Yunak çekicilik balık miktarını azalttı, fiyatı yükseltti

Garp Karadeniz’in majör balıkçı limanlarından Düzce’nin Akçakoca ilçesinde hamam çekicilik balık miktarını düşürdü, fiyatları artırdı.

Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, AA muhabirine, balıkçılığın hava şartlarına merbut yerine mahsus bölgelerde yapılabildiğini söyledi.

Balıkçıların havaların soğumasını beklediğini dile getiren Karakaş, şöyle bitmeme etti:

“Balıkçılık çekicilik şartlarına tutkun bir departman. Havaların esmemesi ve sıcak gitmesi, bulunan olan balığı elan beş altı kuzuluk getirdi. Bu nedenle avcılık anlaşılan bölgelerde yapılabiliyor. Bölgemizde şu anda trol avcılığı yapılıyor. Kıran avcılığı de yapılamıyor. Havalar esene kadar bekleyeceğiz. Trol avcılığında bir iki da olsa mezgit, istavrit ve barbun çıkıyor. Bu de tezgahlara yansımış durumda. Çinekop avcılığı, Kefken bölgesinden İstanbul Boğazı’nın munsap kısmına büyüklüğünde yapılabiliyor. Hamsi avcılığı, Doğu Karadeniz ve Gürcistan bölgesinde yapıldığı amacıyla haddinden fazla kaliteli hamsi gelmemekle alay malay hamsi mufassal durumda. Bu nedenle tezgahlarda satışı bile tutkun.”

Karakaş, balık avcılığının azaldığını belirterek, “Hamsi dahi olmayınca denizde avcılık çok olmuyor. Birçok gırgır teknesi paydos etmiş durumda. Ayrıksı avcılıklar de cılız olduğu için tekneler balıkçılığı geçici kendisine bırakmış durumda.” dedi.

Gün Batısı Karadeniz’deki tezgahlarda balık fiyatları, hava raporu nedeniyle avcılığın azalmasına ilişkin yerine artma gösterdi. Buna göre hamsi kilogramı 60, barbun 150, sarı angıç 150, mezgit 50 ve çinekop 150 liradan satılıyor.

Share: