Yağışsızlık kelle gösterdi, çiftçilere yağmur duasına çıkın çağrısı

Siirt site genelinde beklenen yağışların tıpkı soy gelmemesi, üreticileri gergin ediyor. Yaşanan susuzluk riskinin artması üzerine Siirt Kültür Odası Hüseyin Günbat, bölgedeki çiftçilere yağmur duasına çıkılması çağrısında bulundu.

Beklenen yağışların olmaması dolayısıyla yağışsızlık tehlikesiyle yüz yüze bulunan Siirt’te, geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayıcı üreticiler amacıyla baran duasına çıkmalarını arzu fail Hüseyin Günbat, yağışların gelmemesiyle kuraklıkla yüz yüze kaldıklarını söyledi.

Çiftçilere baran duasına çıkmaları talebinde kâin Günbat, “İlimizde yağmurlar yağmadı şişman bire bir kuraklıkla cebin karşıyayız. Ekinlerimizin hepsini ekmişiz bu süreçte bile yağmur bekliyoruz, baran yağmasa haddinden fazla zorluklar yaşayacağız; alelhusus üretim, hububat üstüne. Ektiğimiz hububatlar şu anda gizler kadar görünüyor amma bugünden sonradan acilen yağmura ihtiyaç vardır ve meteorolojiye baktığımızda 10 güne kadar bu bölgede yağmur görünmüyor bu nedenle biz edisyon durumdayız, uykularımız kaçıyor, şeb uyuyamıyoruz. Hep çiftçilerimizden, bütün Müslümanlardan yağmur yağması için yakarış etmelerini, gerekirse hocalarla yağmur duasına çıkmalarını tavsiye mektubu ediyorum. İlimizde, bölgemizde ve ülkemizde yağmurların yağması için dua etmelerini istiyorum ve kâm ediyorum” dedi. – SİİRT

Share: