Yükselen hane fiyatları arsaya olan talebi artırdı

Pandemi koşullarının birlikte kalan basamak fiyatları karşısında arsanın daha ulaşılır olması, enfl asyona alın bir güvenli yerine görülmesi ve gücük zamanda alacak sağlaması nedeniyle envestisman aracına dönüşen arsaya istek 2021 yılında sunma erdemli seviyeye bundan sonra. TÜİK ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verilerine bakarak yer ve araziye olan arzu benzeri esbak yıla bakarak yüzde 29,6 artarak 1 milyon 528 bin bandına geldi. Bu satışların 722 bin adedini tarla, 480 bini arsa olurken, sair satışlar ise işyeri, üretimlik, ofis, depo, sanayi sitesi oldu. Dünya’de Leyla İlhan imzasıyla düz alan habere göre, tıpkısı dönemde Türkiye genelinde satılan göz adedi ise yüzde 0,5 puan azalarak 1 milyon 491 bin 856 kendisine gerçekleşti. Efdal rica fiyatları sıçrattı. 6 kamer ile 1 sene ortada mütebeddil tarla ve toprak fiyatları çıktı aylık bazda değişmeye başladı.

Yer yüksek artışlar Antalya ve Muğla’bile

Gayrimenkul değer tespiti yapan Endeksa verilerine göre konut imarlı arsalarda yer faziletkâr denk artışı Antalya’birlikte yaşandı. Antalya’bile arsaların fiyatı yıllık bazda yüzde 131 artarak metrekare fiyatları bin 923 TL’ye çıkarken, İzmir’dahi yüzdelik 103 artışla 2 bin 228 TL’ye yükseldi. Muğla yüzdelik 98’lik artma ve bin 847 TL’lik metrekare fiyatıyla genişlik fazla artışın yaşandığı 3’üncü kent oldu. İstanbul’dahi averaj metrekare fiyatları yüzde 76 artarak fiyatı 2 bin 844 TL’ye çıkarak listede 4’üncü oldu.

Toprak-bağlam-bahçede Antalya ve İstanbul önde

Tarla, deste ve bahçe gibi arazilerin fiyatlarına baktıklarında ise yüzde 120 artışla yeryüzü erdemli fiyat artışının Antalya’da görüldüğünü tamlayan Ders, Antalya’yı, yüzdelik 83’lük artışla İstanbul, yüzdelik 62’lik artışla İzmir ve yüzdelik 55’lik artışla Denizli’nin bandaj gördüğünü kaydetti.

2018’den itibaren kullanılmamış basamak üretiminin talebin gerisinde kalması yani arz arzu dengesinin kırılganlığı nedeniyle piyasanın yer ve araziye yönelerek tıpkı abra oluşturmaya çalıştığını aktaran Çalım Ders şöyle konuştu: “Ekonomideki vuzuhsuzluk anları ve enfl asyona karşı yurttaş sakıncasız liman olan gayrimenkule yöneliyor rastgele ahit. Bu denklemde elindeki parayı koruyabilmek talip ama konut alamayan yurttaş arsaya yöneldi. ”

Enflasyondan sığınma aracı

TSKB Yurt Valüasyon Umumi Müdürü Makbule Yönel Cevher, “2021’nim önce 6 ayında 576, bin 979 skor yer ve yer satılırken, ikinci yarıda bu oranın artarak 625 bin adete çıktığını ve sene toplamında 1 milyon 262 bin 848 olduğunu söyledi. Alelhusus son 2 yılda enfl asyondan korunma için da basamak alamıyorsam arsa, yer alamıyorsam toprak alayım düşüncesiyle satışın arttığını kaydeden Gevher, “Yer ve tarlada aylık bazda bu fiyatlar değişmeye başladı. 2 yıl önceki genelde bu değiş süreleri 6 ay ile 1 sene olurdu. Ancak akıbet 2 yılda bundan konuşmak tür değil” ifadelerini kullandı.

Alımlarda faziletli gelirliler öne çıkıyor

“2021 yılı ortası ile 2022 Mayıs kocaoğlan ortada gerçekleşen alımlar yatırım amaçlı” diyen EVA Taşınmazlar Valüasyon Genel Müdürü Cansel Turgut Müellif, alımlarda faziletkâr gelirli kitlenin öne çıktığını söyledi. Kalem, “Parafin yakalılar ise bağan fiyatlı, siktirici arazileri tercih ediyor” değerlendirmesini yaptı.

Beyaz yakalının ilgisi artıyor

Türkiye’de erdemli gelir sahibi arsa yatırımcılarını bir kenara bıraktıklarında arsa alımının ağırlıklı namına ılımlı dershane eliyle yapıldığını söyleyen Gurur Ibret, “Artan konut fiyatları, açıktan düzentileme sistemi ve büyükşehirlerden kenar kentlerine göç dolayısıyla yer ve araziye beyaz zehir yakalıların ilgisi da artıyor” dedi.

Alım yaparken ilgi edilmesi gerekenler

Cansel Turgut Edip, yer ve yerey yatırımcıların dikkate etmesi gereken konularda da hikmet verdi. Bu durumların başında parselin mevki doğruluğu doğrulama etmeleri olduğunu tamlayan Kalem Erbabı, “Hisseli olup olmadığı, enerji nakil hattından etkilenip etkilenmediği, kamu kurumlarının tarıma halk verişi kısıtlayacak aynı şerhi olup olmadığı kadar veriler araştırılmalıdır. Buradaki tavsiyemiz ise yatırım yapılacak arsa-yerey için heveskâr bire bir valüasyon kuruluşundan hizmet alınmasıdır” dedi.

Türkiye envestisman, acun abuhava krizi için alıyor

İklim krizinden periferi dünyada yer/arazi alımlarında ayrımsız yükseliş trendi olduğunu ancak şu zaman Türkiye’da yapılan alımların asıl sebebinin envestisman olduğunu gözlemlediklerini nâkil Azamet Öğüt, “Envestisman amaçlı alınan arsalarda bölgenin aksiyon potansiyeli ana sebep olarak öne çıkıyor. İleriki dönemde bölgede yapılacak olan enfrastrüktür projeleri, amme projeleri, yapım projeleri, ve o anki derece göz önünde bulundurulan majör faktörler” dedi. Makbule Yönel Cevher da, sonuç zamanlardaki gayrimenkul derece artışları dolayısıyla yatırım gayeli arsa ve yer alımların elan ön plana çıktığını söyleyerek şunları kaydetti: “İklim değişikliği etkisini ise bundan sonra üstüne prefabrik aile yapılabilecek evet birlikte teşrinievvel dikim yapılabilecek araziler tarafında olduğunu söyleyebiliriz. Bu anlamda İstanbul’un yakın çevresinde potansiyel oluşturan iller Sakarya, Çanakkale, Balıkesir üzere bölgeler namına karşımıza çıkıyor.”

İTO Başkanı Avdagiç’ten konutta kirayı düşürecek 5 teklif

 

Fahiş kiralar üzere kullanılmamış argüman: Çeteleşme var!

 

Fahiş icar artışına aranjman: Detaylar belli oluyor!

 

Share: