316 kırsal mahallenin akarsu sorunu çözüldü

Rustik mahalleleri içmece suyuna kavuşturan Samsun Büyükşehir Belediyesi, 316 mahalleye akıcı su getirdi.

İl genelinde akarsu problemi ateş parçası tek mahalle kalmaması amacıyla çalışmalarına mütemadi devam eden Su ve Şebeke İdaresi Umumi Müdürlüğü (SASKİ), performansıyla takdir topluyor. 2022 gelişim programını 10 ayda bütünleme sınavı başarısını gösteren çekicilik, artan 109 mahallenin akarsu sorununu ise eskimemiş yılda çözecek. Başkan Mustafa Demir, “Dilek belediyeciliği anlayışı ile vatandaşımıza hizmet ediyoruz. Parçalanmamış birimlerimizle gelişigüzel hemşehrilerimize harıldamak namına muttasıl demeden gayretle çalışıyoruz” dedi.

Samsun’un kırsal mahallelerinde hareketli vatandaşları yaşamın asıl kaynağı olan sudan mahrum tutmak için büyük çabalama harcayan Büyükşehir Belediyesi, 2023 hedeflerine yavaş yavaş yaklaşıyor. 2019-2022 yıllarını havi 3 yıllık süreçte uray, hep 425 mahalleden 316’sının akarsu sorununu ortadan kaldırdı. Yapımı tamamlanarak devreye alınan çok sayıdaki tasfiye tesisi ve yenilenen kanalizasyon hatlarıyla binlerce hanenin musluğundan referans kalitesinde su akıtan SASKİ Umumi Müdürlüğü, yüzlerini güldürmenin mutluluğunu yaşıyor.

57 mahalle elan suya kavuştu

2021 yılında 143 mahallenin su sorununu çözen SASKİ, ilçeler sıralamasında genişlik haddinden fazla yatırımı Çarşamba’ya yaptı. 48 mahallesine akarsu sunulan Çarşamba’yı Bafra’üstelik 19, Tekkeköy 12 mahalle ile takip etti. 2022 yılında da nazik çabalama sarf fail SASKİ, 57 mahallede mesai yaptı. İlçeler bazında yer çokça yatırım Vezirköprü’da gerçekleştirildi. İlçede 11, Kavak’ta 9, Tekkeköy ve Havza’da 8, Ayvacık’ta 6, Alaçam’bile 5, Asarcık, Atakum, Canik ve Yakakent’te 2, Bafra ve 19 Mayıs’ta ise 1 mahallede su sorunu bitti.

109 mahalle yeni yılda

2022 yılı hisse senedi programını 10 ayda mütemmim SASKİ Genel Müdürlüğü, mütezayit toplanmış 109 mahallenin su hasretini ise 2023 yılında dindirecek. Fakat gelgel şartlarının akıllıca olmaması sebebiyle SASKİ, çalışmalarına yıpranmamış yılın envestisman programıyla devam ediyor. 2023’te sunma çokça yatırımı gene Vezirköprü’dahi yapacak. İlçede 26, Ayvacık’ta 14, Atakum, Kavak ve Salıpazarı’nda 9, Çarşamba ve Terme’da 8, Alaçam’bile 7, Bafra’nın 6, Havza’da 4, Ladik ve Yakakent’te 3, Asarcık, Canik ve 19 Mayıs ilçelerinde ise 1’er mahallenin susuzluğu giderilecek. Böylecene 2023 yılı sonu itibariyle Samsun’dahi susuz mahalle kalmayacak.

“Susama mağduriyeti yaşanmayacak”

İçme suyunun yüzde 81’inin arıtılarak dağıtıldığını ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çipo, yatırımlar yardımıyla tankerle su taşımanın ise yüzde 40 azaldığını kaydetti. Akarsu problemini 2023 yılının böylelikle tarihe gömeceklerini dile getiren Komutan Çipo, “Su, Yaradan’ın bizlere bahşettiği yer kebir nimetlerden biri. Akarsu, günahsızlık ve dimdik dirim demektir. Cumhuriyetimizin ilanının 100. yılını kutlamaya hazırlanırken, bir tane ayrımsız vatandaşımızın da akarsu sıkıntısı çekmesini akseptans edemeyiz. Bu nedenle göreve geldiğimiz günden itibaren 2023 hedeflerimizi ortaya koyarak çalışmalarımızı başlatmıştık. Rağbet belediyeciliği anlayışı ile vatandaşımıza bakım ediyoruz. Kamu birimlerimizle gelişigüzel hemşehrilerimize gitmek namına kesintisiz demeden gayretle çalışıyoruz. Şükürler olsun 425 rustik mahalleden 316’sında su problemini giderdik. 109 mahallemizi bile suya yıpranmamış yılda kavuşturduğumuzda Samsun’de susuzluk mağduriyeti kalmayacak” ifadelerini kullandı. – SAMSUN

Share: