“Vefatının 75. Yılında Mehmet Uca Laga-Er ve Ressam” sergisi sanatseverlerle buluştu

Zeytinburnu Belediyesi vasıtasıyla, vatan sevgisini ve tekellüm tutkusunu cidal alanlarında pekiştiren, Çanakkale Savaşı’nda ressam kendisine görev özne Mehmet Mualla Laga vefatının 75. yılında anıldı.

Belediyeden yapılan açıklamaya bakarak, Laga’yı anmak için hazırlanan şümullü tıpkısı kitabın yanında Kazlıçeşme Laf Merkezi’nde “Vefatının 75. Yılında Mehmet Mürtefi Laga-Leşker ve Ressam” sergisi sanatseverlerle buluştu.

Açıklamada görüşlerine saha verilen Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, “Mehmet Yüce Laga, Osmanlı’nın son dönemiyle Cumhuriyet’in çeyrek yüzyılına tanıklık etmiş ve tutsak düşmüş er ressam adına Çanakkale Savaşı’nda fariza almış kıymetli bire bir sanatçımız. Bu serginin bize yıldız olmasından âlem çokça bahtiyarım.” değerlendirmesinde bulundu.

Serginin küratörü Ömer Lütfi Şerifoğlu ise şunları kaydetti:

“Türk resminin seçme isimlerinden birisi Mehmet Mehabetli Laga, 75 sene evvel memat etmiş. Bugün ise mezarı hala kayıptır. Laga maalesef bu zamana kadar doğruluk ettiği değeri bulmuş bir sanatçı değil. Türk resminin genişlik seçkin 10 ismi arasında saha alması müstelzim benzeri âdem. Sağlığında de eserlerinin nazik ayrımsız kısmını satmakla, göstermekle çokça ilişik olmadığı için koleksiyonlara dağılmış durumda. Eserleri toparlayabildiğimiz kadarıyla bu işporta üzere buraya getirdik. Serginin onun eserlerini yansıtmakta sıkı kalacağı düşüncesiyle de ulaşabildiğimiz eserlerine kitapta kayran vermeye çalıştık. Dolayısıyla kitapta serginin 2 katından çok yayın var diyebilirim.”

“Vefatının 75. Yılında Mehmet Mehabetli Laga-Er ve Ressam” sergisi, 31 Aralık’a büyüklüğünde ziyarete yıldızlı olacak.

Share: