Yağmur İstanbul’u hava aldı! İşte mahdut geneli hava şartları raporu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü marifetiyle yapılan serencam değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin parçalı ve çokça bulutlanmış, Marmara’nın şimal ve şarki akarsu, Karadeniz, (Eskişehir aut) İç Rum, Şark Akdeniz, Doğu Anadolu ile Antalya, Gaziantep, Kilis, Batman ve Siirt çevrelerinin bora ve gök ses sağanak yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor. Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop aut) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin ibik kesimleri, Tokat ve Kayseri’nin şark ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın günindi kesimlerinde yerel akva olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Gelgel sıcaklıklarının; kuzey, bağırsak ve günindi kesimlerde sezon normallerinin 4 ila 8 kademe altında, gün doğusu bölgelerde zaman normalleri civarında seyretmesi bekleniyor.

RÜZGAR: Genellikle kuzeyli yönlerden hafif, arada bir ılımlı kuvvette, Marmara, Kuzey Iye kıyıları ile Sinop ve Samsun çevrelerinde kuzeyli yönlerden, Şarki Akdeniz kıyıları ile Şark Anadolu’nun güneydoğusunda güneyli yönlerden kuvvetli (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop dünya) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin yan kesimleri, Tokat, Yozgat ve Kayseri’nin şarki ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın günindi kesimlerinde evcil sağlam olması beklendiğinden yaşanabilecek zıt şartlara cebin (pattadak hâkim, taşma, sebep, yağış anında akva rüzgar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ BAD UYARISI: Rüzgarın; Marmara, Kuzey Veli kıyıları ile Sinop ve Samsun çevrelerinde şimalli yönlerden, Şarki Akdeniz kıyıları ile Maşrık Anadolu’nun güneydoğusunda güneyli yönlerden sağlam adına (30-60 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara cebin titiz ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, bölgenin yıldız ve şark çevrelerinin sağanak ve asuman curcunalı boğanak yağışlı geçeceği hesap ediliyor. Yağışların; İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa ve Yalova çevreleri ile Kırklareli kıyılarında evcil kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; şimalli yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

EGE

Parçalı bulutlanmış geçeceği anlayış ediliyor. Rüzgarın; Yıldız Veli kıyılarında şimalli yönlerden akva (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

AKDENİZ

Parçalı ve çokça bulutlu, Şarki Akdeniz ile Antalya çevrelerinin aralıklı boğanak ve asuman curcunalı bora yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğleden sonraları Osmaniye, Hatay kıyıları, Adana’nın kuzey ve doğusu ile Kahramanmaraş’ın batı ilçelerinde evcil akva olması bekleniyor. Rüzgarın; Maşrık Akdeniz kıyılarında cenup ve güneybatı yönlerden akva (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çokça bulutlanmış, Eskişehir hariç kesim genelinin fasılalı sağanak ve gök ses bora yağışlı geçeceği tutum ediliyor. Yağışların; Sivas çevreleri ile Kayseri’nin doğu ilçelerinde evcil akva olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlanmış, havza genelinin aralıklı bora yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor. Yağışların; öğleden itibaren Düzce, Zonguldak, Bartın ve Karabük çevreleri ile Kastamonu kıyılarında yerel akva olması bekleniyor. Rüzgarın; Sinop çevrelerinde kuzeybatıdan akva (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

ORTA ve MAŞRIK KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, havza genelinin aralıklı boğanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor. Yağışların; Şarki Karadeniz kıyıları, Samsun ve Cıvıl Cıvıl çevreleri ile Tokat’ın şark ilçelerinde yerel adına kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Samsun çevrelerinde kuzeybatıdan kuvvetli (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

ŞARKI ANADOLU

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, bölge genelinin aralıklı bora ve asuman curcunalı sağanak yağışlı geçeceği tutum ediliyor. Rüzgarın; bölgenin güneydoğusunda güneyli yönlerden sağlam (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, Siirt, Gaziantep, Kilis ve Batman çevrelerinin bora ve asuman gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.Share: