Yükselen bölük kiraları ‘kapora dolandırıcılığını’ artırdı

Alelhusus kâh bölgelerde değişik sebeplerden âlem hane kiralarında yaşanan fahiş kira artışını okazyon bilici kapora dolandırıcıları, “oltalama yöntemi” denilen yöntemle tüketiciyi kıygın ediyor.

Kendilerine ait sıfır evleri, muadillerin çok altında fiyatla ilana koyup, ilana bunaltıcı rica olduğu bahanesiyle tüketiciden evi elan gıyaben kapora evet üstelik şişko icar yatırmasını isteyen dolandırıcılar, ödemenin yapılmasının arkası sıra ortadan kayboluyor.

söz konusu kişiler vatandaşı dolandırırken bildirme çok, kiraya vereceği evin bulunduğu şehirden ayrıksı yerde yaşadığı gerekçesini kullanıyor.

Sürece ilişik bilgi veren Tüketiciler Derneği Umumi Başkanı Levent Küçük, hane kiralarında yaşanan artım sürecinin dolandırıcılar için tıpkısı fırsat oluşturduğunun altını çizerek, şu bilgileri verdi:

“Kiralarda yaşanan fahiş artışlar, güvenmelik dolandırıcılığını artırdı. Bu konuda ‘oltalama yöntemi’ dediğimiz yöntemle insanlar kıygın ediliyor. Fiyatlar yükseldiği için iyice semtlerde alelhusus kalıplı kıyafetli, üste eşyalı kiralık sıfır veya bire bir eksantrik emlakçının portföyünde olan daireyi zat kiralıyormuş zar veriyorlar, çok arzu olduğunu söyleyip güvenmelik istiyorlar. Bu anlamda çok dolandırıcı ve kıygın var. Karı isticar etmek isteyenler genel ağ sitesi üzerinden, evi, aile sahibini gıyaben açıktan dünyalık göndermesinler, doğruluğundan güvenli olsunlar.” “Elinde çanta kolunda ajanda olan herkesi emlak bürosu namına muhatap almayın” İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa de yaşanan sorunun mütemmim mağduriyetlerini artıracağına dikkati çekerek, aile kiralamak isteyen vatandaşları uyardı. Ortamdan kaynaklanan dolandırıcılık olaylarına cebin dikkatli olunması çağrısında kâin Aşa, şunları söyledi: “Bugünkü bu safiha, bazen hilekâr kesimlerin iştahını kabartıyor, düzme ilanlar çıkıyor ortaya. ‘Beşiktaş’ta 2 fazlalık 1 familya 2 bin TL’ diye niteleyerek ilanlar koyuluyor. Orada tıpkısı familya 3 bin TL’den hor değil. Öyle tıpkı ilanla karşılaştığı zaman vatandaşımız kesinlikle kimseye ödeme yapmasın. Hep şu şekilde işliyor, genelde kent dışında yaşadıklarını söylüyorlar ve kapora evet de başlarken icar istiyorlar. Yurttaş buna inanıp birlikte bağan pahalı sülale tutacağım diye evdeki bulgurdan olmasın. Bu artma furyası dolandırıcıların önüne fena hâlde ayrımsız imkan sağlıyor, vatandaşlarımızın buna özen etmesi icap. Emlakçı ile çalışacakları ahit de katiyetle Tecim Bakanlığı’ndan alınmış Yetki Belgesi sorsunlar. Elinde çanta kolunda akıl defteri olan herkesi emlak bürosu yerine muhatap almasınlar.”

 

Fiyatlar yükseldi… Kiralık karı keşfetmek zorlaştı!

 

İstanbul’birlikte kiralar yükselişte, işte en gergin kiralık daireler

 

Share: