Uzmanlar, pandemi öncesi ve sonrasında ruhiyat hastalıklarda artış yaşandığına özen çekiyor

Uzmanlar, pandemi öncesi ve sonrasında psikoloji hastalıklarda artma yaşandığına özen çekiyor

Doç. Dr. Mars Altıntaş, “Pandemi bütün dünyayı etkileyen ayrımsız müstevli, ruhsal hastalıklarda çoğalma oldu”

İSTANBUL – Uzmanlar, pandemi öncesi ve sonrasında psikoloji hastalıklarda çoğalma yaşandığına dikkat çekiyor. Can Kuşu Sağlığı Haset çerçevesinde kebir açıklamalarda kâin Kartal Dr. Lütfi Kırdar Site Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Terbiye ve İdari Sorumlusu Doç. Dr. Mars Altıntaş, “Mecmu dünyada olduğu üzere ülkemizde bile topluluk can kuşu sağlığının haddinden fazla elan mehabetli ele alınması gereken benzeri dönemdeyiz. Buna tıpkısı alarm da diyebiliriz” dedi.

Uzmanlar, akıbet yıllarda artım gösteren ruhsal sıkıntıların; çevresel, iktisadi, içtimai nedenlerin yanı sıra pandemi öncesi ve sonrası arttığına üstelik özen çekiyor. Kalan can kuşu sağlığı ile erler, içtimai yaşamda üstelik pahal etkileniyor. Ruh Sağlığı gününde kebir açıklamalarda bulunan Kartal Dr. Lütfi Kırdar Site Hastanesi Can Kuşu Sağlığı ve Hastalıkları Terbiye ve İdari Sorumlusu Doç. Dr. Merih Altıntaş, Pandemi öncesi ve sonrası psikoloji tedavide artma olduğunun altını çizerek toplumun ruh sağlığının alarm verdiğini belirtti, Doç. Dr. Altıntaş, “Bütün dünyada olduğu kabil ülkemizde birlikte topluluk can kuşu sağlığının çok henüz mefret ele alınması gereken bir dönemdeyiz. Buna benzeri alarm bile diyebiliriz” dedi.

“Pandemi bütün dünyayı etkileyen ayrımsız müstevli, psikoloji hastalıklarda artış oldu”

Ruhiyat hastalıklar dahi artım yaşandığını belirten Kartal Dr. Lütfi Kırdar Site Hastanesi Can Kuşu Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim Bilimi ve İdari Sorumlusu Doç. Dr. Mars Altıntaş, “Burası site hastanesinin yeni kurulan aynı kliniği. Tahminî 2 yılı fazla bire bir süreden beri biz burada kliniğimizde bakım veriyoruz. 18 yataklı benzeri kliniğimiz var. ve bunun yanında günde yüzlerce hastanın geldiği ve bakım aldığı bire bir polikliniğimiz var. Bura tıpkı zamanda tıpkı eğitim hastanesi. Yani asistanlarımız ve başka öğrencilerimizle bu arada tababet fakültesi öğrencileriyle beraber hem eğitim hem dahi bakım sunmaya çalışıyoruz. Demin tabiatıyla ruh sağlığı gününde biraz birlikte vurgulamamız müstelzim farklı benzeri özdek üstelik şu kim hele pandemiden bilahare bu akıbet 2-3 sene içerisinde iklim değişikliklerinin bazı getirdiği i afetler hep bunlar esasta can kuşu sağlığının hangi kadar çokça etkilendiğini ve bütün cemiyet üzere hangi büyüklüğünde eke bir bahis olduğunu gözler önüne serdi. Hem ülkemizde hem bile esasen dünyada çünkü sonuçta pandemi bütün dünyayı etkileyen ayrımsız salgın, psikoloji hastalıklarda az çok aşkın çoğalma oldu. Elan önceden bire bir psikiyatrik öyküsü olmayan kişilerde yeniden hastalıklar ortaya çıktığı gibi psikiyatrik hastalığı olan kişilerde da alevlenmeleri bu dönemlerde haddinden fazla sık gözledik. Bu anlamda poliklinik başvurularımız, evgin başvurularımız çok arttı. Bu anlamda yeniden akak ihtiyacında çokça artış oldu. Bittabi antlaşma içerisinde pandeminin süresi birlikte arttıkça kişilerin bu yükü taşımada zorlandıklarını gözledik” dedi.

“Toplum ruh sağlığının haddinden fazla elan muhteşem ele alınması gereken bire bir dönemdeyiz, buna tıpkısı alarm bile diyebiliriz”

Doç. Dr. Mars Altıntaş devamında, “Evet cemi dünyada olduğu kadar ülkemizde birlikte toplum can kuşu sağlığının çokça daha balaban ele alınması müstelzim benzeri dönemdeyiz. Buna tıpkı alarm bile diyebiliriz. Bunun aynı öncelikli haline getirilmesi lazım. Hele pandemi döneminde bire bir pandeminin bu biraz elan hafiflediğini düşündüğümüz şu serencam dönemlerde birlikte başvurularda herhangi bir ayrım olmadı. Başkaca gün günden elan çok arttığını söyleyebiliriz. Zira kişilerin işte pandemiyle ilgili soylu erki sorunlar, ati kaygısı ve analog gâh durumlardan etraf yükü taşımakta zorlandıklarını hissediyoruz. O yüzden başvurularımız çok olağandan arttı. Tığ kâh hastalarımızdan küçük harika sıfır yerlerden ve kişilerden tedavi adı altında bazen müdahalelere maruz kaldığını türkçesi duyuyoruz. Bu tıpkısı suistimal elbette kim. Ruh sağlığı hizmetinin bu konuda yetişek almış kişiler ancak verebilirler. Tıpkısı hekim, bire bir psikiyatrist ve yeniden bu alanda müteharrik ehlivukuf psikologlar dahi tedavi hizmetinde çalışmaktalar. Bilimsel çalışmayan, bu konuda komple olmayan, uzman sıfır on paralık kimseden ruh bilimi, ruh sağlığı alanında müzaheret beklemelerinin uygun olmadığını düşünüyoruz. Zira bu kendilerine yarar sağlayamadığı üzere aslında zarar üstelik verebilir. Bu konuda çok tetik olmalılar. Aynı hekime katılmak bu konuda değme ahit çok henüz akıllıcasına bir karar olacaktır” diye niteleyerek konuştu.

Öte yandan, 2 yıldır hizmet veren Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Can Kuşu Sağlığı polikliniğinde 18 yatak bulunuyor. Can Kuşu Sağlığı polikliniğinde yatan hastalar, bilirkişi doktorların gözetiminde kendilerine verilen konforlu hizmet ve muhtelif aktivitelerle keyifli kânunuevvel geçiriyor.

Share: