Aktör Keyif Atak üzere Saten Sineması’nda merasim düzenlendi

Dün ahiret yolculuğu fail oyuncu Rıza Akın için Atlas Sineması’nda cenaze merasimi düzenlendi.

Beyin kanaması zımnında hayat veda fail 65 yaşındaki sanatçı, akıbet olarak vizyondaki “Sevmedim Deme” ünlü filmde gösteriş aldı.

Törende taziyeleri, sanatçının oğlu Birey Atak ve Japon kökenli eşi Miho Shimotashiro Akış akseptans etti.

Direktör, senaryocu ve kameraman Tayfun Pirselimoğlu, törende yaptığı konuşmada, hissettiği acıyı tabir edecek cümleleri kurmanın print olduğunu belirterek, “Istek Mir ile çokça yunak tıpkısı Adana gününde bire bir kafede karşılaştım. Elan doğrusu ego otururken yan tarafımda yabansı yüzlü bir insan gördüm. On Paralık bilemezdim kim bu yabansı yüzün arkasında öyle hikayeler biriktirmiş. Haddinden Fazla teessürat çekmiş olmasına karşın bunu bana bütün ironiyle anlatırdı. Kendisiyle ve dünyayla ilişkisini serencam kademe akıllıcasına ayrımsız yerden kurmayı becerebilmişti. Ego ondan haddinden fazla madde öğrendim. Bana ‘hocam’ derdi amma bana hocalık özne esas odur.” ifadelerini kullandı.

Pek çok filmde gelişigüzel çalıştıklarını dile getiren Pirselimoğlu, “Benim keşfettiğim söyleniyor. Harbiden o kafede onun yüzünü gördüğüm andan itibaren aynı birlikteliğimiz, bire bir dostluğumuz başlamıştı. Bence Türk sineması çok kıymetli tıpkısı oyuncusunu kaybetti. Ego dahi haddinden fazla mail tıpkı dostumu kaybettim.” dedi.

“Türk sineması cesim ayrımsız değerini kaybetti”

Beyoğlu Şehremini Haydar Mualla Şans üstelik dostları ve sevenleri tarafından Dilek Akış’ın Türk sinemasının beşiği Beyoğlu’ndan ebediyete uğurlandığına belen ederek, “Geride kalanlara, cemi sevenlerine Allah sabırlar bergüzar eylesin. Ruhu sevinçli olsun. Mekanı behişt olsun.” diye niteleyerek konuştu.

Akış’ın geride bıraktığı eserleriyle hatırlanacağını ve çizgisinin bitmeme ettirileceğini tamlayan Kader, “Zaman Türk sineması ve tiyatrosu önemli bire bir değerini kaybetti. Seçkin kaybettiğimiz değere üzüldüğümüz kabilinden Murat Atak’ı da kaybetmenin derin üzüntüsünü hep gelişigüzel yaşıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Yönetmen Faysal Soysal ise Akın’ın dostluğu, fedakarlığı, paylaşımı ve özverisiyle alelhusus tendürüst ve önceki filmini fail yönetmenlere bindi olduğunu söyledi.

İlk filminin Batman’daki çekimlerinde tanıştığı Akış’ın değerli tıpkı oyuncu olduğunu vurgulayan Soysal, “İlk tanışmamızda o kadar derece verdi kim istekli oyunculardan görmediğimiz bağlam ilgi ve saygıyı gösterdi. Her devir ‘hocam’ derdi. Büyüğümüz olmasına rağmen çoğu ant, o bizi arayıp sorardı.” diye niteleyerek konuştu.

Törende, Umu Akın’ın ışık ve görüntülerinden hazırlanan videoteyp gösterildi.

Faruk Karaçay, Natali Yeres, Ulu Demir, Melih Güneş, Levent Özdilek, Ikbal Kıraç, Menderes Samancılar ve Yüksek Ekber Kızoğlan birlikte önsezi ve düşüncelerini aktardıkları kısa birer müzakere yaptığı törenin ardından sanatçının cenazesi defnedileceği Adana’ya başvurmak amacıyla salondan alkışlarla uğurlandı.

Gönül Akış kimdir?

“Parafin Gün Gülü”, “Cömert Payı” ve “Kabadayı Kalpgâh” kabilinden televizyon dizilerinin yanında “Koz Ağacı” ve “Bayi Toplantısı” ünlü filmlerin bile aralarında olduğu çok sayıda yapımda tekellüf düzlük aktör Arzu Akış, 15 Ilkgüz 1957’bile Erzincanlı ayrımsız ailenin çocuğu kendisine Adana’bile dünyaya geldi.

Ortaokuldayken tiyatroya başlayan sanatkâr, henüz bilahare Ankara’ya taşındı ve Ankara Birlik Tiyatrosu’nda profesyonel oyunculuğa etap attı.

Tiyatroya 1969-1977 yıllarında mesafe veren aktör, bir müddet gazetecilik dahi yaptı. Akış, tiyatroya Adana’bile bitmeme etti ve 1997’de kurduğu Seyhan Belediyesi Tiyatro Topluluğu’nun 5 sene süresince laf danışmanlığını yaptı.

Tayfun Pirselimoğlu’nun tamamlanamayan “Kuartet” ünlü filmiyle 2005’te oyunculuğa dönen, birçok dizi film ve filmde oyunbazlık eden Akın, 2019’de Japon Miho Shimotashiro ile evlendi.

İstanbul’üstelik karın kanaması geçiren ve ameliyattan sonradan ciddi bakıma alınan Akış, 65 yaşında hayata veda etti.

Share: