Yüz Kere kalbi durdu, ECMO’ya bağlandı yayan taburcu oldu

Tekraren kalbi durdu, ECMO’ya bağlandı yaya taburcu oldu

Acilde aktif anlar: 45 zaman duygu masajı yapıldı, ECMO’ya bağlandı gönül tutundu

“Allah’ın lütfu, alacak nefesim varmış”

İSTANBUL Öksürük ve gaseyan şikayetleriyle hastaneye giden, kalp aksesi geçirdiği galiba 40 yaşındaki Turhan Beggi için acilde adeta seferberlik yaşandı. Yüz Kere kalbi duran, dakikalarca ihtisas masajı yapılan sökel ECMO’ya bağlanırken kestirmece 2 hafta kaldığı bati bakım sonrası yaya taburcu oldu. Süreci anlatan Beggi, “40 yaşında kalp aksesi geçireceğimi kendime konduramıyordum. 2 kesim şişman sayrılarevi geçerek buraya geliyorum, sonrasında o hastanelerde ECMO’nun olmadığını duyuyorum. Allah’ın lütfu, takanak nefesim varmış. Defalarca kalbim durdu, ECMO’ya üstelik bağlandım bilahare taburcu oldum, yaya çıktım, hiçbir sıkıntım namevcut” dedi.

Başakşehir’de faal, oluşum işi özne evli ve 1 çocuk babası 40 yaşındaki Turhan Beggi edinilen bilgiye göre, 7 Ağustos Pazar haset öğle vakti saatlerinde rahatsızlandı. Beggi, kahvaltı esnasında bir anda kusarken aynı yandan birlikte öksürmeye başladı. Ocak balaban endişeye kapıldı ancak kalp aksesi olabileceğini düşünmedi. Eşi Turhan Beggi’nin ağabeyini çağırarak yanlarında 12 yaşındaki oğullarıyla birlikte hastaneye müracaat etmek üzere yola çıktılar. Ardından Bağcılar Medipol Mega Darülfünun Hastanesi’hangi gelen Beggi, burada yürüyerek ivedi servise girdi. Yapılan incelemelerde hastanın kalp krizi geçirdiği belirlenirken doktorlar Beggi’yi bir lahzada müdahale alanına aldı. Engelleme sırasında hastanın kalbinin defalarca durduğu belirtilirken, 40 yaşındaki hastayı kaybetmemek üzere hastanenin kardiyoloji, ihtisas ve soy cerrahisi ile anestezi bölümü ekipleri nazik çabalama gösterdi.

Dakikalarca ruh masajı yapıldı, ECMO’ya bağlandı, sağlıkla taburcu oldu

Hastaya ince süre ihtisas masajı yapıldığı öğrenilirken, hastanın kalbinin aralıklarla baştan atmasıyla düş bulan doktorlar, Beggi’nin can dönmesi amacıyla mücadeleye devam etti. Hastaya geçici dolaşımsal destek sağlayıcı intraaortik balon pompası ile sentetik akciğer ve ruh cihazı kendisine tabir edilen Ekstrakorporal Membran Oksijenizasyonu cihazı bağlandı. Muvaffakiyetli müdahalelerin arkası sıra dirilik dönen rahatsız ağır sıklet bakıma makbuz. Yaklaşık 2 hafta bati bakımda takip edilen hastanın ailesi birlikte nazik imtina etmek yaşadı. Doktorlar, aileye duygu durması zımnında beyne oksijen gitmemesinin hastada problemlere hastalık olabileceği bilgisini verdi. Kilolu hizmet sürecinin peşi sıra servise alınan hastanın benzeri ayağının parmaklarında hafif düzeyde debi kaybı dışında bir sorun belirleme edilmediği belirtildi. Hem günlerce hasta için say veren sağlıkçılar hem da Beggi’nin ailesi olumlu ilerleyici tedavi süreciyle şişman mutluluk yaşadı. Beggi, izlem edilmek için hastaneden taburcu olurken yürüyerek ayrıldı. Hastaya acilde önceki müdahaleyi özne Kardiyoloji Uzmanı Dr. Aysel Akhundova ve hastanenin Kardiyoloji Bölümü Yetişek Sorumlusu Prof. Dr. Bilal Boztosun ise hastanın yaşadığı süreç ve uygulanan tedaviye ilgilendiren bilgi verdi.

“Defaatle kalbim durdu, ECMO’ya birlikte bağlandım, yaya çıktım”

kalp aksesi sonrası yaşadığı stabil süreci anlatan 40 yaşındaki Turhan Beggi, “7 Ağustos’ta öğle vakti sabahleyin kahvaltısını yaptıktan sonradan aheste benzeri öksürük ve kusmayla bağır ağrısı başladı. Başakşehir’den buraya geldik, araçta baya yumruk benzeri proses yaşamışım araçtan kendim indim, tekerlekli sandalyeye bindim. Bana sorduklarında göğsüm ağrıyor dedim ondan sonrasını hatırlamıyorum. kalp aksesi geçirmişim amiyane benzeri anjiyo süresinde kalbim durmuş. 7 Ağustos’ta girdim 16 Ağustos’ta sanırım dokunaklı bakımdan çıktım, uzun tıpkı süreçti. Bir Tane söyleyeceğim; sağlıklarına dikkat etsinler, sigara kullanmasınlar. Yadırgatıcı yaşadım, benim üzere iri aynı şoktu, 40 yaşında kalp krizi geçireceğimi kendime konduramıyordum, ECMO cihazının burada olması muhteşem. İlk uyandığımda benzeri şaşkınlık vardı, ben bunu doğum haset adına nitelendiriyorum. Kalbin o kadar durması ve uyandıktan sonra beyinde hasar kalmaması çünkü anjiyo eskiden oksijensiz ayrımsız süreç de geçiyor. Tek sıkıntım yok, tıpkı engelim bulunmayan, sağlık üzerine imdi daha bilinçliyim. 2 hafta ağır bakım uğrunda eşin veya çocuğun, ağabeylerinin beklemesi yumruk ayrımsız proses, ben uyuyarak geçirmişim amma bildirme büyük kısmı ailem geçirmiş. Taburcu olduktan bilahare dahi bu durumu asıl ve babam bilmiyordu, benden bilsinler istedim. Geldiğim güzergahtan 2 modül balaban şifahane geçerek buraya geliyorum ve sonrasında geçtiğim hastanelerde bu ECMO cihazının olmadığını duyuyorum. Allah’ın lütfu, takanak nefesim varmış. 5 Temmuz’birlikte Covidi geçirdim, Kurban Bayramı’nı covidli aynı şekilde karantinada geçirdim. Tekraren kalbim durdu, ECMO’ya dahi bağlandım sonradan taburcu oldum, yaya çıktım, ailemle şu an bahtiyar ayrımsız şekilde hayatımı bitmeme ettiriyorum” dedi.

“Çok kere kalbinin durduğu, ortada da hasar kalabileceği söylendi”

Günlerce ağır bakımda olan eşini beklemenin kendisi amacıyla çok yumruk bire bir süreç olduğunu anlatan Seyhan Beggi, “Eşim ilk ilkin kusmaya başladı o halini görünce alışılagelen bir üşütme üzere geldi, göğsünün ağrıdığını, terlediğini görünce ego panikledim. Hastaneye gittik, acilde direkt kalp krizi olduğu söylendi, anjiyoya alındı. Doktorumuz stabil bir proses olduğunu, haddinden fazla yol kalbinin durduğunu, ortada da hasar kalabileceğini söyledi. kalp krizi dendiğinde ağlamaya başladı oğlum, ben dahi bir taraftan ocumak var, tıpkısı taraftan oğlum henüz hoşur olduğu üzere onu sakinleştirmeye çalışıyorum. Gökçe harf geçildiğinde hep doktorlar aceleci tıpkı şekilde karın girdiler, alelade çok sefer kalbi durdu dendiğine göre hasis bol tıpkı savaşım var. Şu anda çok az bir sıkıntısı var inç uçlarında, bununla ait hikmet tedaviye devam ediyor” diyerek konuştu.

“Sürekli kalbi çalıştırmaya çalıştık, 45 dakikaya mümasil ihtisas masajı”

Hastanın çok metanetli benzeri süreçten geçtiğini ve esenlikle taburcu olduğunu anlatan hastanenin Kardiyoloji Bölümü Terbiye Sorumlusu Prof. Dr. Bilal Boztosun, “Dünyada en ahiret yolculuğu nedeni; önsezi ve huy hastalıkları, normalde yaşla alay malay artıyor ama hangi eyvah ki gençlerde da sık. Bu hastamız bize döş ağrısıyla geliyor, önce acilde görüyorlar, aynı dakika ilk takılmak gerektiğine karar veriyorlar. Anjiyoya aldıkları ant hangi efsus kim birçok hastada gördüğümüz kabilinden kalbi duruyor. Siz geciktiğiniz antlaşma ihtisas hücreleri ölüyor, öldükten sonraları siz damarı açsanız de anlayışsız dönemiyorsunuz. Hastamız haddinden fazla taze olduğu amacıyla ayrımsız sonsuz kalbi çalıştırmaya çalıştık, 45 dakikaya mail ovma yapılıyor. Evvel palavra pompası dediğimiz birinci bindi cihazını taktık, baktık kim bir numara destek cihazına rağmen kalp kendine gelmiyor veya rahatlamıyoruz. yapay kalp, akciğer pompası yani ECMO dediğimiz o cihazı takıyoruz kim his tamamen dinlensin ve kendine gelsin diyerek. Arada Sırada önsezi dönüyor ama bellek çok geç dönüyor. Bu hastamız bizi çok mutlu ediyor çünkü tendürüst, ailenin o mutluluğunu gözlerinden hissediyorsunuz. Bire Bir taraftan dahi diyoruz ki kalp hastalığı çok kebir aynı hastalık, lütfen ihmal etmeyin, bildirme mail merkeze gidin” ifadelerini kullandı.

“İntraaortik balon pompası ve ECMO’ya bağladık”

Acile mevrut hastaya önceki müdahaleyi fail Kardiyoloji Uzmanı Dr. Aysel Akhundova hastanın durumuna ait şöyle konuştu: “Kendi ayağıyla, döş ağrısıyla bizim müstacel servisimize başvurdu, çarçabuk hastayı zaman kaybetmeme neredeyse koroner anjiyografi laboratuvarına aldık. İşleme başladığımız anda hastanın kalbi durdu, bu aynı taraftan hastalanmış için baht zira hastanede oldu. Amma tıpkısı ant zamanda geniş ayrımsız kalp krizi geçirdiği üzere hastanın genel durumu haddinden fazla ağırdı. Biz tabi kim müdahalemizi yaptık, damarını açtık, kalbi beş altı kere durdu. Ince müddet biz kalbe ovma yaptık. Tıpkı zamanda elektriksel kardiyoversiyonla çökmüş ritmi düzeltmeye çalıştık ve damarını açtık. Hastaya his ve gayrı heybetli organları destek olmak namına intraaortik balon pompası ve ECMO dediğimiz destek cihazlarını üstelik laboratuvarda taktık. Burada yemeden içmeden kardiyolojinin değil, duygu ve soy cerrahisinin, anestezi ekibinin şişman emeği var. Hastanın damarı açıldıktan sonradan yoğun bakımda tedavisine devam edildi. Çok liyakatli şekilde üstelik taburcu edildi. Ruh tafsilatlı süre durdu, 45 zaman sürekli müdahale ettik. Benim amacıyla üstelik gelgel verici tıpkı genişlik tabii zira birlik hastalarımıza vaktiyle lüzumlu engelleme etmeye çalışıyoruz ama seçkin ahit başarılı olamayabiliyoruz. İşlem sırasında hastanın çok makro benzeri damarı tıkandığı, hastanın dirimsel tehlikesi devam ettiği için tığ kendi müdahalemize bitmeme ediyorduk. Benzeri zamanda biz görüntüleri Bilal Hoca’ya da aktardık. Onun desteğini aldık ve işlemimizi muvaffakiyetli şekilde sonlandırdık. İlk ağrı çabucak bile mümasil hastaneye başvurulması çok yetişkin, ruh boşlama edecek tıpkı nitelik değil”

Share: