Yabancı yatırımlarda yurt ağırlığını koruyor

Türkiye’nin serencam dönemde yabancı aracısız yatırım gelirleri ortamında tartılı yerine en mefret paya eş ilke haline gelen gayrimenkul alımlarının ağırlığı artmaya devam ediyor. Dünya’de Mehmet Kayaç imzasıyla düz alan habere göre, sonuç tıpkı yıldır yıllıklandırılmış verilerde 5 milyar doların üzerinde seyreden yabancıların yurt yatırımları Mart 2022 itibariyle 5 bilyon 665 milyon dolar oldu. Familya-Mart döneminde da 1 bilyon 131 milyon dolar taşınmazlar geliri kaydedildi. Sülale-Mart döneminde, bilcümle kalemlerden bütün yabancı anamal girişi 2 bilyon dolar düzeyindeydi.

Türkiye’üstelik son yıllarda almaşık tıpkı reviş izleyen ve genel kendisine geçmiş dönemlere bakarak düşük seyreden yabancı aracısız yatırımlar süresince ağırlıklı oranı taşınmazlar yatırımları oluşturuyor. Gayrı yandan, serencam yıllarda anamal yatırımlarında düşüklük hücre çarparken, yurt yatırımlarının miktar adına artım ve zımnında da yabancı sermaye yatırımları içindeki ağırlığının arttığı gözleniyor.

Martta yıllıklandırılmış bili yüzdelik 77,9 oldu

Format Bankası verilerine göre, yurt, anamal ve farklı yatırımlardan gelen girişten, tasfiyelerin düşülmesiyel oluşan net doğrudan yatırım girişi 2006’birlikte 20 bilyon dolara kadar imdi. bahis konusu yılda net aracısız envestisman girişinin süresince gayrimenkulün payı yüzde 14,5 seviyesindeydi. Tıpkı celal 2021 sonunda yüzdelik 40’a, 2022 Mart itibariyle yıllıklandırılmış veride ise 41’e kadar imdi. Aracısız resülmal yatırımından, tasfiyelerin çıkarılmasıyla oluşan net resülmal yatırımlarında da benzer ayrımsız manzara göze çarpıyor. Net resülmal yatırımı 2006’de 16 bilyon 982 milyon dolar seviyesindeyken, bunun içinde gayrimenkulün payı yüzde 17,21 düzeyindeydi. 2021 böylece bu ululuk yüzdelik 76,5’a ve 2022 Mart ayında yıllıklandırılmış veride yüzde 77,9’a artık.

Share: