Yeterlilik sınavlarında yöntemsizlik fail lağım döşemi, paranın ayrımsız kısmını yıldırı örgütü PKK’ya aktarmış

Yeterlilik sınavlarında usulsüzlük eden şebeke, paranın tıpkısı kısmını yıldırı örgütü PKK’ya aktarmış

İstanbul merkezli 25 ilde düzenlenen ve yeterlilik sınavlarında yolsuzluk eden şebekeye yönelik operasyonda yakalanan 138 kaknem ile ait can alıcı detaylara ulaşıldı

Suçtan elde ettikleri gelirlerin bire bir kısmı sempatizanlarca yarıcı terör örgütü PKK/ YPG’ye aktarıldığı ortaya imdi

Vurgun fail şebekenin rüşvetle sınava soktukları adayların bazılarının diplomalarının olmadığı ve okuma yazma bilmediğini anlaşıldı

İSTANBUL – Yeterlilik sınavlarında yöntemsizlik yapan şebekeye yönelik İstanbul merkezli 25 ilde planlı operasyonda yakalanan 138 kaknem ile ilgilendiren azrail detaylara ulaşıldı. Şüphelilerin, suçtan elde ettikleri gelirleri İstanbul, Antalya ve Muğla’da gece hayatı ve katmerli yaşamda harcadıkları, zanlılardan bazılarının Diyarbakır’da PKK/YPG sempatizanı oldukları ve elde edilen gelirlerin nazik kısmını yıldırı örgütünü akçalanmış ettikleri belirlendi.

Edinilen bilgiye bakarak, Büyükçekmece Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca yürütülen sormaca kapsamında, “resmi belgede sahtekârlık”, “suç gitmek için teşkilat kurmak” ve “idrak” suçlarına ilgili İstanbul Güven Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Yazıhane Müdürlüğü ekiplerince düzentileme başlatılmış, SRC sorularını evlilik dışı olarak temin yazar yöntemsizlik fail ve “joker” diye rapor edilen kişileri başkalarının hesabına sınava sokarak maddi kazanç sağlayıcı 138 şüpheliye müteveccih işler gerçekleştirilmişti. İstanbul merkezli 25 ilde planlı operasyonda 138 nahoş gözaltına alınmıştı.

Milli Terbiye Müdürlüğünün düzenlediği SRC sorularını evlilik dışı olarak gerçekleştirme yazar yöntemsizlik yaptıkları ve “joker” diye niteleyerek rapor edilen kişileri başkalarının hesabına sınava sokarak maddi yarar sağladıkları tespit edilen şüpheliler ile ilgili azrail ayrıntılara ulaşıldı.

Elde ettikleri gelirlerin balaban kısmı ile terör örgütünün finanse edildiği tayin edildi

Buna bakarak, soruşturmayı derinleştiren güvenlik ekipleri, yapılan araştırmalarda, şebeke üyelerinin suçtan elde ettikleri gelirleri İstanbul, Antalya ve Muğla’birlikte geceleyin hayatı ve ekstrem yaşamda harcadıkları saptandı. Antrparantez şüphelilerden bazılarının Diyarbakır’dahi yarıcı yıldırı örgütü PKK/YPG sempatizanı oldukları ve bu suçtan elde ettikleri gelirlerin balaban kısmı ile yıldırı örgütünün akçalanmış edildiği tayin edildi.

Aralarında rüyet ve fiziki engeli olan şahısların birlikte bulunduğu bin 500 namzet imtihan geçirmiş

Aralarında MEB ve SRC-ustalık kursu personelinin birlikte olduğu zanlıların ayrıca yurt dışından getirttiği hususi gürültülü ve kaynak cihazlarını kullanarak yeterlilik sınavlarına adayların namına girdikleri ve bu lağım döşemi ile eş cereyan fail kuruma kapalı memurlar üzerinden realizasyon ettikleri SRC sınavı sorularını 25 bin liralık karşılığında sattıkları anlaşıldı. Polisiye soruşturmaya yansıyan delillere bakarak, akıbet 1 yıl ortamında aralarında müşahede ve fiziksel engeli olan şahısların bile bulunduğu bin 500 adayın bu yöntemle sınavı geçtiği belirleme edildi.

Şebekeyle ortak etkin bazen MEB çalışanının 1 milyon liralık sağlık elde ettiği ortaya çıktı

Işler sonrasında soruşturmayı derinleştiren polis güçleri, uzluk matlup adayların bazılarının diplomalarının olmadığını ve kıraat yazma bilmediğini ortaya çıkardı. söz konusu cürüm kapsamında hemen şebekeye bağlı hareket eden MEB çalışanlarının 1 milyon liralık dirimsel elde ettikleri anlaşıldı. Aralarında MEB çalışanlarının birlikte olduğu 138 şüphelinin Finansal Suçlarla Mücadele Şubesindeki sorgusu devam ediyor.

Share: