Uludere ilçesi ve köylerinde 4 Karye Hayat Merkezi’nde 400 kursiyer yetişek alıyor

Uludere ilçesi ve köylerinde 4 Köy Yaşam Merkezi’nde 400 kursiyer yetişek alıyor

– Işsiz yapılar Şırnaklıların yaşam ve istihsal merkezi oldu

ŞIRNAK Şırnak’ın Uludere ilçesi ve köylerinde 4 Köy Dirim Merkezi’nde 400 kursiyer terbiye alıyor. 22 skor unutulmaya yüz tutmuş kilim atölyesi kurslarında, 10 yaşından, 70 yaşındaki kursiyere kadar üretilen ahali emeği göz nuru mahsulat, 5 ila 10 bin lira ortada satışa sunularak ev ekonomisine yardım sağlanıyor.

Uludere ilçesindeki süreduran durumdaki yapılar kerem desteğiyle onarılıp vatandaşa Köy Hayat Merkezi namına hizmete açıldı. Buradaki merkezlerde açılan kurslarla adeta 7’den 70’e cümle zamanını burada değerlendirip kilim üretiliyor. Minik ve tecrübeli ellerden sâdır mahsulat, ebatlarına bakarak 5 ila 10 bin lira arasında satışa sunuluyor. Dirim merkezlerinde, sergi yapı atölyeleri birlikte; dizayn maharet, anaokulu, beş, ağırşak merkezi, kitabevi, hesap, huy, bilim ve tasarım gibi değişik alanlara kadar vatandaşların sosyal faaliyet alanları oluşturuldu. Kurslar mahalle aralarında olduğundan mahalledeki kadınlar hem eş işlerini yapıp hem de kursa gidebiliyorlar, antrparantez çocuk sahibi kadınların çocuklarının yaşı uygunsa çocuğunu köy hayat merkezindeki anasınıfına bırakıp yaşı aşağı ise kimi kundağıyla kimisi kucağında hem kurstaki eğitimini alıp hem da çocuğuna bakabiliyor.

Halk Yetişek Müdürü İdris Benek, mahalle arasında açılan kurslarla kilim tekstil atölyesinde kilimlerin geçmişten günümüze vasıl ve tamamen yöreye ilişik olan ayrımsız ayar olup, asıl boya kullanılarak ve kucak yünüyle elde edilen iplikle dokunmakta olduğunu söyledi. İlçede kâin 22 kilim oluşum kursu olduğunu aktaran Nokta, “Bunların 5’i Aile Bindi Merkezlerimizde, 1 tanesi karye hayat merkezimizde ve geriye küsurat 16 kursumuz ise form karye ve beldelerimizde mahalle arası açmış olduğumuz atölyelerde yürütülmektedir” dedi. Puan, “Bakanlığımızca unutulmaya yüz tutmuş değerler beyninde bulunan kilimlerimizi zaman neşelendirmek ve geleceğe yaymak gayesiyle 7’den 70’e mecmu vatandaşlarımızı süresince barındıran 22 kursumuzla 400 kursiyerimize eğitim vermekteyiz. Satılan ürünler kursiyerlerimize ekonomik idrak sağlamaktadır” ifadelerinde bulundu.

Share: