Yaz kampında hem robotik kodlama hem birlikte sebze yetiştirmeyi öğreniyorlar

Artvin’de hayata geçirilen “Doğada Öğreniyorum Hakim Yaz Kampı” ile öğrenciler dinlence yapmanın birlikte eskimemiş hayat becerileri dahi kazanıyor.

İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğünce yaz tatilinde öğrencilerin doğa bilinci kazanarak ailelerinden uzakta içtimai ortamda dirim becerilerini geliştirmeleri üzere proje hazırlandı.

Proje kapsamında, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığının “Köy Okulları Dirim Merkezine Dönüşüyor” projesinden üstelik yola çıkılarak Ardanuç ilçesine sınırlı Tütünlü köyünde işsiz durumdaki yatılı toprak okulu ve içtimai tesisleri yaşam merkezine dönüştürüldü.

Artvin ve ilçelerinden 50 yabanlık gruplar halinde kampa mevrut öğrenciler, kullanılmamış arkadaşlıklar edinirken öğretmenler gözetiminde ayrımsız hafta boyunca zirai, sportif, kültürel, sanatsal ve ilmî faaliyetlerde bulunuyor.

“Kampta çokça türlü aktivitelerimiz var”

İl Milli Yetişek Müdürü Gönüllü Acar, AA muhabirine, Bakanlığın odaklandığı rustik alanlardaki köy okullarının, karye hayat merkezi haline getirme projesini üstelik içine dahil ederek ortaokul öğrencilerine yönelik yaz kampı düzenlediklerini söyledi.

Öğrenci azlığı zımnında esbak yıllarda kapanan yatılı toprak okulunun işsiz duruma geldiğine bel eden Acar, biraz tebeddülat ve onarımla okulu yaşam merkezine dönüştürdüklerini belirtti.

Acar, tekmil ilçelerden gönüllü öğrencileri birer haftalık periyotlarla kampa aldıklarını anlatarak, “Kampta haddinden fazla çeşitli aktivitelerimiz var. görsel sanatlar, çalgı aleti, uygulayım bilimi ve ahenkli matematik atölyelerimiz kampın aynı boyutu. Esas amacımız, öğrencilerimize doğada dirim için mukteza becerileri kazandırmak.” dedi.

Çocuklara efsanevi sevgisi aşılandığını ve nebat yetiştiriciliğine ilgilendiren hikmet aktarıldığını vurgulayan Acara, su tasarrufunun öneminin bile öğretildiğini anlatım etti.

Enerjik, temmuzda başlayan ve 9 Eylül’da sona erecek kampa şimdiye kadar 700 öğrencinin katıldığını dile getirerek, “Çocuklarımızın yaşam becerilerini geliştirmeye yönelik tıpkısı hareketlilik yapıyoruz. Çocukların baziçe oynayarak, eğlenerek öğrenme yetilerini geliştirmek kabilinden bir nice amacı hedefleyen güzel ayrımsız yaz kampı.” diye niteleyerek konuştu.

Kampın ulusal boyuta taşınması hedefleniyor

Gönüllü Acara, 950 öğrencinin katılımıyla tamamlamayı planladıkları kampı ati yıllarda ulusal boyuta taşımayı hedeflediklerini söyledi.

Çevre iller özellikle olmak üzere ülkenin dört bir yanından öğrencileri kampta ikram etmek istediklerini tamlayan Acara, amaçları arasına bölgelerarası kaynaşmayı birlikte ekleyerek ulusal bire bir dinlenme kampı haline getirmeyi istek ettiklerini anlattı.

Enerjik, altyapının bu hedeflerini gerçekleştirmek üzere yarar olduğunun altını çizerek, “50 dönümlük bir düz. Spor alanları, toplumsal aktivite alanları… Ürün toplamaktan tutun de efsanevi beslemeye büyüklüğünde doğada çocukların edinmesi müstelzim bütün becerilere seslenme ediyoruz.” ifadesini kullandı.

İnsanın topraktan kopmaması gerektiğine dikkati calip Acara, şöyle bitmeme etti:

“Kovid-19 salgınının bize öğrettiği çok balaban tıpkı husus var. Ne çağda olursak olalım, çocuklarımızı uygulayım bilimi ve dil yeterliliği kadar becerilerle donatsak da topraktan koparmamalıyız. Çocukların zirai istihsal becerilerini geliştirmelerini ulaşmak zorunda olduğumuzu öğrendik. Biz dahi burada ortaokul öğrencilerimize, toprak savmak, efsanevi seyretmek, fasulye almak, tarla sulamak gibi ameliyat yaptırıyoruz. Çocuklarda doğa ve mekân bilincinin oluşmasını amaçlıyoruz.”

Öğrenciler kampa katılmaktan mutlu

Öğrencilerden Ecem Sarih Şimşek dahi kampın haddinden fazla ağır ezgi olduğunu, zamanının çoğunu ebru yaparak ve sportif faaliyetlere katılarak geçirdiğini anlattı.

Ecrin Derin Özkan, kampta haddinden fazla eğlendiğini dile getirdi.

Kemalpaşa ilçesinden katılan Aydınlık Maltalık Altunkaya, edindiği yeni arkadaşlarıyla geçirdiği zamandan haddinden fazla keyif aldığını rapor etti.

Ayça Gül Gümüşkaya da kampta ilk defa robotik kodlama ile tanıştığını vurguladı.

Haddinden Fazla sevdiği hayvanlarla üstelik ilgilendiğini tamlayan Gümüşkaya, “Kedi, köpek, tavuk gibi benzeri güruh efsanevi var. Tavuklara ağızotu veriyorum. Yeni arkadaşlarım oldu, onlarla yurtta antlaşma geçirmekten çok bahtiyar oluyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Hazal Işıklı Palverioğlu ise “Tek tanımadığım insanlarla çok mebzul yoldaş oldum. Robotik kodlamada tıpkı derinti robotlar yaptık. Kâh hayvanlardan korkuyordum, onları sevmeyi öğrendim. Bence rastgele mektepli bu kamptan birazcık tatmalı.” ifadelerini kullandı.

Özgür Yüksek Görgülü, ekincilik atölyesi etkinlikleri kapsamında bahçe suladıklarını, fasulye ve budala topladıklarını aktardı.

Muhammet Alperen Yalın Kılıç, horon oynamayı haddinden fazla sevdiğini anlatım ederek, “Hopa Hemşin horonu oynarken haddinden fazla ferman verdim. Haddinden Fazla bağırmaktan sesim kısıldı. Arkadaşlarımla çokça domuzuna antlaşma geçiriyorum. İyi kim bu kampa katılmışım, çok mutluyum.” dediShare: