YANLIŞSIZ Fırka Genel Başkanvekili Vareste: “Hem terörün hem bile terörün arkasındaki anne güçlerin kimler olduğunun farkındayız”

– SELIM Parti Genel Başkanvekili Vareste: “Hem terörün hem birlikte terörün arkasındaki temel güçlerin kimler olduğunun farkındayız”

BAKÜ – AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Eskimemiş Azerbaycan Partisi’nin 30. bünye yıldönümü zımnında geldiği payitaht Bakü’dahi, “Hem terörün hem de terörün arkasındaki esas güçlerin kimler olduğunun farkındayız” dedi.

DÜRÜST Tümen Umumi Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’bile temaslarını sürdürüyor. PKK/ YPG’li teröristler marifetiyle Gaziantep’in Karkamış ilçesine roketli geveze düzenlenmesiyle ilişik açıklamalarda kâin Vareste, terörün muhannet yüzünü ortaya koyan tıpkısı çevik ile yüz yüze olduklarını belirtti. Geveze haberini Bakü’da aldıklarını anlatım fail Kurtulmuş, “Terörün öncelikli hedefi yıldırmak, usandırmak, korkutmak ve bunun için dahi gelişigüzel tür saldırıyı kendileri amacıyla meri olarak akseptans ediyorlar. Burada üç sivilin martir olması hepimizin yüreklerini dağladı. Bakü’bile bu haberi almış olduk, Azerbaycan’da almış olduk. Tanrı rahmet eylesin. Ayrımsız öğrencimiz, tıpkı öğretmenimiz ve tıpkısı sivil vatandaşımız şehit oldular. Tabiatıyla biz başından itibaren şurası söylüyoruz, terör özellikle serencam 10-15 yıldır fena hâlde azgınlaşan şekliyle dünyanın gelişigüzel durumunda insanlığın kelle belası bire bir duruma gelmiştir. Adını dahi böyle çok derli toplu koydukları ‘proxy war’ dedikleri vekalet savaşları düzenine geçildi” dedi.

“Esas itibarı ile bu savaşım bire bir insanlık mücadelesidir”

Yıldırı örgütlerinin değme birinin alet olduğunu söyleyen Vareste, “Teröristler nihayetinde maşanın ucundaki pisliklerdir. Bu anlamda asıl bu maşaları, terör örgütlerini kullananlar bu terör örgütleri aracılığıyla lehçe ve küresel ölçekte zat güçlerini, kudret alanlarını tasarruf etmek talip bazı ülkelerdir, bazı çevrelerdir. Israrla söylediğimiz tıpkı şeyi aynı kere henüz söylüyorum. Ayrımsız füze atılan bu füzeyi kim verdi, oradaki yıldırı örgütünün adamları gidip seçme marketten bunu satın almadılar. Bu füzeleri, bu silahları, bu bombaları veren devletler, ülkeler, bire bir bando çevreler maatteessüf dünyanın seçkin durumunda, ta Afrika’dan Asya’nın içlerine kadar, Latin Amerika’ya kadar Türkiye’nin birden burnu dibinde Suriye’nin kuzeyinde, Irak’ın kuzeyinde on yıllar boyunca Türkiye’yi taciz eden bu saldırıları bütün desteklediler. Niye insan alanlarını artıracaklar ve bu bölgede istedikleri şekilde budunsal yapıyı, nüfus bilimsel yapıyı değiştirecekler. Bunun üzere silah verenler onlar, geri hizmet bindi verenler onlar, ihsas destekleri verenler. Ayrıca ve antrparantez kendi ülkelerinin başkentlerini açarak bu yıldırı gruplarına siyasal destekler verenlerin de kimler olduğunu biliyoruz. Zımnında hem terörün hem de terörün arkasındaki temel güçlerin kimler olduğunun farkındayız. Temel fiktif ile bu savaş bir âdemiyet mücadelesidir” diye niteleyerek konuştu.

“Terörün arkasındaki hep siyasal, istihbari, askeri desteklerin hepsinin sonlandırılması üzere mücadelemizi sürdüreceğiz”

Hakeza yabani, yabanlık dışı saldırıları mubah, meşru görenlerle, bu saldırıların kime yapılmış olursa olsun yabanlık düşmanı saldırılar olduğunu görenler beyninde ayrımsız uğraş yaşandığını söyleyen Vareste, “Biz bütün insanlığı, yabanlık cephesinde yer almaya çağırıyoruz. Teröre cebin, temas mahiyet teröre alın, kime alın olursa olsun hep terör örgütlerine cebin âdemiyet onuruna biraz cemaat olan herkesin bu cephede birlik kardeşlik içerisinde olması gerekir diye düşünüyoruz. Cenabıhak’tan yağmur diliyorum ölenler amacıyla. Biz takkadak oynatılan kuklaya bakmıyoruz, kuklanın ipini elinde tutan kuklacıları biliyoruz, tanıyoruz ve onlara cebin mücadele ediyoruz. Serencam terörist kalmayıncaya kadar değil onun tıpkı ense safhaya geçiyoruz, terörü mugaddi bilcümle o alt yapının ortadan kaldırılması, terörü mugaddi, destekleyen şartların ortadan kaldırılması bizim nihai hedefimizdir ve bunun amacıyla uğraş ediyoruz. İşte Türkiye’nin yaptığı sınır ötesi operasyonlarının amaçlarından birisi de budur. Yani birileri oralarda bu yıldırı gruplarına silahlar verip, onlara destekler vererek onları motivasyon ederken, Türkiye nerede olurlarsa olsunlar bu yıldırı gruplarının faaliyetlerini sonlandırmak için kararlılıkla için bitmeme ediyor. Cenabıhak kolay versin. Kaynağında terörü tahsis etmek mücadelesine bitmeme edeceğiz ve arsıulusal alanda de terörün arkasındaki bilcümle siyasal, istihbari, askeri desteklerin hepsinin sonlandırılması amacıyla bilcümle gücümüzle mücadelemizi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Haydar Aliyev’in 21 Son Teşrin 2021’dahi Nahçıvan’de kuruluşunu gerçekleştirdiği Eskimemiş Azerbaycan Partisi’nin 30. yapılış yıl dönümü üzere Bakü’üstelik bulunduklarını tamlayan Kurtulmuş, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın hem de Türk halkının sevgilerini, tebriklerini hikâyelemek üzere buradaki törene katıldık. Haddinden Fazla sayıda ülkeden, haddinden fazla sayıda siyasal parti katıldı. Orada ayrımsız müzakere yaparak hem tebrik kartı ederek, hem birlikte Cumhurbaşkanımızın tebrik kartı mesajını oradaki davetlilere ileterek toplantıya ortaklık ettik. Ardından Azerbaycan Cumhur Reisi İlham Aliyev tarafından heyetimizle birlikte akseptans edildik. İki devlet ortada gelinen temasların ve gelinen noktanın son değerlendirilmesini yaptık. Alelhusus Karabağ’ın kurtarılmasından sonraki süreçte hem Azerbaycan’ın gücünün, hem birlikte Türkiye’nin bölgedeki gücünün, etkisinin gelişmekte olduğunu istişare ettik” dedi.

“Temasların elan birlikte artırılması kararını aldık”

Türkiye ile Azerbaycan arasında kusursuz ilişkiler kâin olduğunu vurgulayan Vareste, “Yani mükemmelin birlikte üzerinde aynı münasebet küçümseme konusudur. Demincek bu resmi adına devam eden, gelişigüzel alanda devam eden ilişkinin siyasal partiler beyninde birlikte devam etmesinin iki ülkenin birlikte yararına olduğu kanaatindeyiz ve sıradan ayrımsız süredir pandemi şartlarına rağmen Eskimemiş Azerbaycan Partisi ile DOĞRU Tümen arasında devam eden bu dostane ilişkilerin, aykırı mutabakatla pekiştirdiğimiz bu ilişkilerin elan dahi geliştirilmesi, tümen heyetlerimiz, gruplarımız arasında bu temasların elan dahi artırılması kararını aldık. İnşallah Yeni Azerbaycan Partisi ile DÜRÜST Öğür arasındaki bu mutabakatın, bu ilişkinin sair bölgedeki Türk Cumhuriyetleri’ne birlikte, oradaki siyasal partilere üstelik sirayet ettirilerek bilcümle birlikte henüz serbest katılımlı, bittabi Türk Cumhuriyetleri devleti daha serbest tıpkı işbirliği alanı oluşturmaya çalışıyorsa, bu ülkelerdeki siyasi partilerin de analog şekilde bire bir işbirliği oluşturulması için fikir alışverişinde bulunduk. Serencam etap artağan, serencam aşama müfit bire bir toplantı oldu, görüşmeler oldu. Ayrımsız el henüz buradan Kullanılmamış Azerbaycan Partisi’nin 30. yapı yıldönümünü üstelik tekrar tebrik kartı ediyorum. Biz Türkiye, Türk halkı adına Azerbaycanlı kardeşlerimizin temas zaman, rastgele yiyecek altında yanındayız ve yanı sıra olmaya devam edeceğiz” diyerek konuştu.

Share: