Amasya haberi! Amasya TSO Başkanı Kırlangıç: “Taşova OSB üzere 40 yatırımcı talepte bulundu”

Amasya Ticaret ve Uran Odası (TSO) Başkanı Kasıt Kırlangıç, “Kurulacak Taşova OSB üzere 40 yatırımcı civar tahsis formlarını imzalayarak yatırım fora etmek için talepte bulunmuşlardır. Kestirmece 4 bin kişinin istihdam edilmesi planlanmaktadır” dedi.

20 yılda yüzde 47 kayırıcı toprak kayması zihayat Taşova bölgesi için OSB’nin cesim bir envestisman olduğunu tamlayan Tasavvur Kırlangıç, “Çambükü köyünde OSB kurulacak alan içerisinde tahminî 550 dönüm kaynak arazisi köylüler eliyle usulsüz yerey işgali altında bulunmaktadır. Bu düzlük tapusu hazineye ilişkin olmasına rağmen otlak kanuna de karşıt kendisine usulsüzce nehiy edilmiş ve ferdî maddesel çıkar elde yapılmak amacıyla kullanılmakta iken, başta kocabaşı ve ayrıksı menfaat sahipleri ayrıntılı yıllar bu kamu arazilerini değme eşit ödemeden kullandıklarından ekolojik ortam neymiş tapulu arazileri ellerinden alınıyormuş algısı oluşturmaya müteveccih bir ameliyat içine sokulmuştur. Dağ niyetli provokatörler tarafından yönlendirilerek köylümüzü izzet aleyhine kışkırtarak güvelik güçlerimizle yüz yüze getirme acımasızlığı içine düşürmüşlerdir. Bu kanunsuz menfaatleri ortadan kalkacağı amacıyla nahak kullandıkları araziyi ‘tarım ve hayvancılık bulunmayan ediliyor’ algısına dönüştürülerek devletle umum beyninde hasımlık oluşturmaktadırlar. Provokatörlerin bu eylemlerini şiddetler kınıyor ret ediyoruz” diye konuştu.

Karye mezarlığına zarar verileceği iddiasının birlikte gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Kırlangıç, “Karye mezarlığını yüklenmek üzere 790 dekar olan OSB alanı 760 dekara düşürülmüştür. Bizler atalarına, cenazelerine, mezarlıklarına saygısı ve hürmeti olan insanlarız. Bu konudaki hassasiyetimiz politik iş konusu yapılamaz” şeklinde konuştu. – AMASYA

Share: