Yalova ormanlarında yetişen tıbbi yalan türlerini araştırıyorlar

Yalova’da ormanlık alanlarda yetişen tıbbi mantar türleriyle ait say başlatıldı.

Düzce Üniversitesinde doktora eğitimine bitmeme eden tıbbi yalan uzmanı Selime Semra Erol, Türkiye’dahi saf yetişen tıbbi mantarların düzeltme edilmesi ve biyoteknolojik yöntemlerle misel (yavru) üretilmesi amacıyla ekibiyle emek yapıyor.

Yalova’ya gelen Erol ve araştırmacılar, bu amaçla Armutlu ve Çınarcık ilçelerinde başta reishi (Ganoderma lucidum) olmak amacıyla ormanlardan tıbbi mantar örneklerini topladı.

Erol, AA muhabirine, dünyanın bir nice bölgesinde geleneksel ve tamamlayan tıpta mantar türlerinin kullanıldığını, kültürlerinin yapıldığını söyledi.

Avrupa’de alelhusus serencam 50 yılda mantar toplamanın, tüketmenin ve tıbbi mantarları gıda takviyesi olarak kullanmanın çok pop olduğunu tamlayan Erol, “Ülkemizde üstelik akıbet 20 yıldır yapılmış haddinden fazla zer akademik çalışmalar kâin. Mantarlara ilginin artmasıyla bu çalışmalar bile ivme kazandı. Alelhusus mantar yetiştiriciliği ve tıbbi mantarlara bağ arttı.” dedi.

Erol, kendisinin da 5 yıldır alelhusus tıbbi mantarlar ve mikoterapi (anadan görme ve mütemmim tıpta mantarların kullanılması) üzerine icraat yürüttüğünü dile getirdi.

Toplanan tıbbi mantarlardan doku kültürüyle tohumlar üreterek Türkiye’nin dışa bağımlılığını azaltmayı amaçladığını nâkil Erol, bu konuda ayrımlı bölgelerde iş yürüttüklerini ve serencam adına Yalova’evet geldiklerini söyledi.

Yoğunlaştığı türlerden reishinin ???????Türkiye’nin birden lahzada herhangi bir bölgesinde bulunduğunu tamlayan Erol, şöyle devam etti:

“Tıbbi mantarlar ortada sunma popüler olanı ve sunu fazla akademik araştırma yapılan mantar türümüz. Elhak Çin’in anadan görme tıbbında çokça aşkın kullanılan pop mantarlardan biri. Ganoderma lucidum anif kalıplı yapıda. Bu nedenle biz bunu gıda adına tüketemiyoruz. Istihlak tercihiz çay evet üstelik ekstratlar. Mantarın fruktifikasyon yapısını (şapkasını) öğüterek saf, natürel haliyle dilimleyerek kurutabiliriz. Muafiyet sistemimizi güçlendirecek en natürel şekli çaydır.”

Kaşalot kuyruğu, cücük ayağı, boru, porçini ve ilhan mantarları

Selime Semra Erol, reishi dışında çok sayıda tıbbi yalan türünün birlikte doğada bulunduğunu, bunların arz önemlilerinden birinin doğada haddinden fazla fazla karşılaşılan iktisadi değeri faziletli embesil kuyruğu mantarı olduğunu belirtti.

Puf mantarı türünün Çeroki yerlileri, Aztekler ve Mayalar marifetiyle “yer yıldızı” yerine bilindiğini, alelhusus doğumlardan sonraları asıl ve bebeğin kanamasını tefevvuk etmek için kullanıldığını dile getiren Erol, Avrupa mutfaklarında yetişkin yere cemaat boru, civciv ayağı, porçini, Sezar ya de ilhan mantarlarının üstelik Türkiye’bile tabii adına yetiştiğini aktardı.

Bu mantarların toplanarak daraç dışında satıldığını vurgulayan Erol, “Akıbet yıllarda çalışmaların artması lokal kendisine bilinen muhteşem mantarların halk için barışma kaynağı olmasını sağladı. 2010 yılında Armutlu’dahi acele çalışmamı yaptım. Burada kıymetli mantar toplayıcılarımızla tanıştım ve onlar üzere koca tıpkı dirimsel kaynağı olduğunu gördüm. Bunun artmasını ümit ediyorum.” diye niteleyerek konuştu.Share: