Çakıcıoğlu, “Mesaimiz sabah ezanında başlıyor. Önlüklerimizin içerisine topladığımız pamukları muhtemelen aralıklarda diş taşı ve kamyonlara dökeriz. Kilo adına hangi büyüklüğünde topladıysak o kadar para kazanıyoruz. Günlük averaj 400 ile 500 lira ortada sevap alıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

“Fabrikamız 7 çevrim 24 saat çalışıyor”

Çırçır fabrikası sahibi Bilal Kara, pamuğun her parçasıyla ekonomiye kazandırıldığını söyledi.

Hatay’üstelik iğ hasadının bütün hızıyla sürdüğünü dile getiren Karaca, tarladan toplanan kütlü pamuğun işlenmek için çırçır fabrikalarına getirildiğini belirtti. Kişmiri, şunları kaydetti:

“Hasat edilen pamuklar nemliyse güneşte havalandırıp kurutmaya alıyoruz. Peşi Sıra çırçır işlemine başlıyoruz. Fabrikamız 7 devir 24 saat çalışıyor. Fabrikamızda günde 90 titrem kütlü pamuk işlemi yapıyoruz. Kütlü pamuğu çiğidinden ayırıp, çiğidini yemleme fabrikasına, elyafını de ip fabrikalarına satıyoruz. Pamuk bizim üzere çok pir bir nimettir.”

Share: