Yabancıya satışta kullanılmamış murat begayet bölük

Türkiye’birlikte erdemli dolar kuru zımnında artan inşaat maliyetleri, konut arzının azalması ve kentsel transformasyon çalışmaları nedeniyle, Türkiye genelinde bunaltıcı tıpkı göz sıkıntısı yaşanıyor. Özellikler 15 milyonu fazla nüfusuyla Türkiye’nin sunma iri metropolü olan İstanbul’üstelik, hem satma hem kiralama bedellerinde fahiş artışlar özen çekiyor.

Pandemi öncesinde 400 bin TL civarındaki evlerin fiyatı, bugünlerde 750 bin TL’ye kadar çıkma durumda. Sadece satılık değil, kiralık ofis fiyatları birlikte munsap uçuklatıyor. Faziletli fiyatlar ve genişlik sıkıntısı zımnında, 100 bin ailenin kiralık ev bulma sorunu yaşadığı belirtiliyor. DW Türki’den Aram Firez Duran’a konuşan İstanbul Yurt Komisyoncuları Odası (İEKO) Başkanı Nizamettin Aşa, alelhusus İstanbul genelindeki kentsel dönüşüm çalışmalarının hayata geçmesi ile konut sıkıntısının arttığına bel ediyor. Nizamettin Aşa, “Kabataslak tıpkısı deyim ile yaklaşık 10 bin çatı yıkılacak ve ortalama beniz bin aşama halkı kiralık ev arıyor” diyor.

Hem as hem üstelik kiralamada yaşanan fahiş denk artışlarında, kentsel transformasyon projelerinin hayata geçirilmesindeki plansızlığın canlı olduğu belirtiliyor. Yıkılan evlerin yerine yenileri yapılmadığı için, evlerinden sâdır vatandaşlar yaşayacak eş bulmakta zorlanıyor. İEKO Başkanı Nizamettin Aşa, elden birkaç kamer süresince 100 binin üstünde kiralık talebi oluştuğuna ilgi çekiyor. Fakat şu anda yapım piyasasında bu mektepli cevap verecek konut bulunmadığını dile getiren Aşa, “Kentsel inkılap aşamalı olsaydı hakeza ayrımsız güçlük yaşamayacaktık” diye konuşuyor. 

Bedel artışında Okumuş ve Muğla önce sıralarda

Taşınmazlar değerleme platformu Endeksa.com’un verilerine göre, 2020-2021 döneminde Türkiye genelinde bölük eş fiyatlarında almanak değer artışı yüzde 29,7, icar fiyatı artışı ise yüzdelik 16,7 adına gerçekleşti. Bu dönemde basamak metrekare mir fiyatları yer çokça artan diyar yüzdelik 54,5 ile Münevver olurken, onu yüzde 51,3’lük artışla Muğla izledi. İl genelinde 9 bin 280 TL/m2 sayı farkı satış fiyatı ile Muğla en yüksek metrekare satma fiyatına erbap site oldu. Muğla’daki değer artışlarında Bodrum, Marmaris, Datça kabil turizm merkezlerine olan dilek belirleyici oldu.

2020-2021 döneminde TL/m2 mir fiyatlarındaki değiş incelendiğinde İstanbul’üstelik yüzdelik 24,79, İzmir’birlikte yüzdelik 30,42, Ankara’da yüzde 22,14, Antalya’dahi yüzdelik 40,78’lik yükseliş gözlendi. Türkiye genelinde Hakkari, yüzde 3,72’lik düşüşle konut metrekare fiyatlarının düştüğü bir tane iklim oldu.

Göz kiralarındaki 2020-2021 arası yıllık TL/m2 derece atışı incelendiğinde ise, yüzde 89,23’lik artışla Muğla önder olurken, sayı farkı metrekare kiraları 43,8 TL’ye ulaştı. Muş, yüzdelik 87,07’lik icar artışı ile ikinci sıraya oturdu. Hakkari yüzde 54,55’lik icar artışı ile dikkat çekti.  İstanbul’üstelik yüzde 24,87, İzmir’de yüzde 20,35, Ankara’da 10,98, Antalya’üstelik ise yüzdelik 15,14’lük çoğalma gözleniyor. 

“Fiyatların henüz birlikte yükselmesi bekleniyor”

Olur göz fiyatlarındaki yükseliş bitmeme edecek mi? Nizamettin Aşa, bu soruya şöyle yanıt veriyor:

“İnşaat piyasasında şu anda yapım yapılmıyor. Yani eskisi gibi çok kesif eskimemiş projeler yapılmadığı üzere, mevcutlar satılıyor ve onların üstelik fiyatı oldukça yükselmiş vaziyette. Üste tıpkısı ümit birlikte kullanılmamış yapılacak inşaatlarda döviz kaynaklı maliyet artışının yansıyacağı ve fiyatların elan de yükseleceği söyleniyor.”

Eskimemiş daireler 1 milyon TL’nin üzerinde

Kesim temsilcileri, konut fiyatlarında artışın almanak yüzdelik 30-70 aralığında olduğuna belen ediyor. Ancak ara sıra bölgelerde bu artışın yüzdelik 100’ü aştığı belirtiliyor. İstanbul’dahi muvaffakiyetsiz ofis fiyatları, semtlere bakarak değişse üstelik 1 milyon liranın üzerinde seyrediyor.

Büyüklük genelinde kestirmece 120 bin üyesi kâin İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu, DW Türki’ye yaptığı açıklamada, yalnızca sülale arayan vatandaşların değil, üstencilik sektörünün birlikte faziletli fiyatlardan erinçsiz olduğunu söylüyor.

“Ben bire bir yurttaş namına, aynı yüklenici olarak, bu basamak fiyatlarının vatandaşımızın geliriyle eşdeğer olmadığını düşünüyorum” diyen Tellioğlu, Türkiye’dahi evvelce “ortadirek” diyerek ifade edilen ölçülü derslik topluluk kesiminin hava gücündeki düşüşe özen çekiyor. Tellioğlu, “Mutedil sözleşme konutu denilen hane rakamlarına bakıldığında ortaya ne çıkıyor? 1 milyon ile 2 milyon arası bir ev rakamı çıkıyor. Averaj 1,5 milyon TL… Demin 1,5 milyon bizim itidalli antant vatandaşımızın çekicilik gücüne uygun benzeri rakam değil” değerlendirmesinde bulunuyor.

Müteahhitler 9 Ilkgüz’de gösteri yapacak

Ev maliyetlerindeki artma, inşaat sektörü ile çimento sektörünü üstelik yüz yüze getirmiş durumda. Müteahhitler, çimento fiyatlarında yüzde 200’ü aşan zamlara karşı, 9 Eylül’birlikte ülke genelinde 15 periyot süresince gelişim tevdi eylemi yapacak.

İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, çimento fiyatları akıllıca seviyelere gelene büyüklüğünde eyleme devam edeceklerini söylüyor. Güzeşte sene Mayıs ve Haziran ayları arasında sayı farkı 150 TL olan çimento fiyatının bugünlerde 450 TL’ye büyüklüğünde çıktığını anlatan Tellioğlu, “İthalat veya ihracat girdilerinin veya içerideki pahalılık oranlarının haddinden fazla çok üzerinde maliyet artışlarını kabul etmiyoruz. Türkiye’da 70 büyüklüğünde çimento fabrikası var. Ama bunlar 6-7 domestik ve yabancı balaban kadro aracılığıyla yönetiliyor. Bire Bir tekelleşme durumu bahis konusu” şeklinde konuşuyor.

Müteahhitlerin hareket salıverme kararı sonrasında, Tecim Bakanlığı çimento ihracatına kısıt getirildi. Nezaret, İhracatı Kayda Sınırlı Mallara İlişkin Manifesto kapsamına, çimento ve klinkeri da dahil etti.

Temmuz’dahi göz satışları yüzdelik 53 düştü

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı sonuç verilere bakarak, Orak Ayı ayında ev satışları Türkiye genelinde bir eski yılın ayrımsız ayına göre yüzde 53 düştü. İpotekli basamak satışları ise tıpkı dönemde yüzdelik 84,3 geriledi. Ocak-Orak Ayı döneminde ise hane satışları, aynı eski yılın bir dönemine bakarak yüzde 23 azaldı. Sülale fiyatlarının yükselmeye devam etmesi halinde, satışlardaki azalmanın dahi artacağı belirtiliyor.

Devremülk soyguncuları!

 

İngiltere’bile bölük fiyatları arttı

 

Konutta yeni trend koruya bitişik başlamak

 

Share: