Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının 2023 yılı bütçesi TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonunda

DOĞRU Parti Trabzon Saylav Salih Cora, Türkiye’nin öncülüğünde oluşturulan Hububat Koridoru kapsamında 1 Ağustos-18 Teşrinievvel tarihleri beyninde 354 geminin Ukrayna limanlarından hareket ettiğini, bugüne büyüklüğünde taşınan mecmu abra miktarının 7 milyon 860 bin tonu aştığını belirtti.

TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonunda, Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanlığının 2023 yılı bütçesinin görüşmeleri sürüyor.

Encümen Başkanı Cevdet Yılmaz, Gaziantep’mağara Karkamış ilçesine müteveccih yıldırı saldırısında hayatını kaybedenlere Allah’tan yağmur, yaralılara iflah diledi; yıldırı örgütünü ve saldırılarını lanetledi.

CHP Antalya Mebus Cavit Halis, iktidarın, Ankara ve Antalya’daki kâh projelere yönelik politikalarını eleştirerek, “Siyasetin şovunu siz yaptınız, borcunu tığ ödüyoruz.” sözlerini sarf etti.

“Doğruluk”in, DÜRÜST Tümen’nin yalnız isminde kayran aldığını öne süren Münezzeh, “İktidar, ‘CHP’li belediyeleri elbette çalıştırmayız, hizmetlerini elbette önleriz.’ derdinde. Ama el yaptıklarınızı görüyor. Eke Türk milleti bu haksızlığın bedelini size önce seçimde ödetecektir.” diyerek konuştu.

Halis, Kamu-Hususi İşbirliği projelerinin bütçeye ve vatandaşa dara olmaya devam ettiğini savunarak, “Birçok yatırım yanlış planlandığı için bu dizge bütçemize angarya olmaya devam edecek.” ifadesini kullandı.

Anayasa Mahkemesince fek edilen, limanların özelleştirilmesine ilgilendiren düzenlemenin “husye” kanun teklifi içerisinde TBMM’ye getirildiğini anlatan Saf, tekliften çıkarılan bu düzenlemenin gene Meclise getirilmemesini istedi.

-“Gaileli ayrımsız kalbi olan annenin yarasını dinlemeyecek misiniz?”

HDP Bitlis Mebus Mahmut Kahramanlık Gaydalı, Yap-İşlet-Devret (YİD) projelerine müteveccih güvence tutarlarına ilgilendiren verdiği kayıtlı soru önergelerine, bir tane cümleden oluşan ve hikmet içermeyen cevaplar aldığını söyledi. “Bakanlığın neyin üzerini örtmeye çalıştığını” soran Gaydalı, Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu’ndan belirgin şekilde birlik bilgileri kendileriyle paylaşmasını istedi.

Çorlu tren kazasını anımsatan ve “Arda’nın annesi Mısra Öz’ün size benzeri sorusu var. ” diyen Gaydalı, tabletinden Mısra Öz’ün sorular yönelttiği videoyu komisyona izletmek istedi. Komisyon Başkanı Cevdet Yılmayan, bunun komisyonun kurallarına akıllıca olmadığını belirterek Gaydalı’yı uyardı.

HDP’li Gaydalı, “Dertli tıpkı kalbi olan annenin yarasını dinlemeyecek misiniz? Yaşamını yitirenlerin sorumluluğunu hissediyor musunuz Sayın Vekil?” sorularını yöneltti.

“İstanbul ranta kurban ediliyor”

İYİ Öğür İstanbul Mebus Hayrettin Nuhoğlu, Bakan Karaismailoğlu’na, “bütçe üstünde nazik dara oluşturduğunu” öne sürdüğü güvence ödemelerinden ayrılmak üzere hal arayışında olup olmadıklarını sordu. Nuhoğlu, “Sayıştay raporlarındaki bulgular, usulsüzlük iddiaları, yıllardır bitirilemeyen işlemler ve 2023 hedeflerinin çokça gerisinde kalınmış olması, bakanlığınızın sıfır olduğunu göstermektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’de kişi başına sakıt fiber optik kablo uzunluğunun, ümranlı ülkelerin 100’de biri büyüklüğünde olduğunu anlatan Nuhoğlu, iktidarın, verdiği sözlere karşın yatırımları bitiremediğini savundu.

Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanlığının üstlendiği yeryüzü ağır sıklet sorumluluğun Hat İstanbul Projesi olduğunu söyleyen Nuhoğlu, projeye aktarılacak tutarla, elan acil yatırımların gerçekleştirilmesi gerektiğini dile getirdi. Bazen Gündüz Feneri televizyonlarında Çizgi İstanbul’a ait reklamların yayınlanmasının arkası sıra projenin asıl amacının ortaya çıktığını argüman fail Nuhoğlu, “İstanbul ranta kurban ediliyor.” görüşünü öne sürdü.

Nuhoğlu, iktidardan, “Sınır İstanbul çılgınlığından ve bölgeyi yapılaşmaya açmaktan vazgeçmesini” istedi.

“Yeşil liman uygulamaları desteklenmeli”

MHP Konya Mebus Mustafa Sahtekâr, 18 Mart 2022’de hizmete açılan ve tıpkısı yatırım şaheseri olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün millete nazik ayrımsız alım yaşattığını dile getirdi. Bu dev eserin, çokça sakil çalışmaların neticesinde tıpkı sene er bitirildiğini ve Malkara’dan Çanakkale’ye uzanan 103 kilometrelik otoyolun üstelik hizmete açıldığını anımsatan Kalaycı, projede emeği geçenlere teşekkürname etti.

Yük taşımacılığında çıpa yolunun payının artırılması gerektiğini vurgulayan Sahtekâr, Türkiye’de demir hat ve kent içi erişim sektörlerinde artan kamu yatırımlarına koşut namına eke ölçüde çekici ve çekilen açacak ihtiyacının ortaya çıktığına bel etti.

Kalaycı, Türkiye’de yerel raylı herkes ara bulucu sanayisinin gelişimi ve üretilen araçların ihracatıyla talih ekonomisine ulama sağlanması amacıyla parçalanmamış raylı bütün araçlarının tasarımı, üretimi, bakım ve onarımının yapılması, antrparantez nazik madun bileşenlerinin yerleştirilmesi ve yerlilik oranlarının artırılması yönünde yapılan çalışmaları desteklediklerini bildirdi.

Öte yandan salgın döneminde kapanma ve karantina süreçlerinin etkisiyle dünya genelinde hava limanları ve havacılık sektörünün çokça ağırlık bire bir periyot geçirdiğini rapor fail Sahtekâr, Uluslararası Havalimanları Konseyi verilerine bakarak, Türk havacılık sektörünün, müstevli dönemindeki performans ve dayanıklılığının Avrupa’dan daha bol durumda olduğunu söyledi.

MHP’li Kalaycı, “2022 yılının 3. çeyreğinde bildirme fazla yaya ağırlayan havalimanları beyninde İstanbul Havalimanı, Avrupa havalimanları beyninde birinci olurken, Londra, Paris ve Amsterdam havalimanlarını geride bırakmıştır. Antalya Hava Meydanı ise Avrupa’nın yer dokunaklı yedinci havalimanı olmuştur.” diye niteleyerek konuştu.

Türk Hava Yollarının, uyguladığı akılcı politikalarla müstevli sürecinden güçlenerek çıkmayı başardığına dikkati calip Sahtekâr, şirketin operasyonel ve finansal sonuçlarıyla rakiplerinden müspet ayrışarak parçalanmamış olumsuzlukları ve belirsizlikleri henüz ferah yönettiğini kaydetti.

Kalaycı, liman yatırımlarının totaliter göz açısıyla değerlendirilmesi, fiziksel altyapının geliştirilerek bahir yolu nakil paylarının artırılmasının önemine değinerek, “Limanların coğrafi inhisar konumu dikkate alınarak çalışkan bire bir aranjman ve denetleme sistemi oluşturulmalıdır. Yeşil Liman uygulamaları desteklenmelidir.” değerlendirmelerinde bulundu.

“Bravo Cumhurbaşkanı’mıza, bizi iktidara haiz milletimize”

DÜRÜST Fırka Trabzon Saylav Salih Cora, ulaştırma ve tanıtma sektörünün, hayatın gelişigüzel anında var olan hizmetleri içerdiğine belen etti.

İktidarlarında eriştirme sektöründe dev projeleri hayata geçirdiklerini anlatarak, projeleri sıralayan Cora, birçok geçilemeyen yolların artık viyadük ve tünellerle geçilebilir ağıl getirildiğini söyledi. Vatandaşa daha konforlu, emin, geniş ve gücük yollar sunduklarını rapor fail Cora, “Sakat Türkiye ile yıpranmamış Türkiye arasındaki ayırt budur. AK Parti’nin politika anlayışı budur.” diyerek konuştu.

DÜRÜST Öğür’li Cora, büyüklük tarihinde ilk defa tıpkı politik partiye 21. misil bütçe etme hakkı tanımasının, vatandaşların yatırımları gördüğünün kanıtı olduğunu ancak muhalefetin bu hizmetleri eleştirdiğini kaydetti. Cora, “Sizler bu hizmetlere taşlama edin, bühtan atın, tığ hayata geçirmeye bitmeme edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Iblağ sektöründeki yatırımlarla GSYH, istihsal ve istihdama ulama sağlandığına dikkati calip Cora, tünel, otoyol, çekicilik yolu, demir yolu, hava meydanı sayılarını aktardı. Bu sırada benzeri uymazlık milletvekilinin, “Bravo” demesi konusunda Cora, “Bravo Sayın Cumhurbaşkanı’mıza, bizi iktidara haiz milletimize.” karşılığını verdi.

Muhalefetin, İstanbul Havalimanı’na müteveccih eleştirilerini anımsatan Cora, üretim ile bugün haddinden fazla balaban başarılara imza atıldığını kaydetti.

Rusya-Ukrayna Savaşı dolayısıyla oluşturulan Tahıl Koridoru’na işaret eden Cora, “Türkiye’nin öncülüğünde oluşturulan Tahıl Koridoru kapsamında 1 Ağustos-18 Teşrinievvel tarihleri beyninde 354 gemi Ukrayna limanlarından hareket etti. Bugüne büyüklüğünde taşınan mecmu angarya miktarı 7 milyon 860 bin tonu aşmıştır.” bilgisini verdi.

Cora, Trabzon-Erzincan çipo yolunun yarın değil, hemencek tenkis edilmesini istediklerini dile getirdi.

Share: