Zahmetli muhasebeci bilardo tutkusundan 46 yıldır vazgeçmiyor

Düzce’bile his rahatsızlığı nedeniyle 3 yol anjiyografi olan, damarlarına 4 stent takılan 63 yaşındaki tekaüt sayman Hayrettin Doğusoy, 46 yıldır tutkunu olduğu bilardodan kopamıyor.

Düzce’da güçlü evli ve ayrımsız bala babası Doğusoy, lise son sınıftayken 17 yaşında bilardo sporuna başladı. Zamanla kendisini geliştirip birçok resmi ve özel turnuvaya katılarak dereceler özne Doğusoy, yaklaşık 25 yıl ilk panik akın şikayetiyle gittiği hastanede his rahatsızlığı olduğunu öğrendi. Üç misil anjiyo olan, daralma görüldüğü amacıyla damarlarına de ameliyatla 4 stent takılan Doğusoy, hastalığına karşın çok sevdiği bilardoya devam etti.

İlerleyen yaşına karşın Türkiye’nin çeşitli illerinde yapılan organizasyonlarda başarılarını sürdüren Doğusoy, kendisi üzere hastalara bilardo sporunu yapmayı başvuru etti.

“Hareket oluyor, insanı yaşayan tutuyor”

Katıldığı özel turnuvalarda 20 birinciliği ve türlü dereceleri mevcut mütekait sayman Hayrettin Doğusoy, AA muhabirine, ciddi sıfır, hafif yürüyüşlerle gerçekleştirilen bilardonun tam namına bakarak bire bir spor olduğunu anlattı.

Bir müsabakada 5-10 kilometre tutum yapmış büyüklüğünde çaba sarfiyat edildiğini anlatan Doğusoy, “Durumu çok vahim olmayan hastalara tavsiyem, bilardo sporunu yapmaları. Kendini bırakmaktan haddinden fazla henüz iyidir. Kahvehanede boş boş oturmaktansa bu masanın etrafında spor boşaltmak, yürüyüş fayrap etmek çokça iyidir. Debi oluyor, insanı yaşayan tutuyor.” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye’nin çoğu iline turnuvalara her an başarılar elde ettiğini tamlayan Doğusoy, “Genelde elhak birincilik, ikincilik, üçüncülüklere aboneydik. Demincek burada mevcut arkadaşların çoğu bizi geçti. Buradaki arkadaşlara destek olup sorarlarsa yardımcı olmaya çalışıyorum.” ifadelerini kullandı.

Doğusoy, bilardonun herhangi bir yaştan bireyin yapabileceği tıpkısı spor dalı olduğuna bel ederek, şunları kaydetti:

“‘7’den 77’ye’ diye terim vardır, o bizim spor için genelde meri olan aynı şey. Soğukkanlı olmayı mucip tıpkısı spor bu. O yüzden relaks olmaya, o şekilde telafi etmeye çalışıyoruz. Kısaca 25 yıldır duygu rahatsızlığıyla bu arada bu sporu yapıyorum. Sıkıntım olmadı. Bizim de bu yaşta benzer aldığımız şeyler oluyor, gençler dahi müspet taraflarını emsal alıyorlar, münasebetsiz taraflarını düzeltmeye uğraşıyorlar.”

Share: