Varank: “Türkiye’de tahammülfersa bir envestisman iştahı var”

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Milli Teknoloji Hamlesi’ni berkitme edecek 20 bilyon teklik bu nazik envestisman hamlesini önemsiyoruz, vatanımıza ve milletimize körpe hayır olsun.” dedi.

Bakan Varank, Nevşehir Acıgöl Tekstilkent Esas Atma ile KOP-AHİKA aracılığıyla hayata geçirilen projelerin resmi açım töreninde yaptığı konuşmada, Cumhuriyet’in ikinci yüzyılını, tüm dünyada Türkiye yüzyılı haline lütfetmek üzere muttasıl çalıştıklarını, eğitimden ulaştırmaya, sağlıktan enerjiye kadar büyük atılımlar içerisinde olduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye iktisat modelinin yatırım, üretim, istihdam ve ihracat konusunda inşa edildiğini vurgulayan Varank, müstevli ve savaşın tetiklediği global krizlerin talih üzerindeki zıt etkilerini, sanayide akıcı benzeri şekilde dönen çarklarla kaldırılmış ettiklerini dile getirdi.

Varank, Türkiye’birlikte özel sektörün “münezzeh” kadar çalıştığını, yatırımların bitmeme ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Ülkemizde organize sanayi bölgelerinin (OSB) sayısı 343’e ulaştı. Akıbet 20 yılda üretimdeki parsel sayısı 5 katına çıkarak 57 bini buldu. Fakat OSB’lerdeki parseller bundan sonra sanayicimize yetmez oldu. Bu manada eskimemiş OSB kurulumu evet bile OSB’leri bollatmak amacıyla Türkiye’nin ciharıyek tarafında meydan arayışlarımızı sürdürüyoruz. Hedefimiz önümüzdeki dönemde 500’ü intikal etmek. İki çevrim evvel Resmi Gazete’dahi yayımlanan Cumhurbaşkanı kararlarıyla İzmir, Adana, Sakarya ve Kocaeli’dahi devasa uran yatırımlarının startını verdik. Bu kararlarla fotovoltaik ruz paneli, şarj edilebilir melez makine ve batarya, sulu makinesi kapsülü ile maleik anhidrit üretimini kapsayan tahminî 20 bilyon lira yatırım yapılacak. Biz TOGG’un anadan doğma elektrikli olması gerektiğini söylerken esasta tıpkısı vizyonu ortaya koymuştuk. Türkiye’nin elektrikli komütatör ve bataryada istihsal üssü olabileceğini car etmiştik. İşte Japon otomotiv devi Toyota’nın, Sakarya’birlikte kısaca 7 milyar liralık bütçeyle hayata geçireceği bakir çocuk yükleme edilebilir melez otomobil ve pil yatırımı Türkiye’nin hedeflerini ve vizyonunu takviye edecek. Yatırımın sonunda yılda 162 bin yükleme edilebilir melez makine ve batarya üretilecek. Bu kararda yayımlanan yatırımlardan biri dahi Smart Enerji 7,5 milyar liranın üzerindeki yatırımıyla yılda 2 bin megavatın üstünde fotovoltaik gün paneli üretecek. Bu yatırımla 2 bin 300’ün üzerinde istihdam sağlanacak.”

“Türkiye’bile ilk kez etki makinelerinde geçer kapsül deterjan üretilecek”

Türkiye’nin ruz paneli üretiminde Avrupa’nın benzeri numarası olduğuna dikkati calip Varank, şöyle konuştu:

“Bakınız aceleten birden hepimiz etki makinesi kapsülü almışızdır. Bugüne büyüklüğünde maalesef Türk malı tıpkısı kapsül deterjanımız yoktu, ithaldi. Benzeri firmamız demin Adana’de potansiyeli gördü inşallah orada iri tıpkısı yatırım yapacak. Türkiye’dahi ilk kez kalıntı makinelerinde kullanılan kapsül deterjan üretilecek. Yatırımın sonunda yılda 2,4 milyar sayı kapsül üretilecek. Esasen endüstriyel namına çok farklı alanlarda mergup maleik anhidrit ülkemizde üretilen ayrımsız işaret değildi. Kocaeli’de 3 bilyon liranın üzerinde yatırımla almanak 50 bin titrem kapasiteli maleik anhidrit tesisinin faaliyete geçmesiyle, 100 milyon dolarlık ithalatın önüne geçeceğiz. Bu yatırımı Tataristan’dan aynı yatırımcı yapıyor. Bu manada ecnebi yatırımcıların Türkiye’ye rabıt göstermesi itibarıyla berenarı kızıl. Milli Teknoloji Hamlesi’ni sağlamlaştırma edecek 20 milyar lira bu iri yatırım hamlesini önemsiyoruz, vatanımıza ve milletimize adamakıllı hayır olsun.”

Varank, Türkiye’nin ülkesine güvenen yatırımcılarıyla büyüdüğünü belirterek, rastgele çevrim ülkenin ciharıyek tarafında açılışlardan açılışlara koştuklarını anlattı.

DEVA Partisi Genel Başkanı Mualla Babacan’ı eleştiren Varank, şöyle devam etti:

“Bakınız, biz birileri üzere dokuma sektörüne bu işin geleceği bulunmayan diye niteleyerek bakmadık. Dokuma sektörü için vizyona, politikalar ortaya koymanın peşine düştük. Bakınız, bizde siyaset yapmış, demincek de tıpkı partinin Genel Başkanı olan Yüksek Babacan zamanında tekstilcileri toplayıp onlara şöyle konuşuyordu, ‘Bu sektörlerde sahn yok. Sizin bu sektörlerden çıkmanız geçişsiz.’ Tersanecileri topluyordu. Onlara diyordu kim ‘Artık tersanecilik alanında hayat yok. Sizin bu sektörlerden çıkmanız lazım.’ Zaman Türkiye geldiği noktada dünyanın sunu teknolojik gemilerini üretebiliyor. Nesiç sektörümüz genişlik fazla tecim ilavesi veren sektörümüz haline geldi. Zımnında vizyoner olabilmek geçişsiz. Geleceği makul görmek lazım. İşte tığ istihdamın dinamosu olan yapı sektörünü bile boşlama etmiyoruz.”

Erdemli teknolojili sektörlere iş gösterdikleri büyüklüğünde, mesai kırıcı sektörlere bile müstelzim desteği sağladıklarını vurgulayan Varank, nesiç sektörünün kaydettiği gelişmeyi dikkatle izleme ettiklerini ifade etti.

“Eskimemiş yatırım alanları açtık”

Sektörün külhanbeyi ve vizyoner adımlarını kıvançla karşıladıklarının altını çizen Varank, “Tığ birileri üzere, yapı sektörüne bu işin geleceği yok diye bakmadık.Nesiç sektörü için da vizyoner politikalar ortaya koymanın peşine düştük. İhtisas birleştirme endüstri bölgeleriyle tekstil ve amade giyim firmalarına yıpranmamış yatırım alanları açtık. Şark ve Güneydoğu Anadolu’birlikte kurduğumuz tekstilkentler marifetiyle firmalara yıpranmamış sahalar kazandırdık.” diye konuştu.

Bakan Varank, Nevşehir’birlikte 250 kişiye savuşturmak kapısı olacak Nevşehir Acıgöl Tekstilkent’in esas atma törenini gerçekleştirdiklerini, kestirmece 13 milyon lira bütçeli projenin tamamının kamu kaynakları ile karşılanacağını anlattı.

2 bin 200 metrekare mecbur alana ehil, mecmu 12 bin metrekarelik alan üzerinde yükselecek 2 binanın oluşum atölyelerine kiralanacağını dile getiren Varank, daha şimdiden 2 firma ile görüşmelere başlandığını söyledi.

“41 milyon teklik bütçeli 8 proje içerisinde Nevşehir’in turizm potansiyeline ulama sağlayacak”

Acıgöl Tekstilkent’in, faaliyete geçtiğinde istihdam problemini balaban ölçüde çözeceğine bel fail Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tabii tığ buraya kadar yalnız esas atma için gelmedik. Bire Bir zamanda bugün Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve Ahiler Kalkınma Ajansının destekleriyle hayata sabık 8 projenin açılışını gerçekleştiriyoruz. Toplamda 41 milyon teklik bütçeli 8 proje içerisinde Nevşehir’in turizm potansiyeline yardım sağlayacak icraat bulunuyor. Bu projeler kapsamında, yemeden içmeden Türkiye’nin değil, dünyanın bildirme koca turizm destinasyonlarından Kapadokya’nın merkezi Ortahisar’ın kentsel kimliğinin turizme kazandırılması üzere şanlı yer düzenlemeleri yapıldı. Ağırlıklı kadınların istihdam edildiği sırça işleme, buklet, çaput çanta ve seramik atölyeleri kuruldu, çalışanların çocukları üzere yetiştirme yurdu ve oyun alanı mensur edildi. Nevşehir’in birçok ilçesine bildirme çağdaş tutkun herkes sulama tesisleri kazandırıldı. Demincek buradan mail zamanda Nevşehir’üstelik hayata geçecek ayrımsız projenin bile müjdesini ısınmak istiyorum. KOP ve Kalkınma Ajansımızın desteklediği, jeotermal afiyet turizmine ulama sağlayacak 3,6 milyon lira bütçeli jeotermal su kaynaklarının ısı yayımı ve tevzi hattı projesini bodur süre içerisinde Nevşehir turizmine kazandırmış olacağız. Gördüğünüz gibi biz Nevşehir’e sevgimizi imkanlarımızı seferber ederek gösteriyoruz, aksiyon yaparak gösteriyoruz, eserler ortaya koyarak gösteriyoruz.”

Varank, Türkiye’nin envestisman, istihdam, üretim ve ihracatla çokça elan entelektüel günlere kavuşacağını belirterek, şunları kaydetti:

“Kâfi ki tığ tıpkısı olalım, bu arada olalım ve bilcümle alay malay ay kemiksiz aldatma bayrağımıza şüphesiz hizmet edelimin derdi, tasası içerisinde olalım. Herhangi Bir alanda Türkiye’da bir yatırım hamlesi var. Tığ bunun meyvelerini inşallah önümüzdeki dönemde alacağız ama bunlar tıpkı günde olmadı. Tığ Türkiye’nin ihtiyacı olan altyapıları Türkiye’ye kazandırmasaydık bu yatırımlar gelmezdi. Bu mülhak derece oluşturulmazdı. Hani bazen bizi eleştiriyorlar. Diyorlar kim ‘siz taşa toprağa yatırım yapıyorsunuz. Betona envestisman yapıyorsunuz.’ Olur yapıyoruz amma biz taşa toprağa envestisman yapmıyoruz. Tığ Türkiye’nin boşlama edilmiş altyapılarına yatırım yapıyoruz. Bari bizden önce bilcümle yolları birileri yapsaydı yollara mal harcamasaydık. Köprülerimizi bizden önce birileri yapsaydı köprülere, tünellere harcamasaydık. Ben o yolu yapmazsam, köprüyü yapmazsam, limanları inşa etmezsem, dış satımcı malını lacerem gönderecek, kuşkusuz satacak? Sırtına yükleyip mi götürecek? İşte o altyapılar boşlama edildiği amacıyla biz oralara yatırımlar yaptık. ve demin o yatırımların karşılığını da almaya başladık.”

Yapılan yatırımların önemine değinen Varank, bu yatırımların, Türkiye’nin nema rakamlarına kibir kıvıranlara arz açık cevap olduğunu sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından protokol üyelerinin katılımıyla butona basılarak asıl atma töreni gerçekleştirildi.

Share: