Zincir marketlerin peşi sıra restoran ve lokantalara bile “değer belirleme” çağrısı

Bütün Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Genel Başkanı Ramazan Bingöl, son dönemde bir nice emtia ve girdi fiyatlarında göçük yaşandığını ve dolardaki hareketliliğin durulduğunu belirterek, “Bu nedenle kül aşevi ve lokantalara ramazan ayına kadar eşit tespit çağrısında bulunuyoruz. Gelin, enflasyonla mücadelede bilcümle beraber elimizi taşın altına koyalım.” dedi.
Bingöl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel aracılığıyla açıklayan Güven Güvence Fonu (KGF) paketlerine teşekkür ederek, bu desteklerin gerçek göz amacıyla haddinden fazla koskocaman olduğunu söyledi.
Kısa müddet geçmiş yetkililerle görüşerek Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) zımnında ortaya çıkma bayrılık tazminatı yükü amacıyla itimat tahsis edilmesini dilek ettiklerini aktaran Bingöl, bu kapsamda KGF desteği sunulduğunu, işverenlerin yükünü hafifletecek paket amacıyla teşekkür ettiklerini belirtti.
Bingöl, zincir ve yerel marketlerin eşit sabitleme ve tenzilat kampanyalarının başka sektörlerde birlikte hayata geçmesi, enflasyonla mücadeleye kül işletmelerin bindi vermesi gerektiğini vurguladı.
Son dönemde bir nice mal ve girdi fiyatında depresyon yaşandığını, dolardaki hareketliliğin durulduğunu, akaryakıt fiyatlarının düştüğünü, elektriğe aynı zam gelmeyeceğinin açıklandığını anlatan Bingöl, “Bu nedenle eksiksiz aşçı ve lokantalara ramazan ayına büyüklüğünde karşılık belirleme çağrısında bulunuyoruz. Gelin, enflasyonla mücadelede bilcümle beraber elimizi taşın altına koyalım.” diye konuştu.
Bingöl, ramazan ayının başlamasına tahminî 2,5 kamer kaldığını hatırlatarak, bu süreçte fiyatların artırılmamasının tüketicilere müteveccih önemli tıpkısı bindi olacağını üstelik söyledi.
“İşletmelerde menüler kapılara asılmalı”
TÜRES Başkanı Bingöl, serencam zamanlarda alelhusus orta gelirlilere hitap fail aşçı ve lokantalarda tüketicilerin sürpriz fiyatlarla karşılaştığına dayalı şikayetler aldıklarını bildirdi.
“Sivri restoranlara gidenler filhakika fiyatların faziletli olduğunu biliyor ancak alışılagelen işletmelerde bile fahiş ve haksız fiyatlamaların yaşandığını duyuyoruz” diyen Bingöl, müşterilere dikkatli olmaları çağrısında bulundu.
Bingöl, “Müşterilerin faziletli ve sürpriz fiyatlarla karşılaşmamaları amacıyla işletmelere, ‘kapılarına menüleri asmaları’ çağrısında bulunuyoruz. Bu konuda girişimlerimiz birlikte olacak. Gelen müşteri oturmadan fiyatlara bakabilsin ve bilahare bir sürprizle karşılaşmasın.” şeklinde konuştu.

Share: