Yurtdışında gördü, bakımsız arazisine ‘güneş’ arsız

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde güçlü iş adamı, dar dışında gördüğü sistemden etkilenerek köyündeki külüstür araziye çağ enerji santrali kurdu. Aylık 150 bin kilowatt canlılık üreten iş kadını, bu sayede 6 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılıyor.

Kastamonu’nun Tosya ilçesi Çaybaşı köyünde hararetli iş kadını Yılmayan Danacı, iş gezisi sebebiyle gittiği mahdut dışında sıra panellerini ayırt etti. Sıra paneli sistemini inceleyerek berbat ve tarıma güçlükle arazisi için yutmak talip Yılmayan Danacı, yaptığı araştırmalar neticesinde Amerikalı tarih paneli sistemini bakımsız ve tarıma elverişsiz arazisine kurdu. İlk etapta 9 bin nüsha panel kuran Danacı, açık oturum sayısını derece derece 10 bin 600 adete çıkarttı. Bakımsız ve tarıma daraç arazisinde kurduğu sıra erke santrali yardımıyla aylık 150 bin kilowatt hareketlilik üreten Danacı, 6 bin hanenin zindelik ihtiyacını karşılıyor. Danacı, kurduğu elektriği devlete sattığını söyledi.

“Mahiye ürettiğimiz 150 bin kilowatt neşelilik ile 6 bin haneye cıvıltı sağlıyoruz”

Tarih enerji santralini kurduğu arazide tarım yapılamadığını belirten Yılmaz Danacı, “Bu yer atılmış benzeri araziydi. 8 devam varisi vardı. Ego onlardan biriydim. Arazide koz denedim olmadı, badem denedim olmadı zaten. Tarım tek yapılamıyor. Zira sert bir kayran, ekincilik için sınırlı. Ben birlikte en üst yurt dışı gezisine gitmiştim, sınırlı dışı gezisinde devir panelleri sistemini gördüm. Ego de buna zaaf saldım. Türkiye’ye dönünce çağ paneli sistemini inceledim. Türkiye tarih enerjisi için haritalara baktım, mıntıka adına kurtarıyordu. Bu işe merakla başladım. Şimdi bol ki da başlamışım, diyorum. Burada makbul siyasal, tamamen Amerikalı teferruatlı açık oturum. Farklı panellerden yüzdelik 20-25 elan çok enerji veriyor. Çokça memnumum, herkese başvuru ederim. Mahsul almaya başlayınca eklenmiş yaptık. 10 bin 600 panele çıkarttı. İnvertör sayısını da 10 bin 800 adete çıkarttık. Gelir yerine bile kazancım oluyor. Vatana millete tıpkı katkım olsun diye niteleyerek üstelik düşündüm. İnşaat halindeyken haddinden fazla aşkın kişiye gelir kapısı oldu. Şu anda da 6 kişiye istihdam sağlıyorum. Maaş 150 bin kilowat averaj üretimimiz var, ayak olarak dahi 6 bin haneye ürettiğimiz cümbüş mukabele ediyor” dedi.

“İngiltere gibi sıra sıfır yerde bunu yapıyorlarsa tığ sebep yapmayalım”

Çağ paneli sisteminin İngiltere üzere çağ almayan aynı ülkede kurulduğunu tamlayan Danacı, bu sistemin Türkiye’birlikte neden olmasın düşüncesiyle köyüne kurduğunu tabir ederek, “Az dışına gittim orada zindelik panellerini haddinden fazla gördüm. İnceledim düşkünlük saldım. Memlekete geldikten sonraları arazime çağ paneli kurmaya değişmeyen verdim. Tembel arazinin üstüne Amerikalı paneli dediğimiz panellerinin montajı için ruhsatını aldık ve başladık. Yaptıktan bilahare başarısını üstelik gördüm. Tabi yöre etüt incelemelerini Türkiye genelinin tarih enerji haritalarını aldık onları inceledik güneşimiz ehliyetli düşündüm. İngiltere kadar zaman sıfır ülkelerde oluyorsa Türkiye’da bile niçin olmasın devlete bile ayrımsız katkım olsun gayeli yaptım ve memnun oldum” şeklinde konuştu. – KASTAMONU

Share: