Yıpranmamış projeler eylülü bekliyor

Belediyeler eliyle sunulan yapı ruhsatlarının 2021 yılının geçmiş şeş ayında bir geçmiş yılın bire bir dönemine bakarak çatı sayısı adına yüzde 88.4, yüzölçümü olarak yüzde 45.3, değer yerine yüzde 93.7 ve kat sayısı kendisine yüzde 49.8 arttığı görüldü. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) vasıtasıyla yayınlanan ‘Çatı İzin İstatistikleri’ Karı-Haziran 2021 döneminde bina ruhsatı alımlarının artmaya bitmeme ettiğini gösteriyor. İlk çeyrekte birlikte önemli aynı artım sağlanmıştı. Ancak buna karşın, projelerin yapımları yaz aylarında da ertelendi. Kâin pandemi koşulları, kalan emtia fiyatları ve erdemli seyreden emlak kredisi faizleri zımnında gayrimenkul firmaları daha ‘temkinli’ cereyan ediyor.

İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, sektörde müstevli öncesi başlayan durağanlığın devam ettiğini ancak firmaların hazırlıklarını yaparak sonbahara hızlı gireceklerini söyledi.

‘Maliyet artıyor’

Yapı ruhsatı sunulan toplanmış yüzölçümünün yüzde 58.9’u göz alanı namına gerçekleşti. Esasen bu yapıların 2021 yılının önceki şeş ayında toplam yüzölçümü 65.4 milyon metrekare iken; bunun 38.5 milyon metrekaresi ev, 14.4 milyon metrekaresi hane dışı ve 12.5 milyon metrekaresi ise eş kullanım alanı kendisine gerçekleşti. Nazmi Durbakayım, “Hazırlanan projeler amacıyla erken hareket eden firmalar ruhsatlarını alıyor. Makul bölüm geldiğinde üstelik yapımına başlanıyor. Bire Bir birlikte ümran yönetmelikleri üzere temas değişiklikte etki yaşamamak üzere ercecik onay alınıyor. Mevcutta eski girdi fiyatlarıyla satışı yapılan stoklar eridi. Daha Çok kalan maliyetler fiyatlara yansımaya başladı. Çipo, bakır, çimento, PVC kabil kip haddinden fazla girdi maliyeti artışı yüzde 100’ü aştı. Bundan Sonra eskimemiş işlere başlanır. Sonbaharda bu hareketi göreceğiz fakat fiyatlar üstelik artacak” diye konuştu.

Mutlak bölük ilgisi

Alelhusus pandemi sürecinde ufak arsalar kayran ve konusunda yegâne eğik kendi mutlak evlerini düz yazı edenlerin sayısı artmaya devam ediyor. Bu dilek ve tahakkuk durumu üstelik istatistiklere yansıdı. Çatı ruhsatı verilen yapıların 2021 yılının geçmiş şeş ayında istimal amacına göre bildirme faziletli paya 47.1 milyon metrekare ile iki ve daha fazla daireli durma amaçlı binalar topluluk oldu. Bunu 4.8 milyon metrekare ile aynı daireli eğleşme amaçlı binalar izledi.

Yapı istimal izni da arttı

Belediyeler eliyle verilen bina istimal cevaz belgelerinin 2021 yılının önceki altı ayında tıpkı esbak yılın benzeri dönemine göre yapı sayısı yüzdelik 19, yüzölçümü yüzde 3.3, değeri yüzdelik 37.7, ofis sayısı yüzdelik 3.4 arttı. Yapı istimal cevaz belgesi sunulan yapıların 2021 yılının evvel altı ayında kullanma amacına göre en erdemli paya 42.3 milyon metrekare ile iki ve henüz aşkın daireli durma gayeli binalar cemaat oldu. Bunu 3 milyon metrekare ile küresel ve uyumsuz ticaret binaları izledi.

(Milliyet – Önsezi Erdoğan)

TL lehine işlemlerin devam etmesi bekleniyor

İngiltere’birlikte enflasyon temmuzda yüzde 2 seviyesine geriledi

TCMB’den selen yayımlama takviminde başkalık

 

Share: