ZONGULDAK – TBMM Amasra Eroin Kazası Araştırma Komisyonu, Zonguldak’ta eroin ocağına indi

TBMM Amasra Maden Kazası Araştırma Komisyonu üyeleri, Zonguldak’ta eroin ocağında incelemelerde bulundu.

Bartın’daki tetkik ve temaslarının ardından Zonguldak’a güzeşte komite üyeleri, Kilimli ilçesindeki Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessesesine geldi.

Tahlisiye ekibinden hikmet alan astronomi, madene başlamak için tedarik yaptı, maske eğitiminin arkası sıra kuyubaşına geldi.

Burada gazetecilere açıklamalarda mevcut komite başkanı ve DOĞRU Parti Kayseri Mebus Taner Felek, kısaca 2,5 ay geçmiş başlayan komite çalışmalarına sahada devam ettiklerini söyledi.

Amasra’daki beyaz zehir patlamasında hayatını kaybeden işçilere Allah’tan yağmur, hastanede tedavi gören işçilere da ivedi şifalar dileyen Yıldız, tümen ayrımı gözetmeksizin komisyon namına olayın sebeplerini araştırdıklarını ifade etti.

Beyaz Zehir kazalarına ilgili lüzumlu önlemlerin alınması ve raporun hazırlanması amacıyla 19 mebus ve 21 uzmanla çalışmaları sürdürdüklerine değinen Baht, şöyle konuştu:

“Zaman burada Karadon Müessesemizde yaklaşık eksiklik 400-460 kodunda incelemelerimize devam edeceğiz. Raporumuzu da inşallah bu ayın sonuna büyüklüğünde, bu ayın sonuna gelmeden bize maruf resmi müddet içerisinde tamamlamış olacağız. seçkin maharet, icap havalandırma gerek bununla ait temas personelin eğitiminden tutun ki bir nice unsurlar titiz irdeleniyor. Bununla dayalı ister sivil topluluk örgütlerini lüzum sendikalarını gerek hususi ve kamu sektörünün Erke ve Elbette Kaynaklar Bakanlığı, Düzentileme ve Içtimai Güvenlik Bakanlığı kadar birçok vabeste ilişik ve ilişkili bütün kuruluşlarıyla beraber bunlar değerlendiriliyor ve inşallah raporumuzda bu ayın sonuna kadar üstelik tamamlamış olacağız.”

Nasip ve beraberindeki alt kurul üyeleri muktezi hazırlıkların ardından işçilerle birlikte nakıs 400 koduna indi.

Komisyona, Umumi Beyaz Zehir İşçileri Sendikası Genel Başkanı Hakan Yeşil, TTK umum müdür yardımcıları Fazlı Uncu ile Aşure Ayı Kiraz bile zevcelik etti.

Share: