Yurt yatırımları çekiciliğini kaybetmiyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Pandemi tekmil dünyada yurt fiyatlarının yükselmesine hastalık oldu. Türkiye’den Bakir Zelanda’ya, Rusya’dan Avusturalya’ya taşınmazlar fiyatları geçtiğimiz yıl yükseldi. Haziran ayına kadar geçen 12 ayda, 55 ülkede taşınmazlar fiyatları toplamda %9,2 arttı. Kaslı ülkeler %12 oranıyla yükselişin lideri olurken, gelişmekte olan ülkelerde yükseliş %4,7 oldu. Yurt fiyatlarındaki yükseliş, güneş tacı virüs pandemisi sürecinde toptan ekonomiyi arkalamak için forma bankalarının piyasalara sağladığı çakaralmaz paradan kaynaklandı.

Bu fonlar yatırımcıları dirlik fiyatlarının pandeminin yarattığı soylu erki şoklar karşısında stablize olacağına inandırma etti. Fakat Financial Times’ın haberine bakarak gayrimenkul fiyatlarındaki yükseliş iri oranda Londra, New York ve özge önde gelen Tokyo, Hong Kong ve Paris gibi küresel liderleri es geçti. Bunun hesabına yükselişler yatırımcıların punt gördüğü merkezlerde görüldü: Şan Francisco, Toronto, Şangay, Seoul ve Moskova karşılık yükselişleriyle ilgi çekti.

Ara Sıra durumlarda eller de zat ülkeleri dışında aile aldı. Bunun nedeni ise pandemi sonrasında toptan seyahatlerin zorlaşacağını düşünmeleri oldu. Bunların beraberinde yerli ve arsıulusal yatırımcılar ile ensesi kalın aileler tarihin sunma bağan seviyelerindeki repo oranlarından faydalanarak portföylerine eklemeler yaptı.

Bugünlerde emlak varlıklarındaki kıymet yükselişinin devam etmesi, enflasyondaki yükselişe haremlik etmesi bekleniyor. Gestalt bankaları geçmiş aşamada değer yükselişlerinin eğreti olduğu üstüne ısrarcı davrandı. Fakat demincek bu konuda kendilerinden eskisi kadar emin görünmüyorlar. Erke fiyatlarındaki yükseliş huzursuz edici bire bir şekilde 1970’leri anımsatıyor. Bu dönemde petrol arzındaki alışılmamış, yıllar süren sürekli enflasyonu birlikte getirmişti.

bununla birlikte istihdam yetersizliği bile maaşların artmasına bozukluk olurken, şirketlerin birlikte birbirleriyle rekabetini kızıştırıyor. Tamlık bunlar ise tarz bankalarının nema oranlarını artırması amacıyla külfet oluşturuyor.

Özge değişkenler çakılı kalsa birlikte, Faiz oranlarındaki çoğalma emlak fiyatlarındaki yükselişi zayıflatabilir. Knight Frank isimli taşınmazlar şirketi, “yaşayan değer yükselişine rağmen, ara sıra pazarlarda talep düşüşleri görülüyor” dedi. Taşınmazlar piyasalarında ayrımsız sonraki gelişmenin hangi olacağı ise hangi garip aynı getiri artışının görüleceğine kapalı. Yatırımcılar, güveni sunu bir iki sarsacak aşamalı bir artım beklentisi zarfında. Hat bankaları dahi faziletkâr ihtimalle bunu hedefleyecek.

finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak yıllardır sıfıra mümasil seviyelerdeki getiri oranıyla konuşu büyümeyi mugaddi eşkâl bankalarından, apansız tıpkısı kadem üstelik beklenmiyor. Fakat gestalt bankalarının, fevkalade aniden tıpkısı karar almak zorunda kalma ihtimali de bulunuyor. Tekrar de piyasalardaki gelişmeler ne olursa olsun birçok birey emlak yatırımlarından vazgeçecek kadar görünmüyor.

Zenginler amacıyla yurt yatırımlarının çekiciliği alelhusus büyük. Zenginler varlıklarının kısaca üçte birini taşınmazlar yatırımlarında kullanıyor. Asya’da ise bu mehabet az daha %50’ye mail durumda. Önde mevrut şehirlerde apartman daireleri, bahir kıyısında evler ve kayak merkezlerindeki emlaklar ilgilerini çekiyor. Prestijli özel hastanelerin, tanınmış okulların ve üniversitelerin yakınındaki apartman dairelerine de temenni yüksek.

Repo oranlarındaki değişimler, bu alımların zamanlamasını ve ödenen fiyatları değiştirse birlikte, emlak yatırımları çekiciliğini kaybetmeyecek.

Eğilmez: Türkiye enflasyonlu nema ülkesi

 

İnşaatta çöz ve aut talep Eylül ayında dahi bitmeme etti

 

Müteahhitlerden konut fiyatlarına ‘devlet arazili’ çözüm

 

Share: