Zonguldak iktisat haberleri | Kdz. Ereğli’de Çilek fide ekim zamanı başladı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde çilek fidesi teşrinievvel zamanının geldiğini tabir eden çiftçiler, üretimin artmaması durumunda önümüzdeki yıl çileğin kilo fiyatının 100 TL’yi geçeceğini belirtti.

Kdz. Ereğli ilçesinde namevcut olmakla karşı karşıya olan Osmanlı Çileği ve değişik çilek türlerinin ekim zamanının başladığı belirtildi. Kdz. Ereğli’bile çıpa polat fabrikasından mütekait olduktan sonradan çilek üretmeye başlayan İsmet Koç eşi Ayşe Koç ile alay malay gençleri bile üretime yönlendirmeye çalışıyor. Çilek ilk teşrin zamanının iyi değerlendirilmesi gerektiğini tabir eden İsmet Koç “Çileklerin fidelerini yolmaya başladık, şu anda ilk teşrin zamanı. Çileklerimiz iplik atıyor, ondan sonra kendileri yavruluyor, doğuruyorlar. Tutması için suvarmak gerekiyor. Yağmur yağarsa sulamaya üstelik lüzum bulunmayan. 3 baran yağmazsa 2 periyot sulayıp ayrımsız çevrim özlemek gerekiyor.”

“Geçen sene çokça tıntın geçti”

Geçtiğimiz yıl ilçedeki kurumların dağıttığı fidelerden hasat yapamadıklarını anlatan Antrenör, bu yılda benzeri sıkıntıyı devam etmek is temediklerini söyledi. Koç açıklamasında “Geçtiğimiz sene ara sıra kurumlarımız çiftçilere haddinden fazla sayıda fide dağıttı. Fakat bu dağıtılan fidelerden tek kimse verim alamadı. Bu nedenle çilek sezonu ilçemizde ongun geçmedi. Geçtiğimiz yıldan ders alıp, çilek bozukluk verimli olmadı araştırıldı mı yada tıpkısı tedbir makbuz mı bilmiyorum. Amma katiyen bunun araştırılması lazım. Kdz. Ereğli İlçe Ekincilik Müdürlüğü ve Kdz. Ereğli Ziraat Odası’nı bu konuda göreve çağırıyorum. Geçen yıl iki kurumdan da on paralık curcunalı çıkmadı. Bu sene bile bir sorunu varagelmek sürme temiyoruz. Biz şu anda zat ektiğimiz fideleri çoğaltmaya çalışıyoruz. İs teyen herkese dahi fide veriyoruz. Çilek fidesi bulamayan bize ulaşsın, tığ kendimizde olmasa dahi benzeri şekilde realizasyon paha kâm edenlerin ihtiyaçlarını karşılarız” dedi.

Antrenör antrparantez bu günlerde fidelerin ekilmemesi durumunda önümüzdeki sene çileğin kilogram fiyatının 100 TL’yi aşabileceğini söyledi. – ZONGULDAK

Share: