Yüksel Mansur Kılınç: Dezenformasyon Yasası, Medyaya Çökülmesi… Bunların Hepsini Aşabilecek Benzeri Toplumsal Uğraş ve Basın Im Birikimi Var

CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, “Dezenformasyon yasası olsun, dezenformasyon merkezi olsun, medyaya çökülmesi olsun, medyanın çökertilmesi olsun… Bunların hepsini aşabilecek bir içtimai uğraş ve basın im birikimi var” dedi.

Şişli Belediyesi ve Şişli Site Konseyi, “10 Ocak Etkin Gazeteciler” günü dolayısıyla “Özgür Basın Paneli” düzenledi. İstanbul’dahi panelin, “Dezenformasyon Yasası ve Matlup Mühendisliği” antetli önceki oturumuna CHP İstanbul Saylav Yüksel Mansur Kılınç, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş, Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Miyase İlknur, Flash Haber Genel Im Yönetmeni Cüneyt Bozulmamış ve İstanbul Üniversitesi Ünsiyet Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Sertaç Işıka konferansçı adına katıldı.

Milletvekili Kılınç, nüfuz değişikliği ile medyada dahi kullanılmamış tıpkısı dönemin başlayacağını söyledi. “Cumhuriyetimizin İkinci Yüzyılında, medya özgürlüğü ve iletişim araçları örgütlülüğünü asıl kayran çözümler önceliğimiz olacak” diyen Kılınç 1961 yılında çıkarılan 212 dar Matbuat Yasası’na yasasını anımsattı. Kılınç sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye Cumhuriyeti dünyanın sunma demokratik basın yasasını yaratmış aynı cumhuriyettir. Amma ayrımsız zamanda bugün matbuat alanı dünyada arz çökertilmiş üzerine çökülmüş ülkedir. ‘Dezenformasyon Yasası’ ile işlenen taksirat meşrulaştırılmaya, eskimemiş taksirat işlenmeye, ülkenin geleceğini ve güvenliğini daha şişman risklerle yüz yüze getiren ayrımsız yapılanmanın meşruiyeti sağlanmaya çalışılmıştır. Dezenformasyon yasası olsun, dezenformasyon merkezi olsun, medyaya çökülmesi olsun, medyanın çökertilmesi olsun…Bunların hepsini aşabilecek tıpkı toplumsal savaşım ve basın im birikimi var. AKP’nin, sarayın iletişim araçları operasyonları, dezenformasyon yasaları Türkiye’de halkı ne yapacağından alıkoyabilecek bire bir güce erbap mi? Değil. Illet? Çünkü Türkiye’nin direnen medyası var ve direnen halkı var. 10 Ev Etkin Gazeteciler Günü’nü iletişim araçları örgütlülüğünü sağlayacağımıza, medya özgürlüğünü gerçekleştirebileceğimize olan inancımla kutluyorum.”

Share: