Alp gazi “kara tahta bacakla” cepheye koşan şehit dedesinin izinden gidiyor

Hakkari’da tevellüt gününde uğradığı yıldırı saldırısı sonrası vücudundaki 16 platin ve omurgasına saplanan mermiyle kıvrak Yaya Uzatmalı Çavuş Yasin Akata, Çanakkale gazisi ve Halas Savaşı şehidi şişman dedesinin madalyasını gururla göğsünde taşıyor.

Askerliğini yaptıktan sonraları 2010’dahi Türk Silahlı Kuvvetlerine katılan, üç kurgu alim ve ayrıntılı süre Suriye’bile görev yaptıktan bilahare Hakkari’ye atanan Piyon Uzman Çavuş Akata, Irak’ın kuzeyinde, Irak sınırındaki karakollarda ve temel bölgelerinde fariza aldı.

Yüksekova çın 18 Mayıs 2016’birlikte, teröristlerin saldırdığı hususi harekat noktasına arkadaşlarıyla desteğe giden Akata’nın bulunduğu zırhlı vasıta, devir amacında saldırıya uğradı.

Aracın geçişi sırasında PKK’nın yola döşediği halk yapımı patlayıcıyı infilak ettirmesi sonucu şehitlerin ve yaralıların bulunduğu saldırıda, pahal yaralanmasına karşın gayrı arkadaşlarıyla bu arada teröristlerle çatışan Akata, kolundan ve belinden vuruldu.

Doğum gününde gazi olan Akata, aylarca bati bakımda kaldı, 6 yılda ayaklarından, bacaklarından ve belinden 24 operasyon geçirdi, vücuduna 16 platin takıldı, omurgasına saplanan kurşun “damla riski” bulunduğu gerekçesiyle çıkarılamadı.

“Gene beni cebin diyerek orduya arzuhâl yazıyorum”

Akata, AA muhabirine, gazi olduğu dolaşma operasyona çıkmadan geçmiş doğum haset olduğu amacıyla en üst annesiyle konuştuğunu söyledi.

O günden beri veladet gününü kutlamadığını tamlayan Akata, “Annem bana çörek yapacağını söylemişti. 18 Mayıs’tan beri aynı elan on paralık pasta yemedim. Bazı Bazı eşim yapıyor, yiyemiyorum. Ben 18 Mayıs 1992’bile doğdum. 18 Mayıs 2016’bile ölüp gine doğdum. O yüzden 18 Mayıs’ın gelmesini tek istemem zira 18 Mayıs’ta şehit ve gazilerimizin acısı var.” dedi.

Akata, vücudundaki mermiye, kırıklara, platinlere ve yaralara karşın gazi namına emekli olmayı hiç istemediğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Tedavilerimiz devam ederken 15 Orak Ayı olmuş. Erkânıharbiyeiumumiye Başkanımız Hulusi Akaret ziyaretime geldiğinde ‘Gazim ayağa kalk, sizin gibi yiğit personele ihtiyacımız var.’ dedi. ‘Komutanım ayağa kalkarsam beni algı mısınız?’ diye niteleyerek sorduğumda bana kortej verdi fakat engelim yüzde 68 olduğu amacıyla kalabalık beni yeniden alamadı. Belimdeki kurşunu çıkaramadılar. Sol kolumda cereyan kısıtlılığı var. Vatan sıhhatli olsun. Herhangi Bir şeye rağmen tınlamalı adına seçme ayın başında, ‘esasen beni karşı’ diye orduya dilekçe yazıyorum. Masa başında da olsa genişlik azından öz kamuflajımı giyip görev açmak istiyorum. Bu duyguyu anlatamam.”

Yurt sevgisini ve yiğitlik mirasını dedelerinden aldığını anlatan Akata, şöyle devam etti:

“Benim dedemin dedesi, Çanakkale gazisi ve İstiklal şehidi. Onun madalyasını birlikte göğsümde taşıyorum. Onun oğlunun oğlu bile Kıbrıs gazisi ve ego birlikte onların torunuyum. Ego de terörle savaşım gazisiyim. Bizim ailemizde şehit dahi bitmez, gazi de bitmez. Benden önceki ailemizde gaziler ve şüheda vardı. Benden sonra üstelik olacak. Dedemizin Çanakkale gazisi olduğunu biliyorduk ama şehit olduğunu ve madalyası olduğunu, Genelkurmay raporlarından öğrendik. Raporlarda bacağının Çanakkale Savaşı’nda koptuğu ve ayağına kara tahta bağlayarak Kurtuluş Savaşı’na katıldığı yazıyordu. Bu bayrakta atalarımızın bellek var. Dedelerimin, benim kanım var. Çocuklarımın, torunlarımın bellek de olacak.”

Akata, hem fiziksel hem bile psikoloji düzelme sürecindeki zorluklarla eşi ve çocukları yardımıyla başa çıkabildiğini dile getirdi.

“Gazi eşiyim, demenin onuru ve gururu dahi alelacayip”

Akata’nın eşi Billur Sır Akata üstelik vatan için canını feda etmekten korkmayan kocasıyla gelgel duyduğunu söyledi.

Çokça zorlu süreçlerden geçtiklerini ancak hepsini alay malay atlattıklarını anlatan Akata, “Gazilik, eşime dedesinden bırakıt kalma. Aynı oğlum var onun de eşimin izinde yürümesini istek ediyorum. Eşimle alım duyuyorum. Biz birbirimizi çok fazla görmeden ama çok bayıla bayıla evlendik. Bu zamana görgüsüz gelmedik. Ego tek ahit vazgeçmedim. Çok mutluyuz. Gazi eşiyim, demenin onuru ve gururu üstelik bambaşka çünkü eşim vatanı amacıyla hayatından, canından benzeri çıngı bıraktı.” ifadelerini kullandı.Share: