Türkiye’deki ev krizi dünya basınında

Türkiye İstatistik Kurumu’na bakarak, liranın rekor bağan seviyeye ulaştığı Aralık ayında mevki genelinde yükselmeye başlayan ortalama kiralar, mart ayında yıllık yüzdelik 19,7 arttı. Mutlak kurumlar ve taşınmazlar siteleri eliyle aktarılan veriler ise tıpkı dönemde kiraların neredeyse iki katına çıktığını gösteriyor.

Reuters’in yayınladığı haberde, İstanbul’daki kiralık konutlardaki denk artışlarının enflasyonun çok üstünde olduğu ve Türklerin bundan sonra ev kiralarını karşılayamayacak duruma geldiği aktarıldı.  Reuters, barınma sorunu hayat dolu Türklere mikrofon uzattı.

KİRACILAR KONUTLARDAN ZORLA ÇIKARILMAK İSTENİYOR

It Canlı haddinden fazla kiracının ev sahibiyle dava yaşadığı görülürken kiracılar ev sahiplerinin kanuncu ihtişam olan 12 mahiye ortalama bitiren enflasyonunun çok üstünde zam yaptığını aktardı. Kiracılar ayrıca kiralık konutlardan zorla çıkarılmaya çalıştıklarını belirtti.

Halkla münasebat uzmanı Ayfer Aydınlık, sülale ayından bu yana ev sahibinin kendisine ayda 2 bin 500 teklik ödediği dairesini aynı akrabası taşınsın diye bırakması üzere etki yaptığını söyledi. Yılmaz, analog bonutların kiralarının şu anda 7-8 bin TL civarında olduğunu aktardı.

Aydınlık, “Eskiden maaş gelirimizin altıda birini kiraya harcıyorduk. Deminden aynı bölgede maaşlarımıza yapılan zamlara rağmen gelirimizin üçte birini kiraya boşaltmak zorunda kalacağız” dedi.

İKİ ODALI BİR DAİRE 6 BİN TL

Reuters’a mütekellim bir eksantrik yurttaş ise kiralara baktıktan sonra sülale aramaktan vazgeçtiğini aktardı. 27 yaşındaki yoga eğitmeni Ceylan Debbağ, emlakçıların iki odalı bire bir kat üzere ortalama kendisine aylık 6 bin TL rakamı önerdiğini söyledi.

Sepici, “Bu kiraları karşılayabilmek amacıyla evden çıkmamam ve eksantrik bire bir madde harcamamam gerekiyor. Yalnız şaşkınım ve düzeleceğine dayalı tek umudum yok” dedi.

‘DOLARLA KIYASLIYORLAR’

Laf ile ilişik değerlendirmelerde bulunan EmlakJet CEO’su Tolga İdikat, ara sıra familya sahiplerinin kira gelirlerini döviz kayıplarını gitmek üzere kullandığını belirtti. TL’nin 2021’bile balaban ayar kaybına uğradığını hatırlatan İdikat, “Taşınmazlar yatırımı yapanlar, yatırımlarını dolar getirisi ile kıyaslar ve gelirlerini maksimize etmeye çalışırlar” dedi.

İdikat, aylık sayı farkı kiraların İstanbul’birlikte bire bir yılda yüzdelik 133 artarak 6 bin 116 TL’ye çıktığını ve 4 bin 250 lira olan asgari ücretin berenarı üstünde olduğunu söyledi. İdikat, buna katma namına, pandemi zımnında mütenakıs inşaat faaliyetinin, hane talebine yetişemediğini birlikte belirtti.

‘FAİZ İNDİRİMLERİ FİYATLARI ETKİLEDİ’

Gedik Yatırım ekonomisti Serkan Gönençler ise geçtiğimiz sene yaşanan faiz indirimlerinin umumi adına fiyatları çarpıttığını ve “yurt fiyatlarının yükselmeye bitmeme etmesinin tansık olmayacağını” söyledi.

Emlak Bürosu Tamer Güngör ise pandemi vasıtasıyla bastırılan talebin kiracıları henüz birlikte zorladığını belirterek, “Kimesne sülale bulamıyor ve bulurlarsa efdal kiraları ödemekten başka çareleri namevcut” dedi.

Konut satışlarında artış!

 

Kiracılar özen: 1 yıllık kirayı alabilirsiniz!

 

April ayı kira remiks oranı belli oldu

 

Share: