Türkiye’nin inşaat malzemelerini karşılayacak kapasitesi var

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) Umumi Heyet Başkanı Küçükoğlu, birinci sınıf ve faziletli performanslı domestik ürünlerin niteliğini korumak için doğru malzemenin akıllıcasına uygulanması ve parçalanmamış bu sürecin denetlenmesine bütün gelişigüzel öncelik verilmesi gerektiğini belirtti.

Küçükoğlu, şunları kaydetti:

“Ülkemiz üzere stratejik öneme topluluk olan sektörümüz Türkiye’nin acun çapında rekabet edebildiği sektörler ortada bulunuyor ve acun dış satım sıralamasında önce 10 ortamında yer alıyor. Türkiye inşaat malzemeleri sanayisi, bugün dünyanın gelişmiş ülkeleri karışma 200’e mümasil ülkeye, ithalatının 3 misli dış satım yaparak ülkemizin gelişimine ciddi fayda sağlıyor. İç pazarda evcil malzemeye mahsus cesaret dahi bir lahzada yükseliyor. Ürünlerimizin toptan rekabet gücünü henüz bile bırakmak üzere referanslarımız, amme ve enfrastrüktür projeleri ile desteklenmelidir.”

Türkiye’deki inşaatlarda özellikle evcil ürünlerin kullanılması gerektiğini gelişigüzel platformda dile getirdiklerini tabir eden Küçükoğlu, dış satım portföyü, kapasitesi, rekabetçilik gücüyle dahi, gelişen takanak bile Türkiye’ye yönelik yapım malzemeleri ithalatını azaltma potansiyelini bel ettiğini bildirdi.

Küçükoğlu, “Biliyoruz ki ithal edilen ürünlerin tamamına yakını ülkemizde üretiliyor. İhtiyacımız, Ar-Ge faaliyetlerimizin henüz birlikte geliştirilmesi, ithal nişane kullanımının elan sınırlanmış aynı alanda kalmasının sağlanması ve tıpkısı zamanda ihracatımızın gelişimine üstelik yardım verilmesidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Standartlara uygun üretilen akla yatkın malzemenin akıllıca şekilde uygulanmasının takibi üzerine sivil topluluk kuruluşlarına birlikte muhteşem görevler düştüğünü tamlayan Tayfun Küçükoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Nitelikli ürünlerimizi arkalamak ve nahak rekabetin önüne ayrılmak amacıyla teftiş ve kalite güvencenin sağlanması dahi haddinden fazla yetişkin. Denetimi vakit kaybetmeden kamudan beklemenin akilane olmayacağını düşünerek, bu alanda ara sıra icraat yürütüyoruz. ‘İMKTS-İnşaat Malzemesi Nitelik Strateji Sistemi’ bunlardan birisi. Kurguladığımız bu tümce evvel adına dubara ettiğimiz im gruplarından çatı kimyasallarına uygulandı. Bu sektörde düz kayran ürünlerin mevzuata uygunluğunun kontrolü ve belgelendirme kaynaklı nahak rekabet unsurlarının önlenmesi üzere 2020’den beri çalışmalarımız bitmeme ediyor.”

 

İnşaat maliyet enflasyonu yeniden yükselişe geçti

 

İngiltere’de yapım sektörü 4 ayın genişlik aceleci büyümesini kaydetti

 

AB’birlikte inşaat üretimi eylülde yükseldi

 

Share: